Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ovicor

Urmele cauciucurilor arata ca si acea masina vine exact de unde vin celelalte, ea e prima dintr-o coloana de trei.

NGC

@alesd: Poti marca acel camion din dreapta cu o albastru?

Camionul din dreapta (marcat cu albastru, cand va fi marcat) din ultimul mesaj al lui alesd nu are cum sa vina din acelasi loc. Urmareste cu atentie filmarea asta din care au fost facute capturile ("filmarea din weekend" cum a spus alesd). Vei vedea ca acel camion vine din stanga pe DN, dar de acolo de unde sunt excavatoarele, nu se poate ajunge pe DN, deci sigur vine de altundeva si cu incarcatura dubla, cum ziceau si colegii.

dragos76

Așa, ca haz de necaz: în loc să discutăm cum au mai crescut structurile de la podurile de pe Mureș, cum s-a terminat cu relocările de utilități de la nod, cum se lucrează la nodul Teiuș etc, trebuie să ne ocupăm timpul cu muncă de Sherlok Holmes :)

yetiman

 :lol:

Ca sa mai adaug o "deductie": Materialul din camionul (marcat cu albastru, daca va fi marcat  :D ) este diferit de cel din cele marcate cu rosu. Ergo: vine din alta parte.  :lol:

Si da, asteptam 1 martie ca "sa se mobilizeze" Aktor  O:-)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Deci dacă a ajuns NGC să scrie pe non-subiectul basculantelor pe sfert încărcate înseamnă că am atins culmea plictiselii în domeniul transporturilor  :lol: :lol: :lol:.

NGC

#13700
M-a rugat Sherlock Holmes sa scriu ca el e ocupat. :lol:

Asteptam sa vedem mobilizarea exemplara de la AKTOR si pana atunci pierdem vremea cu maruntisuri de la PIZZAROTTI.

Trebuie totusi remarcate doua lucruri la PIZZAROTTI.
1. Au aparut 2 foreze pentru pasajul pe DN peste A10 la Alba Iulia Nord.
2. Au rezolvat cu una din tevile de gaz din stanga (sensul spre Turda) pasajului pe DN peste A10 la Alba Iulia Nord.

horatiu.cosma

Aștept și eu mobilizarea exemplară Aktor așa cum aștept revenirea dinozaurilor. Cât despre rezolvarea țevii de gaz, despre asta vorbești?



Inițial credeam că acolo vor face un canivou (podeț de beton prin care să bage țeava relocată). Dar ce e acolo pare să fie doar jumătate de canivou, adică 2 laturi ale "dreptunghiului". Poate ne explică cineva mai avizat cum e până la urmă.

NGC


florin74

Mai lucreaza la o relocare, pe partea dreapta a DN-ului spre Alba, nu am reusit sa imi dau seama daca e de apa sau gaz.

rocklee

a pomenit Horatiu ...de revenirea DINOZAURILOR   :o....se pare ca unul apre la MT....[cuc]....cel cu zicala.... partenerul serios ... :D :D

alexandru_m

@Horatiu

Cand pe topicul A1 trec peste 24 de ore fara sa se posteze ne apucam de numarat basculante si tevi pe A10, ce sa facem?!  :)

Macar daca le numaram pe lotul 2.

AlinC

#13706
Am trecut acum pe acolo si i-am intrebat de ce erau camioanele incarcate la 50%. Au inceput sa rada. Pe Pizzarotti nu ii influenteaza deloc cat pun cei de la "Marcu" in camioane pentru ca nu ii platesc in raport de numarul de curse. Totusi, cineva a intuit bine. Atunci era foarte umed pamantul si prestatorul a vrut sa sa isi protejeze camioanele. Astazi, de pilda, cand s-a mai uscat mi s-a parut ca erau mai incarcate camioanele. O sa vad dupa ora 17 cand ajung acasa.

Edit: cea mai mare problema la Alba Iulia Nord o reprezinta retelele de electricitate.

alexV

@horatiu, acela pare un zid simplu de beton, si acolo se desprinde breteaua de coborare din autostrada. breteaua merge la vale, autostrada la deal, si zidul ajuta cu diferenta de nivel.

similar am vazut la Pizzarotti si in nodul sebes. Este o zona decopertata, foarte larga, cu un zid de beton pe mijloc. Acolo de asemenea intuiesc ca sunt bretele care una urca una coboara, zidul le desparte.

ddfab

^^^ asa zic si eu. acela este un zid de sprijin. se observa si panta, este in urcare cum ne uitam dinspre sud spre nord.

perfidus

Quote from: AlinC on February 20, 2019, 02:11:55 PM
Edit: cea mai mare problema la Alba Iulia Nord o reprezinta retelele de electricitate.

Cum s-a ajuns aici, pentru ca deja încurcă mult? La cine e blocajul? Ce-i de făcut?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat