Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 36 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#42360
^
Lucreaza numai cu tahograful, si mai ales daca este digital cu cartela, nu prea ai cum sa pacalesti sistemul...

LE: ar fi fost interesanta o poza de pe pasajul Bejan, sa se vada aliniamentul zidului, adica o poza "de la firul ierbii"

flashu74

#42361
Pe pasaj Bejan încă nu se poate.Se vede deja frumos aliniamentul și de jos, chiar de sub viaduct, în lungul lui. Din păcate nu am eu poză. Dar, dacă în septembrie s-ar face o filmare din dronă pe porțiunea Șoimuș-Brănișca, cred că am vedea ceva frumos.

danutzu_1069

Bine, se poate urca pe pasaj, pe scarile schelelor, dar insotit de "gazde".

pbh

Dupa calculele mele saptamana viitoare UMB este in pauza. Numai bine, ca se intorc pe 3 septembrie sa intre tare la conectarea viaductului cu autostrada. Si se intoarce si Rocklee sa ii supravegheze...
La deal, la un moment dat cred ca nu vor mai transporta excavatia si o vor folosi pentru terasament in zona in care zidul este gata. Chiar si daca zidul nu este inca gata, pot folosi acel pamant pe sensul spre Ilia cu conditia ca sapatura sa fie la nivelul calculat.
Asa ar merge mult mai rapid si in acest moment , chiar daca voi rascoli din nou "cuibul de viespi", nu mai pare chiar imposibil ca UMB sa termine anul acesta daca tine si vremea cu ei sau in cel mai rau caz in primul trimestru anul viitor.
Ce au facut la Soimus cu terasamentul intr-un timp scurt este chiar de "pus in rama".

PS  La viaductul de la Branisca nu am mai avut de mult poze. Au pus oare si asfaltul acolo? Teoretic ar trebui sa fie gata 99% pana la baraj.

pasadia

Auzisem azi ca a fost inchisa circulatia si in Lesnic, pe DN7, din cauza unui accident. Si in plus valorile de trafic spre vest sunt deja foarte mari, pleaca lumea inapoi spre locurile de munca. Cred ca astea sunt cauzele pentru acea coada.

TibiV

#42365
Quote from: pasadia on August 25, 2018, 12:07:47 AM
Auzisem azi ca a fost inchisa circulatia si in Lesnic, pe DN7, din cauza unui accident.

QuoteCentrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că circulaţia rutieră a fost reluată în ambele sensuri pe DN 7 Deva - Săcămaş, la kilometrul 408, în zona localităţii Leşnic, judeţul Hunedoara, după tractarea autocamionului răsturnat. Ca urmare a restricţiei anterioare, se înregistrează valori de trafic ridicate în zonă, circulaţia fiind fluidizată de un echipaj rutier.
https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/judetul-hunedoara-trafic-rutier-reluat-pe-dn-7

LE
Uitasem...
Quote from: usiabc on August 24, 2018, 08:30:44 PM
De evitat DN 68 A sensul Deva - Margina.
Am 30 de minute de cand stau, aproape de Cosesti...
Probabil Waze a rutat pe DN68A din cauza accidentului de la Leşnic. Dar cat sa duca si DN68A daca ai avut DN7 blocat cateva ore? (DN68A este praf oricum...)
Va dati seama cate ore dureaza "disiparea" efectelor oricarui accident pe un DN "major"?.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

flashu74

@pbh, viaductul Brănișca a ieșit din obiectiv deoarece este gata. Are tot ce trebuie. De fapt e gata totul până la baraj Mintia. Poate exceptând chestiuni minore. De asemenea este aproape gata chiar până la viaduct Bejan, aici se montau parapeții. În acest moment se lucrează între viaductul Șoimuș și viaductul1, dar și aici este deja asfalt cu excepția zonei nod. Cu siguranță în cele 2 luni ce vor urma va fi gata totul cu excepția zonei deal.

wifi

Multumim flashu74, weekend placut! Mai ar fi un obstacol, statia de asfalt este in cale, aveti vreo informatie cum se va aborda problema acolo? O varianta ar fi sa o mute ceva mao departe, loc ar fi, nu stiu daca merge din cauza la alimentarea cu gaz.
Inco o intrebare, se poate sa fi uitat Deme o prelungire alba de la macara? Apare in una din poze.

flashu74

Nu știu cum va fi la stația de asfalt. Poate află rocklee. Acea bucată de braț cred că avea ceva defect. A fost înlocuită de la început cu o bucată gri în brațul macaralei. E în acel loc de la început și deocamdată nu a fost luată.

danutzu_1069

#42369
DEME nu uita nimic doar ca nu a rentat sa trimita un trailer doar pentru un tronson de brat.
Cu statia de asfalt, nu stiu daca e asa mult loc... pentru ca nu e simplu sa o muti, aici vorbind si despre autorizatii, inchiriere teren, etc...
LE: ce lungime are asta alba si ce lungime avea aia gri? (e posibil sa fi inlocuit un tronson scurt cu unul mai lung pentru a avea lungimea de brat necesara)

elphax

Ar trebui redenumit,  în loc de "dealul cu lilieci"  sa fie "dealul marelui zid de beton umb"  :)

rocklee

flashu 74  ... :cheers: :cheers: :cheers:   doua pentru tine  :cheers:...una pentru mine sa ma racoresc ... :lol:

pbh

Multumesc Flashu pentru lamurire. La baraj mai au de asfaltat portiunea de 200m unde traversa DJ autostrada?

flashu74

#42373
Da. Acolo mai este cam pe 20 m lipsă acel zid-canal, cam 2 m înălțime terasament și asfalt. Deci nu mai sunt 200m ci vreo 20m. Restul a fost făcut la nivel de asfalt.

voicul

Din ce se vede acum: zidul de sprijin nu va fi continuu intre viaducte, nu?

Practic se termina aici: