Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

District EA

Nu mai știu exact, parcă traficul Curtici - Brașov va fi împărțit între 3 centre de control operațional: Arad, Simeria și Brașov. Dacă am greșit, cine știe exact să corecteze.

Cetatean

Pe canalul acesta de youtube, am gasit niste randari foarte faine de pe magistrala 200.


motorzbh

Quote from: District EA on March 05, 2021, 01:35:26 PM
Nu mai știu exact, parcă traficul Curtici - Brașov va fi împărțit între 3 centre de control operațional: Arad, Simeria și Brașov. Dacă am greșit, cine știe exact să corecteze.
Da, vor fi trei OCC-uri. Jurisdicția lor va fi oarecum pe regionale. Deocamdată doar cel de la Arad a fost instalat, dar încă nu este funcțional. De fapt Alstom are mari probleme cu proiectul Frontiera 614. Acum 2 săptămâni Centralizarea electronica din Arad s-a blocat si a stat asa de sâmbătă de la 19 pana duminica la 14.

AndreiB

Centrele astea controleaza tot sau vor mai fi birouri de miscare si IDM in garile de pe traseu?

motorzbh

^
La inceput da. Cum sistemele nu sunt stabile si pana proiectele nu vor fi gata  nu vom scoate din IDM-isti. Daca totul merge bine când va fi gata Simeria Arad atunci vom da drumul la funcționarea automata și vom reduce din IDM-isti. E un proiect ambițios dar Comisia se va tine de capul MT-ului asa ca nu cred ca vom putea sa evitam reducerea de personal. La fel , dar probabil când va fi gata Arad Constanta vom renunța la semnale si Indusi si vom impune ETCS-ul pe coridor.

TibiV

Uite si partea 1 partea zero a filmarii postate de dojaalex.
Este priceput domnul Marian Grigorescu...



LE
Am gresit, asta era "proiect in lucru".
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

District EA

Quote from: subway on February 28, 2021, 08:07:50 PM
Am uitat sa fac o precizre, pozele mele sunt din zona cu polata, nu cu tunel.
Din "fuga" trenului (20 km/h)















Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Uite aici "partea 1" a randarii lui Marian Grigorescu:


Iar aici, de la 13.55, avem tunelurile si polata:


Jos palaria...
Si mai sunt o multime de chestii similare, aici: https://www.youtube.com/user/marian201084/videos

Le multumesc "pretinilor" care ma "musca" din anumite parti cu dislike-uri, chiar si atunci cand nu imi dau cu parerea pe chestii sensibile...  ;)
Jos palaria fata de cei care inainte sa dea dislike imi spun "TibiV, esti prost pentru ca X Y Z"... :cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ovii Stîngaciu

Aici e toată magistrala 200 între granița și Simeria

Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

dorum

fratele meu ce "avans" la AKTOR... ii mai suporta pamantu' pa lenesii astia????

subway

Ca bine le-ai mai zis! Eu as fi folosit un epitet mai dur, ceva gen puturosi...
Toti vechii mei colaboratori se plang de chestia asta ce pare fara de leac...
:(

cristi5

In legatura cu randarile
- lipsesc racordurile spre linia veche, care va ramane intre Ilteu si Campuri Surduc. La fel intre Barzava si Varadia
- din cate stiu terasamentul e la cativa metri mai sus decat lunca Muresului. Mi se pare ca e desenat la acelasi nivel
- podul si traseul vechi de la Branisca sunt desenate ca si cum ar subtraversa traseul nou. Traseul nou e doar cu cativa m mai sus
- la Mintia cred ca lipseste un pasaj rutier


Franjurile aurii din locomotiva fac toti banii :)

District EA

Ce se mai știe de licitația pentru: ,,Verificarea CE a subsistemelor structurale: Infrastructura, Energie și Control-Comandă și Semnalizare de cale, modernizate în cadrul proiectului de reabilitare a tronsonului: Frontiera-Curtici-Arad -km 614 și asistență de specialitate pentru elaborarea dosarului necesar obținerii Autorizației de Punere în Funcțiune în conformitate cu cerințele privind interoperabilitatea prevăzute în HG 877/2010″.

cristi5

Secretomanii de la CFR au inchis accesul la index in documentatia de licitiatie

De exemplu stim ca fisierul acesta exista

http://www.cfr.ro/files/doclic/ReabilitareCurticiSimeria2a-2b/TR.2-A_1/Lot%202/PODURI/desene/PLAN%20DE%20INCADRARE%20IN%20ZONA%20KM%20581+633.pdf

Dar nu stim ce alte desene exista pt acelasi tronson

http://www.cfr.ro/files/doclic/ReabilitareCurticiSimeria2a-2b/TR.2-A_1/Lot%202/PODURI/desene/

@horatiu.cosma cu cine sa luam legatura?

etravel

Quote from: cristi5 on March 07, 2021, 12:02:09 PM
Secretomanii de la CFR au inchis accesul la index in documentatia de licitiatie
De fapt au dezactivat directory browsing pentru serverul respectiv, implicit toate fisierele din directoarele respective sunt inaccesibile. Daca ai avea calea completa la fisierele in cauza s-ar putea accesa fara probleme.