Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dorum

Oare ce mai face tunelul celor de la Cipa? Mai sapa? Ca n-am mai primit vesti... :(

subway

De cum afllu ceva va voi spune...deocamdata nu am vesti.
Nu cred ca ar fi motive de ingrijorare, zona critica a fost traversata...

cristi5

@Vlad94
@florin74 pune regulat pe topic stadiile

La 18 august semnalizarea era la
88% pe Coslariu Sighisoara
77% pe Coslariu SImeria

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

florin74

Quote from: florin74 on August 18, 2020, 12:39:30 PM
18.08.2020
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 97,1%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 99.2%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 77% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 88% pe Coslariu Sighisoara
subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 45.5%
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 46.5%
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi 32.75%
subtronsonul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) : 27.08%
Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional Henri Coandă Bucureşti - Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureșt : ARCADA  92.29%

Am eliminat din evidenta loturile Sighisoara-Atel-Micasasa. Sunt aproape gata si progresul e irelevant. In continuare semnalizarea ERTMS pe Sighisoara-Simeria bate pasul pe loc...
Si inca o veste. SF-ul pentru Predeal Brasov se va semna cu EGIS... Sunt in etapa de pregatire documente contract.

18.11.2020

PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 98,1%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 99.55%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 81.5% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 93% pe Coslariu Sighisoara
subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 49.83%
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 51.5%
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi 36.41%
subtronsonul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) : 33.99%
Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional Henri Coandă Bucureşti - Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureșt : ARCADA  99%

florin74

Alte noutati:
1. Contractele de consultanta pentru Sighisoara Brasov au fost semnate
Asocierea S.C. I.S.P.C.F. S.A. – S.C. TPF INGINERIE S.R.L. – S.C. BAICONS IMPEX S.R.L. pe capete
Aocierea S.C. TPF INGINERIE S.R.L. – S.C. I.S.P.C.F. S.A. – S.C. BAICONS IMPEX S.R. pe Cata Apata

2. 3 contestatii pe Arad-Timisoara : Arcada Company SA din Galați, Siemens Mobility SRL și FCC Construccion
Noul termen de depunere 21.12.2020

Intre timp, erau ceva procese pe Brasov Sighisoara, niste revizuiri...
Una ajunge la Curtea Europeana de Justitie (pentru opinie cred), cealalta a ajuns la ICCJ, azi fiind primul termen

Xenos


NGC

^^

"Executie lucrari aferente obiectivului: ,,Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov – Simeria, componenta a Coridorului Rin - Dunare, pentru circulatia cu viteza maxima de 160 km/h, sectiunea Brasov - Sighisoara, Subsectiunea 2. Apata - Cata""

Referitor la ICCJ, e vorba despre recursul celor de la ALSIM ALARKO, dar au renuntat pana la urma.

18.11.2020

Quote
Soluție: Recurs (alte soluţii) - Ia act de renunţarea la judecata recurs
Detalii soluţie: Ia act de renunţarea recurentei-interveniente Alsim Alarko Sanayi Tesisleri Ve Ticaret A.S. la judecarea recursului declarat împotriva deciziei nr. 388 din 13 mai 2020, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti - Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 18 noiembrie 2020.

subway

Quote from: dorum on November 14, 2020, 06:33:43 PM
Oare ce mai face tunelul celor de la Cipa? Mai sapa? Ca n-am mai primit vesti... :(
Au inceput operatiunile de betonare la structura definitiva de rezistenta...
Din ce aud ar fi ajuns cu avansul de excavatie pe la 274m, adica se apropie de jumatate.
Au avut o perioda de stagnare cand s-au dus italienii acasa la copii si la neveste si apoi cand au revenit au trebuit sa stea in carantina.

























Powered by API/PUM imgur uploader

subway

Poza asta n-a vrut sa se incarce din prima:
Se disting totusi marciavantele umbrela si cintrele metalice de sustinere.




Powered by API/PUM imgur uploader

Cuneo


subway

Pe zona Aktor e miscare cam anemica la tunele si polata...

oc7avian

Duminica trecută am făcut drumul Brașov -> București pe rutier, iar repararea firului Brașov -> Predeal pare finalizată cel puțin pe porțiunile comune cu DN1. Din păcate a fost greu să fac poze clare, dar din ochi părea că inclusiv șinele sunt sudate între ele (însă unele îmbinări prezentau un mic "val")

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dorum