Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

^ Și eu vreau să văd video dacă se poate, calitatea filmării e mai mult decât suficientă. Mulțumesc!

Ionut

Exceptional, multumim pentru efort! Stiu cum e sa te chinui cu drona. :D Poti urca si filmarea, o poti edita cat-de-cat daca ai energie. Multumim mult pentru efort, te mai asteptam! :cheers:

alexV

La Coslariu/Podu Mures, Pizzarotti au reinceput la terasamente. Am vazut azi umplutura fresh pe tot segmentul unde au consolidat cu piloti, iar la jonctiunea cu podul au ajuns la prisma de piatra si un sens cu sine, doar cativa zeci de metri de sine. Un depozit de piatra e format acolo.

De asemenea, au inchis traficul pe DN14B, intre Teius (DN1) si pasajul nou, rutier, de langa Coslariu. Circulatia se desfasoara cu ocol prin Santimbru. Accesul e blocat fizic cu blocuri de beton, si am inteles ca lucreaza la trecerile  la nivel cu CF. No foto.

ioandorin



Vlad94

Ce se mai aude de pasajul rutier din Grigorescu? Vor mai face si alte pasaje rutiere intre Deva si Simeria?

DarkPeace

Quote from: alexV on April 19, 2019, 11:58:02 PM
La Coslariu/Podu Mures, Pizzarotti au reinceput la terasamente. Am vazut azi umplutura fresh pe tot segmentul unde au consolidat cu piloti, iar la jonctiunea cu podul au ajuns la prisma de piatra si un sens cu sine, doar cativa zeci de metri de sine. Un depozit de piatra e format acolo.

De asemenea, au inchis traficul pe DN14B, intre Teius (DN1) si pasajul nou, rutier, de langa Coslariu. Circulatia se desfasoara cu ocol prin Santimbru. Accesul e blocat fizic cu blocuri de beton, si am inteles ca lucreaza la trecerile  la nivel cu CF. No foto.
De pe pasajul rutier DN14B



Noua trecere la nivel cu calea ferata linia Blaj - Coslariu


Trecerea cu calea ferata linia Coslariu - Teius

Cetatean

Simeria - Deva suprastructura.
Aproape de linia Hunedoara

Aerodrom Saulesti




Powered by API/PUM imgur uploader

District EA

Văzând poze de pe Simeria - Deva mă întreb dacă ar fi posibil în două luni să se circule pe tronsonul modernizat, pentru că pe loturile 2a - 2b există posibilitatea să se circule pe un tronson modernizat ( e adevărat că nu e prea lung ) în stația Bârzava Nouă pe liniile 3 şi 4. Racordarea tronsonului nou implică închiderea circulației Bârzava - Conop timp de câteva zile şi devierea trenurilor internaționale prin Lugoj - Ilia, iar trenurile de navetă transbordare cu mijloace auto.

Cetatean

Pe Deva - Simeria în doua trei luni o sa fie gata toată partea de suprastructura, sina, traverse ,stalpi, catenare, schimbatoare, buraje.
Sunt 2 puncte critice, pasajul de încrucișare de la linia Hunedoara, unde dacă nu se accepta deschiderea traseului de pe 213 (cred) vor fi ceva probleme.
Podul peste Cerna, unde mai sunt ceva lucrări de făcut la structura, inclusiv montarea tablierului metalic.
În schimb în gara Deva probabil o sa fie date în circulatie liniile 4,5,6.
Pe Deva - Mintia se va deschide firul 1, aici sunt 3.7 km de linie noua.


cristi5

Exista un grafic de lucrari in proiect si intr-adevar pe Gurasada-Simeria e prevazuta finalizarea suprastructurii pe tronsonul estic Deva (sau Mintia?)-Simeria, apoi lucrarile pe tronsonul vestic (cu cele 3 poduri de la Branisca, pasajul DN7 refacut la Ilia etc). Exista graficul mai sus pe topic, acum aproximativ un an. Link la proiect exista mai recent.

cristi5

Daca are cineva timp sa se uite la proiect, ma intreb daca racordul Simeria-Hunedoara va fi traseu nou (la supratraversarea M200) sau traseul existent azi?

Phenol

Din ce imi aduc aminte supratraversarea se reconstruieste cu 5-10 m mai spre vest fata de acum iar asta implica si reconstructia buclei pe o distatnta de vreo 100-150 m.

Cetatean

Trecere la nivel Santuhalm vedere spre Deva


Gara Deva liniile 5 și 6 vedere spre Simeria


Trecere la nivel str. Balata vedere spre Arad


Ieșire din Deva, zona steril vedere spre Deva



Powered by API/PUM imgur uploader

@Phenol @cristi5
Linia Hunedoara se reface pe traseu nou, cu reconstrucția buclei pe aprox 1.5 km, începând de la DN7 spre Simeria.
Se păstrează și rambleul vechi, cel nou se va sprijini pe el.
Vedere spre DN7



Powered by API/PUM imgur uploader

alexV

Aktor chiar au facut 100% pe lotul lor Coslariu-Micasasa. Au completat panourile antifonice peste tot, au montat parapeti si antiorbire peste tot unde era necesar si ne-necesar. Ba au platat si braduleti de-a lungul liniei in zonele unde panourile antifonice stricau peisagistica.
Asta doar ca fapt divers. Ei oricum erau la 99% de peste un an.