News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 32 Guests are viewing this topic.

Pellady


nenea_hartia


ciprebbe

OFF: ^^^ sa cresti mare , lasa berea zi cum a fost la meci? ca la TV a fost super
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

madad

Autostrada Deva-Orăştie a rămas fără finanţare europeanădin cauza întârzierii finalizării

Construcţia tronsonului de autostradă Deva-Orăştie va trebui finalizată din fonduri proprii, Uniunea Europeană (UE) retrăgând finanţarea.

Mai exact, fiind un proiect pe fonduri ISPA nerespectarea termenelor de execuţie a atras după sine pierderea finanţării.

Circa jumătate a fost inaugurat

Tronsonul Deva – Orăştie, din coridorul IV Pan European, trebuia să fie gata la finalul anului trecut, întreaga lucrare urmând să coste 177 de milioane de euro. Din aceşti bani, 75 la sută trebuiau să fie decontaţi de UE, iar 25 la sută să fie suportaţi de statul român. Din cauza numeroaselor alunecări de teren care au distrus parte din construcţie, din cei 32 de kilometrii de tronson de autostradă au fost inauguraţi doar 17. Acordul ISPA a expirat, astfel că tot ce se construieşte anul acesta va fi plătit exclusiv de la bugetul statului. Din bugetul european s-au economisit 22 de milioane de euro, iar Guvernul României va plăti 41,7 milioane de euro în plus, pentru căşi valoarea totală a lucrării a crescut pe timpul construcţiei. Mai exact, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţioanle din România(CNADR) a încheiat la contractul iniţial şase acte adiţionale, iar preţul final al lucrărilor a crescut cu aproape 20 de milioane de euro.

http://tinyurl.com/dx6y9y9

davyl

Wow, multumim madad! Stire trista!

Ionut

Era normal, nicio surpriza. Eu chiar ma miram ca ne mai lasa finantarea Ex-ISPA.

rocklee

am fost astazi pina la deva si am surprins niste imagini de pe podul de peste autostrada la intraria dinspre simeria ...imagini cu lucrarile la podul de pestre strei ...si ceva poze cu turnarea asfaltului intre anod si podul de peste strei....ce ma bucura ca se lucra ....mai romineste dar se lucra....






rocklee

inca citeva facute la coborirea spre autostrada....




Pellady

Mersi de poze Rocklee! 
Articol nou:
Cum arată autostrada Nădlac-Arad, după 13 luni de lucrări executate de firma lui Nelu Iordache. Când va fi ales noul constructor
http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/Stiri%20Interne/foto-cum-arata-autostrada-nadlac-arad-dupa-13-luni-de-lucrari-executate-de-firma-lui-nelu-iordache-cand-va-fi-ales-noul-constructor--73185.html



davyl

Ploua cu stiri in nestire! :) Multumim de poze! Momentan se lucreaza!!!

Pellady


rocklee

si inca citeva imagini cu ceva lucrari la podetele dinainte se podul de peste mures.....



rocklee

si inca o imagine superba ....care nu mai are nevoie de prezentare ...... O:-) :p
si inca una cu cea care ma duce si ma aduce ......iubita mea roscata....
:-[ :lol: