News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 37 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

#5790
Indicatoare spre A1 Deva - Simeria văzute dinspre Deva de pe DN 7 Deva - Arad, zona Izvorul Decebal...

images

upload photos
Podul peste Mureș de pe DN 76 Deva - Oradea spre A1...

image upload
Atenție TIR-iști, la ieșirea de pe podul peste Mureș spre Lugoj, Arad (DN 7)
faceți buclă mare, pînă pe banda a doua că răsturnați remorca !

images
Podul peste Mureș privit spre ieșirea spre Deva, Timișoara, Arad
venind dinspre Oradea (DN 76) sau A1...

photo uploader
A1 văzută de pe podul peste Mureș (DN 76)...

image upload
Sensul giratoriu de la intrarea pe A 1, racord cu DN 76 Deva - Oradea situat în comuna Șoimuș...

upload
Podul peste Mureș DN 76 și umplutura pentru sensul giratoriu...

photo storage
Sîntem pe A 1 Deva - Simeria... de fapt tronsonul Deva - Simeria...

pic hosting

image hosting sites

free photo hosting
Dovada clară... A1 Deva - Simeria. În fundal dealul Uroiului...

pic hosting
Fulgerul vișiniu... cu el am ,,zburdat" pe A 1 !

image upload
Primul panou la 3000 de metri așa cum scriam înainte...

image hosting sites
Dislocare de rocă pentru umplutura la A 1 !

free photo hosting
Al doilea panou, dar la o mie de metri. Pe cel de la două mii nu l-au mai pus !

pic hosting
Ieșirea spre Hațeg (Călan, Petroșani, Tg Jiu) DN 66, Orăștie, Simeria, Deva, Arad (DN 7)...

photo sharing
Dacă trecem printre panouri intrăm pe tronsonul în lucru spre Orăștie...

picture sharing
Pod pentru racord spre/dinspre DN 7 peste A 1, tronson Simeria - Orăștie...

image sharing
Giratoriul din intersecția DN 7 București - Arad cu DN 66 Craiova - Simeria.
Avem și noi, în Hunedoara celebra ,,Route 66"...

pic upload
Panou spre A1 văzut dinspre Hațeg (Rezervația de zimbrii de la Hațeg, de văzut)...

photo sharing sites
Podul pentru racord la DN 7 peste calea ferată, magistrala 200 Brașov - Sibiu - Arad -Curtici

image sharing
Indicator confirmare spre Arad pe racord A 1 - DN 7...

image ru
Dealul Uroiului oferă o minunată perspectivă asupra autostrăzii A 1.

picture hosting
Pod peste rîul Strei pe tronson A 1 Simeria - Orăștie...

online photo storage
Fabricantul grinzilor de beton pentru podul peste calea ferată magistrala 200...

host images
Indicator văzut dinspre Orăștie de pe DN 7.

online photo sharing
Spre Deva acum... dacă o luăm printre panouri, știți, nu ?

free image hosting
Racord spre Orăștie...

upload pic
Confirmare direcție...

image
A 1 kilometrul 357... Băi să fiu... Media ar fi patru ore pînă la București, din Deva ?

free image hosting
Să veniți noaptea să ,,dați" cu faza lungă-n ,,becurile" astea... Mirific ! :)

upload pic
S.O.S din kilometru în kilometru...

image

upload photos
Panouri de ieșire de pe A 1 spre Deva (DN 7), Brad, Oradea (DN 76)... 3.000 metri, 2.000 și apoi o mie de metri...

upload foto

photo hosting sites

upload photos
Și gata că s-au gătat ,,bacteriile" din aparatul foto...
Duminică plăcută și drumuri bune !


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

cricric


marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ionut

Faine pozele, multumim pentru detalii! Sa-ti traiasca fulgerul! :D

Ai vazut activitate pe Orastie-Simeria?

marcelbanu

Acu' duminică ?
Parcă am văzut un camion pentru asfalt, dar eram prea departe...
Și am văzut fum alb (chestia cu papa) la stația de asfalt de la Turdaș
de la depărtare, eram la pozat podul peste calea ferată
și am văzut abur pe coș.
Cred că de acolo se vedea...
Cum de nu mi-a trecut prin cap să încerc un zoom ?
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ionut

Quote from: marcelbanu on March 17, 2013, 02:39:03 PM
Acu' duminică ?

Tocmai de-asta intrebam... daca se lucreaza inclusiv duminica inseamna ca sunt super motivati sa termine repede.

marcelbanu

Am înțeles că prin mai ar trebui să ne dăm de la Deva la Orăștie...
Sau e doar un zvon ?
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ionut

Asa se aude prin presa... sa vedem filmarea lui Eurocopter in 10-14 zile sper sa poata zbura.

vancouver

Quote from: marcelbanu on March 17, 2013, 01:01:12 PM
A 1 kilometrul 357... Băi să fiu... Media ar fi patru ore pînă la București, din Deva ?

free image hosting

Păi de ce 4 ore? 357 : 130 = 2,75 - adică Deva - București în 2 ore și 45 de minute, atunci când va fi gata autostrada.

De la Frankfurt la München sunt ca. 390 km și se fac de obicei 3 ore și jumătate. Am reușit uneori și 3 ore de la intrarea pe autostradă la Frankfurt, până la ieșirea de pe autostradă în München (medie de fix 130 km/h, greu de atins în Germania, dat fiind traficul supraaglomerat și faptul că pe A3 între Wurzburg și Aschaffenburg sunt zone importante cu restricție la 80 sau 100 - autostrada urcă acolo până la aproape +800 m peste NM).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.


marcelbanu

@vancouver
Cu fulgerul meu vișiniu nici nu mă gîndesc să fac mai puțin de patru ore...
Nu m-am grăbit niciodată spre destinație.
Ori am plecat să nu alerg, ori am plecat în concediu și să merg lejer...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

vancouver

Quote from: marcelbanu on March 17, 2013, 10:51:24 PM
@vancouver
Cu fulgerul meu vișiniu nici nu mă gîndesc să fac mai puțin de patru ore...
Nu m-am grăbit niciodată spre destinație.
Ori am plecat să nu alerg, ori am plecat în concediu și să merg lejer...

Foarte bine ca nu te grabesti. Dar 350 : 4 = 87,5. Sper că nu ai de gând să mergi cu fulgerică cu 88 km/h....
In plus ține cont că autostrada începe direct de la km 11 la ieșirea din București, așa că vor fi sub 350 km efectiv de la Deva la intrarea în București.

Deci realist vorbind, chiar și pentru o Dacia Solenza o viteză de "croazieră" de 110 km/h este normală. Așadar 350 : 110 = 3,18, adică 3 ore și 10 minute.
Pe de altă parte sper din inimă ca în 2020, când va fi gata Deva - București, să ai totuși altă mașină.

Nu în ultimul rând aș vrea să subliniez că lipsa autostrăzilor la noi practic paralizează România. Eu nu am fost decât o singură dată ca turist de la Frankfurt la München. In rest numai în interes de serviciu. Așa ceva în Germania e normal. În România probabil firma ar angaja doi oameni în loc de numai unul în Germania, care să facă același lucru, de unde ineficiența. Replica ta este elocventă:
,,Ori am plecat să nu alerg, ori am plecat în concediu și să merg lejer..." - Practic tu nu-ți pui problema să folosești drumul în alt scop decât turistic....

Cu totul alta ar fi mobilitatea forței de muncă, mobilitatea afacerilor și eficiența unor servicii dacă România ar avea măcar C.IV gata. Și multă lume ar gândi altfel atunci !
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ciprebbe

CNADNR solicită de la Romstrade 300 mil. euro, echivalentul banilor pentru o autostradă de 50 km

Şova: Pe 15 aprilie avem câştigătorii a 100 km de autostrăzi
Quote,,(Cei de la CNADNR – n.red.) mi-au promis neoficial că vor da un rezultat până pe 15 aprilie. Sper ca până în 15 aprilie să se anunţe câştigătorii pentru că s-a exagerat deja, stăm aşa din 21 august. Nu înţeleg de ce se aşteaptă atât", a declarat Dan Şova
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#5803
Ceva poze noi de "dincolo" cu multumiri lui GabiHD
"Poze de sambata, 16.03.2103, lotul Simeria Veche - Orastie.

Cele doua pasaje care leaga satul Turdas de DN7, pasajul de la Halta Geoagiu peste CF si DN7, pasajul catre orasul Geoagiu."


































http://goo.gl/I6rsz
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

QuoteNu înţeleg de ce se aşteaptă atât, a declarat Dan Şova

Daca nici Sova nu intelege, noi ce sa mai zicem?! Le ia 8 luni sa anunte castigatorii... OMG.
PS: multumim de poze!