News:

.

Main Menu

Recent posts

#61
[Nord-Vest] Din mers / Re: [CJ] Infrastructura verde ...
Last post by alexV - May 02, 2024, 02:14:47 PM
Quote from: loris on May 02, 2024, 09:07:59 AMBine ca avem aparatura speciala pentru a detecta arborii cu risc.

E prin aceeasi magazie cu scula de curatat grafitti. In spatele utilajului de curatat alge din Somes  :)
#62
Rutier / Re: În parcare
Last post by TibiV - May 02, 2024, 02:12:39 PM
Quote from: dumbravaandrei on May 02, 2024, 01:09:12 PM... Da, poti sa pozezi dinafara santierului, in limitele legii

Ei, aici este problema, cu "limitele legii"...

Daca cineva iti fotografiaza santierul viitoarei case/locuinte (proprietate privata) este o (mare) problema... Si sa mai si publice/posteze fotografiile respective....

Dar daca esti o "persoana publica" si acea casa/locuinta a fost (poate) "finantata" din spagi/mita, atunci mai este aceeasi abordare?...

Credeti-ma, in job-ul meu m-am confruntat mereu cu problema asta... 

Insa cand este vorba de un santier platit din bani publici (ai tai si ai mei) orice paznic de santier merita m...e. (Desi am patit-o si eu, pe vremurile cand sanatatea imi permitea sa "fac" santiere...  :lol:   )

#63
[Nord-Vest] Din mers / Re: [CJ] Infrastructura verde ...
Last post by nicolaem - May 02, 2024, 02:10:34 PM
eu pot sa zic ce imi place mie.
ce e important acolo e ca spatiul e prietenos cu pietonii, au disparut trotuarele inguste si bordurile.
pavajul e plan, bine pus. s-au plantat si cativa copaci (nu prea multi ca in alte parti, nici prea putini)

am mai zis pe alt thread, m am plimbat recent cu un musafir pe toate lucrarile astea centrale si impresia unuia care vine dupa mult timp in oras este foarte buna.
#64
Linii / Magistrala M300 | Teius-Cluj-N...
Last post by cristi5 - May 02, 2024, 01:51:48 PM
Quote from: oc7avian on May 02, 2024, 10:17:45 AMDe fapt 2 lucruri vor ajuta:

Mai sunt si altele. Faptul ca nu se paraseste traseul, nu ai exproprieri, relocari utilitati, fond forestier, arheologie. Deci practic odata ce iese AC totul depinde mult mai mult de antreprenor decat de stat, si CFR are mai putine ocazii sa-si arate lipsa de capacitate administrativa.

Simplificand putin, urmatoarea intalnire cu CFR ar trebui sa fie la testarea centralizarilor electronice, unde stim ca de ex regionala Brasov s-a miscat groaznic de incet pe Sig-Sim.

Dar asa cum zic @Konter, @Cetatean e posibil ca si in aceste conditii, cu front de lucru asigurat, cu toare hartiile pe masa, cu trafic inchis, industria romaneasca sa nu aiba pur si simplu capacitate sa construiasca cu viteza necesara.

Eu zic ca aceste lucrari pe existent cu trafic inchis vor fi testul antreprenorilor CF. Vom vedea care e viteza maxima posibila la reconstructie. Teoretic ar trebui sa faca 3% pe luna. Vom vedea practic.

Arcada spre exemplu are vreo 180 km in reconstructie. Gafaie si pe Bv-Sighi si pe Oradea-Cluj. Ar trebui sa-i termine pe toti in urmatorii 3 ani (Bv-Sighi: mai au 75% cu ritm contractual de 2% pe luna)
#65
Rutier / Re: În parcare
Last post by dumbravaandrei - May 02, 2024, 01:09:12 PM
Vezi ca accesul intr-un santier nu se face oricum, fie el pe domeniul public sau privat. Da, poti sa pozezi dinafara santierului, in limitele legii
#66
[Nord-Vest] Din mers / Re: [CJ] Infrastructura verde ...
Last post by doodoo - May 02, 2024, 12:37:50 PM
Quote from: nicolaem on April 30, 2024, 05:59:46 PMla dudu nimic nu-i place  :lol:
Trebuia sa imi placa ceva acolo, zici ? 8)
#67
Linii / Re: Magistrala M300 | Teius-Cl...
Last post by cristi5 - May 02, 2024, 12:31:43 PM
@Cetatean nu au gresit NSS. La SF (acum multi ani) s-au gresit niste debite la niste poduri peste afluenti. Si asta a complicat un pic proiectarea din contractul actual.

Am primit o estimare ca iese DTAC la s sfarsit de mai.
#68
Linii / Re: Magistrala M300 | Teius-Cl...
Last post by Cetatean - May 02, 2024, 12:20:03 PM
Ok,deci daca au belit chiar NSS,intr-o zona sensibila,oare vor reusi in timp util sa rezolve asta? Cat e gresit? 1 m? 2? 50 cm? Intreb pentru ca in functie de asta,probabil va trebui reproiectat tot pe X km. Cine e acolo? Fcc? Proiectant? Doar sa ne facem o idee.

Chiar si cu circulatie inchisa,lucrarea tebuia sectorizata si ar trebui sa vedem multe utilaje pe santiere. Realitatea de peste 2-3 luni ne va confirma sau infirma asta.
O sa o spun de 1 milion de ori. Avem prea multe lucrari in derulare,pentru piata locala mica,lipsita de experiente si de oameni profi in partea de subcontractare a lucrarilor.
#69
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by mdragos - May 02, 2024, 11:56:53 AM
Deci 2 ani de acuma ?  :D
#70
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by TibiV - May 02, 2024, 11:55:52 AM
Tot de la Virtual Press: Șantierul Autostrada cu Tuneluri, Holdea - Margina, imagini aeriene