Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

frunzaverde

Nu cred ca crede nimeni pe-aici ca "grupul" lui Basulescu et. co. vrea altceva decat lupta pentru ciolan, aburirea publicului si platitul politelor... Si, bineinteles, o metoda prin care sa-si protejeze "grupuletul" in fata oricarei tentative de reforma.

Si eu cred ca solutia e una singura - infiintarea unei noi administratii de drumuri, exclusiv pentru managementul proiectelor de constructie, preferabil cu implicare semnificativa a unor consultanti internationali in domeniu (gen Hill, Arup, WSP etc.). Si lichidarea CNADNR, dar dupa infiintarea companiei noi, pentru a-i bloca pe cei vechi in compania "in lichidare", si a face constructia de la 0.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

clau

Ce comedie de comunicat...  :lol: Sper sa nu le "adoarma vigilenta" conducerea Cnadnr

NGC

#452
Desi o mare parte din raspuns se refera la CFR, il las totusi aici.

http://www.senat.ro/PDFIntrebari%5CR%20la%2014%2003%20Bota%20M%203894%20b.pdf



Tabelul mentionat mai sus nu a fost facut public.

Oare de tronsoanele care au fost scoase din documentul cu stadiul proiectelor cine de ocupa?

NGC

Pun articolul de ieri aici, pentru ca mi-am adus aminte ca in 06.04.2016 iar au atribuit direct un contract.

Este vorba de contractul pentru "servicii de asistenta tehnica de specialitate pentru reprezentarea Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania S.A. in cadrul disputelor aflate in derulare, durata 8 luni".
Contractul a fost atribuit direct catre HAMLYN CONSULTANTA pentru 99,000.00 RON fara TVA.

http://www.evz.ro/frauda-de-la-compania-nationala-a-drumurilor-creste-de-la-o-zi-la-alta-gaura-data-de-cnadnr-la-bugetul-de-stat-se-adanceste-la-o-jumatate-de-miliard-de-eur.html

Sunt interesante detaliile din articol. :o


Horațiu 87

68 de posturi de conducere vor dispărea din noua organigramă a CNADNR

Un număr de 68 de posturi de conducere vor dispărea din noua organigramă a Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR), care va intra în vigoare pe data de 9 mai, a anunțat, joi, ministrul Transporturilor, Dan Costescu, transmite B365.

,,Am avut niște semnale foarte clare, având în vedere evoluția CNADNR din trecut, că lucrurile nu funcționau acolo cum trebuie și cauzele pe care le-am identificat au fost multiple. Una dintre primele cauze o reprezintă o structură de conducere foarte ramificată și foarte lungă și, din acest motiv, ineficientă. (...) am solicitat să se identifice soluții, iar suma soluțiilor este cuprinsă în noua organigramă a companiei, care a fost aprobată acum o oră și ceva — dimineață (joi dimineață — n.r.) de Consiliul de Administrație și mai târziu de Adunarea Generală a Acționarilor. Soluțiile au venit și ele de la sine: pentru structura arborescentă, soluția a fost reducerea acelor persoane, poziții care nu-și găseau utilitatea în companie și care mai mult îngreunau lanțul de decizie. În acest fel, s-au redus 7 funcții de conducere de la nivelul central și 61 de la nivelul regionalelor. Deci, avem mai puțin cu 68 de funcții de conducere în acest moment în organigramă", a spus ministrul.

Dan Costescu a dat asigurări că nu a fost vizată reducerea de personal, ci creșterea capacității de implementare și a apreciat că va fi vizibilă îmbunătățirea activității în companie, în condițiile în care exista personal care nu răspundea în totalitate nivelului de pregătire necesar. În plus, ministrul a precizat că se vor angaja specialiști în CNADNR în perioada următoare.

,,Au fost niște concursuri pentru 14 posturi înainte de Paște, vor mai urma și altele. Cel puțin 15 specialiști vor fi necesari în cele două direcții pe care eu le consider direcții fanion — Direcția de Autostrăzi și de Drumuri naționale. De asemenea, va trebui să facem o resetare și la nivel de management. CNADNR nu va trebui să fie o societate închisă ca și până acum, unde să avem pe poziții diverse persoane rămase în companie, dar întrebate... personal i-am întrebat diverse lucruri la vizitele pe șantiere și ridicau din umeri — nu, CNADNR va trebui să redevină o companie deschisă, unde se intră pe bază de concurs, pe bază de evaluare de competențe și numai așa", a subliniat ministrul.

http://www.7est.ro/national/guvern/item/64944-68-de-posturi-de-conducere-vor-disparea-din-noua-organigrama-a-cnadnr.html

adiarc

exercitii de imagine...compania trebuie desfiintata integral si apoi constr.de la zero pe cu totul alte criterii.( 2 str separate pt constr si intretinerea autostrazilor )......sau ,dupa cum sugera frunzaverde,infiintata o companie noua de la zero ,fara nici un om din actuala str.si apoi ras actualul Cnadnr,pt a evita infiltrarea vreunei sugative din vechiul Cnadnr ,in noul Cnadnr
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Au dat azi si un comunicat oficial pe tema restructurarii.

Dar asta este singura modificare in toata restructurarea?
Deci dupa ce vor disparea cele 68 de posturi de conducere va fi totul in regula? :lol:
Nici o alta problema nu mai exista? :lol:

NGC

#458
Am citat aici mesajul de mai jos pentru ca are legatura cu CNADNR.

Quote from: nicolaem on May 06, 2016, 05:25:03 PM
uite ce patesc tehnocratii care fac treaba, ca tot se vb mai sus de subiect :

http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-20979187-consilierul-premierului-ciolos-probleme-infrastructura-reclamat-dna-catre-unii-angajati-cnadnr-pentru-prea-multa-transparenta-comunicat-facebook-care-stadiul-licitatiei-pentru-pasajul-domnesti.htm

va dati seama cat de mult incurca un om ca si cutter prin guvern?
si in acelasi timp de cate sustinere populara si/sau politica au nevoie astfel de oameni pentru a reusii?

BAFTA Cutter, suntem trup si suflet alaturi de tine!

Daca si-ar face ei treaba cum trebuie, ar mai fi oare nevoie sa apelam la surse?

Dar cum stau acesti stimabili cu comunicarea?

Pe pagina lor ar trebui sa gasim rapoartele la zi (an) de aplicare a Legii 544 / 2001, dar singurul raport prezent este cel pentru 2011.
http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=181

Parca disney s-a ocupat mai demult de obtinerea lor.
@disney: Mai esti pe fir? Poti sa vezi cum sta treaba?

adrian-FSB

Salut.

Tocmai voiam sa va anunt si eu despre ultima "isprava" a angajatilor CNADNR. Asta inseamna ca ceva incepe sa se miste in acest domeniu iar "gastile" si "grupurile de interese" care exista din abundenta in companie, MT si alte entitati legate de infrastructura, incep sa fie deranjate de aceste actiuni. Anyway, success pentru cutter si echipa lui, oricand poate conta pe sprijinul nostru. Numai bine

adiarc

Am mutat mesajul din Parcare aici

Acum pe bune.....nu exista nimeni in conducerea tarii care sa aibă sânge in instalație si sa desființeze cancerul asta plin de toate loazele ( astea sunt chiar complimente la cat de josnica e gasca asta de mafioți ),numit CNADNR ????!!!!!

si probabil in multe alte asa zise "companii",totul e la fel de putred
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Chiar, nu putem sa le facem lor plangeri la DNA pentru ca ascund informatiile publice?
Nu doar o plangere, ci cate una din partea fiecarui "forumist".

La politie, daca ascunzi o informatie, esti automat considerat suspect. Nu te crede nimeni ca esti prost si ai uitat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

marinul

un comentariu  de al lui Alin Goga pe pagina de  FB a lui cutter,  ii dau paste aici ca poate isi da seama de ce a scris si il sterge

"Vinerea trecută, în Vinerea Mare, pe la ora 12, brusc, s-a primit din partea domnului director Horia Nicolae, un ordin de finalizare a acestei proceduri ce lâncezea de săptămâni și luni bune... Repet, era Vinerea Mare și mai erau maxim două ore până la terminarea programului! Normal că s-a constatat că nu sunt toți membrii comisiei, că UCEVAP-ul nu vrea să semneze dacă nu sunt toți membrii comisiei și, folosind niște persoane cu funcții numele Dumneavoastră, au încercat să îl determine pe Bașulescu să recheme oamenii de acasă, s-a ajuns la o autonumire a unui director în comisie și, atunci, au apărut, evident datorită întregii tevaturi nefericite, o teorie: că Homor e în concediu și a avut interes ca procedura să fie finalizată înainte de revenirea sa la muncă pentru a nu se face conexiuni cu o firmă unde se pare că a lucrat, că Dumneavoastră, fiindu-vă utilizat numele, repet, de persoane de decizie din CBADNR, ați pus presiune pe ei ca să vă lăudați cu realizări...mă rog, e o poveste care datorită unei conjuncturi a avut o anume deformare, dar, personal, deși repet că susțin acest proiect și din motive personale, ca un sfat pe care mi-l permit să vi-l dau amical, cred că ar fi fost bine să NU că grăbiți cu anunțul căci, procedural, nu ați fi fost în măsură să aveți datele despre finalizarea procedurii...așa spune OUG 34/2006! Știu ca și Dumneavoastră haosul, birocrația extremă și lipsa de responsabilitate din CNADNR, dar credeți-mă, noi am sperat că vom asista la o transparentizare și o dinamizare a activității noastre în companie, nu la înlocuirea unei găști cu o altă gașcă și nici la intimidări sau desființării de posturi pentru cei care au curajul și critică inclusiv ceea ce Dumneavoastră susțineți că merge strâmb sau să păstrăm oameni obedienții cu dosare penale în funcții!!! Eu spun că așa nu se mai poate și dacă mă bănuiți de interese ascunse, regret nespus asta! Vă doresc o zi plăcută și un Weekend frumos!"

GDPR

Aha, gata, totul se leaga acum: Comnord-Homor-Cutter si cine stie ce alte legaturi gaseau daca nu urma pauza de Pasti de dupa Vinerea Mare  :o. O adevarata constipatie, pardon conspiratie, sau curat murdar coane Goga!  :lol:

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)