Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovicor


Ionut

Nu stiu ce i-ai facut/ce s-a intamplat, dar acum imi merge. :D

Bogdan_Cluj

Oare de ce nu mai merge iarasi harta API? Nu se incarca. Am mai patit asa (mai multi useri) anul trecut, dar nu imi mai aduc aminte cum s-a rezolvat.

cristi5

#153
openstreetmap.org afiseaza numele in grafia locala, ceea ce e inutil in tarile arabe, China, Japonia, Coreea... OSM are fireste datele in alte limbi (inclusiv engleza) dar nu sunt afisate pe randarea openstreetmap.org

Un server care face randarea cu numele in engleza, pe langa grafia locala. Se poate configura ca sursa de "tiles" in Galileo Offline Maps.

https://tile.iosb.fraunhofer.de/#map=13/25.2135/55.316/3

RobertH

cristi5 Poti modifica mesajul cu relatii ?

La A10 am sters urmatoarele relatii :
lot 1 cu AC ;
Alba Iulia Nord cu AC dar intarziat ;
Alba Iulia Nord .
Le-am refacut intr-o singura relatie : A10(lot 1)

Am mai facut si o relatie pentru centura Cluj( da de o sa am si ce modifica le ea :) ) : Cluj Napoca SUD

cristi5

Din pacate nu se mai pot modifica mesaje, doar Ionut poate modifica. O sa gasim o solutie

RobertH

De plictiseala am adaugat toate parcarile in constructie si aproape toate cele finalizate pe harta API. De asemenea CIC-urile si trecerile de frontiera (viitoare si curente) sunt prezente :lol: 

Sa ma anuntati daca am ratat dintre cele in constructie sau am gresit ceva date .

Ionut

Mulțumim mult pentru efort! Ai pus si pe Sibiu Pitești?

pentium10

Este o parcare pe lotul Astaldi, lângă Ludus, ne evidențiată.
CICul  de la Bors II, este prevazut în parcare, pe partea sudica, erau acolo bretele pt CIC care nu se mai vad pe harta.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RobertH

 Ionut, la tronsoanele aflate doar in stadiul de SF nu am adaugat . Acolo e mai complicat, inca nu m-am prins cum sa lucrez cu planse ... lucrez doar cu ajutorul imaginilor din satelit.

Pentium10 Cu CIC-ul aceasi problema . Daca ma ajuti sa localizez sau sa vad greseala, modifc.
In legatura cu parcarea , banuiesc ca te referi la asta :
GPS: 46.4558, 24.0842



cristi5

#160
@RobertH :gj: ! Multumim!

Ai aici un howto pt calibrarea de planse. Ca principiu e simplu dar e un pic migalos. Strategia e sa suprapui elementele (drumuri...) existente peste cele de pe plansa.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=836.msg172058#msg172058

Daca ai probleme cu JOSM sau alte unelte, intreaba aici si rezolvam.

Daca nu reusesti sa calibrezi o plansa sau un grup de planse, poti sa salvezi stadiul actual al calibrarii pe care ai inceput-o in JOSM si sa ne trimiti cumva fisierele, si pot eu sau alt coleg sa imbunatatim calibrarea

Si daca te intereseaza harta calitatii drumurilor, avem si acolo o restanta.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=836.msg208120#msg208120

RobertH

cristi5 Ok, cu plansele m-am lamurit . Am facut cateva teste si am corectat la centura Satu-Mare nodul de langa calea ferata. E mult mai usor decat ce faceam inainte ( mapam folosind imagini din satelit dupa delimitari de terenuri arabile :lol: ... asta deobicei numai la noduri unde inca nu se vedea pe decopertarea) .

Cu harta calitatii drumurilor , m-am uitat putin pe topic dar e o confuzie maxima acolo. Ba unii zic ca e drumul bun, ba dupa cateva luni trebuie reschimbat pentru ca lucrarile au fost superficiale. Daca exista un spreadsheet cu ce trebuie schimbat si va asumati voi ca datele sunt corecte, fac eu modificarile dar sincer nu am chef sa stau sa analizez daca respectivu a evaluat corect sau nu lucrarea.

Am si o problema. Eu am modificat acum ceva vreme relatiile loturilor 1 si 5 ale PISI pentru ca nu erau complete . Am facut asta ca sa adaug AM pe cele doua loturi. Apoi am realizat ca e posibil ca relatiile sa fie incomplete pentru ca se verifica traseul sa fie corect conform planselor. Daca am facut o prostie, sa stiu si rectific.

cristi5

#162
Scuze nu ma refeream la discutiile de pe topic! @vancouver analizeaza discutiile, face modificarile in harta lui (care e o imagine statica) si publica un log. Mesajul la care am  pus link continea un link :) la mesajul cu cel mai recent log:

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.msg207747#msg207747

Noi cei care ne ocupam cu OSM luam informatia din log si o punem pe OSM in tag-urile smoothness si surface_survey (comentarii, care incep cu anul), uneori si surface (daca nu s asphalt dau concrete, randarea mea reprezinta drumul cu linie punctata). Aici e randarea mea (vizibila si in app-ul Galileo), se actualizeaza zilnic odata cu harta proiectelor.

http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html

App-ul OSMand are propria randare a calitatii drumurilor

Se poate edita cu orice editor OSM dar am facut si unul dedicat

http://cristi5.ddns.net/maps/edit.html

In principiu calitatea tururor drumurilor de pe harta lui @vancouver (RRQM) este pe OSM, dar nu si invers. RRQM contine numai drumuri importante pt tranzit, pe OSM sunt fireste toate cararile.

Cand copiez din log de obicei pun la "detalii calitate" numele sursei, de exemplu pt nr 188

2017AUG_CojocariuBogdan_construimromania.ro

Pt nr 189
2017AUG_jack_peundemerg.ro

"Comentarii OSM" este comentariul asociat cu changeset-ul OSM. Editorul va sugera ceva in functie de drumul editat.

PS. As vrea sa imbunatatesc editorul sa poti indica doar capetele portuliunii de drum in loc de fiecare segment OSM, dar n-am avut timp

RobertH

Problema: Cu linku oferit de tine pentru editorul tau, mie nu imi apare nimic la harta. Am optiunile dar e gri la harta.
Intrebarea: Pana la ce data s-a ajuns cu introducerea informatiilor ?

cristi5

#164
Din cel mai recent log nu s-a facut nimic din cate stiu eu. Poti verifica: daca pe harta apare culoarea din log, a facut cineva randul respectiv din tabel... Oricum, nu e graba.

Foarte ciudat, si eu vad gri acum. Cand am scris mesajul meu, mergea. O sa incerc sa depanez.