Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

Sorinus


Harry


kitsune

#902
Se mai lucrează, am trecut ieri pe acolo. Pe partea de nord vest a nodului Poiana au ajuns aproape sus cu umplutura, au apărut și scheletele metalice ale unor hale. Pe partea de sud sunt mai în urmă. Am văzut și clădirile din spațiile de servicii că aproape sunt ridicate. Voi pune și ceva poze în momentul în care o să mă dumiresc cum să fac asta de pe telefon
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Sorinus

Dar cati oameni lucreaza, daca in 6 luni nu au terminat un nod la care partea de beton era aproape gata? :)

kitsune

#904
^ Așteaptă și tu, că e complicat de pus poze de pe un telefon cu ecran de 4,5"

Vedere spre Ovidiu (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Spațiul de servicii pe partea spre Lazu (dar ambele sunt cam la același stadiu) (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Tot spre Lazu, între spațiul de servicii și nodul Poiana. Pozele nu prea sunt de calitate, aveam soarele în față (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Sper să se înțeleagă ceva. Nod Poiana, sensul spre Lazu (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

NGC

Sa vedem ce au mai ciripit vrabiutele. :D

Umbla vorba (luati ca sigur) ca vor sa faca in viitorul foarte apropiat SF si PT pentru nod la Cumpana, si apoi sa lanseze pe FIDIC rosu executia lui.

bogdanstancu

Știe cineva ce se întâmplă cu iluminatul din nodul a2/a4? A mers vreodată?

Sorinus


Harry

#908
^^Daca tot a anuntat zvonul NGC , adaug si eu vrabiutele mele :))) in viitorul SF+PT ar fi prinse in nod dublarea ctualului pod si largirea la 4 benzi a sos ct-cumpana

pasadia

N-am inteles nimic. Deci viitorul SF+PT ar trebui sa includa:
- nod la Cumpana pe A2
- din nod ar trebui sa se desprinda A4 spre sud (si deci va avea nevoie de un pod nou, mai la vest de vechiul pod de pe DN39)?
In cazul asta de ce am mai dubla podul de pe DN39? A4 ar trebui sa treaca pe la vest de acest pod si de Agigea, care ar mai fi traficul care sa impuna dublarea?

Sau nodul de la Cumpana e doar local si nu va servi vreunei continuari a A4. Iar podul ala dublat va baga trafic si mai mult prin Agigea, doar asa ca sa mai omoram o localitate daca tot putem?

Harry

Este vorba de largirea soselei Ct-Cumpana de la 2 la 4 benzi cu dublarea podului exitent unde se va face descarcarea pentru acces in Ct respectiv Cumpana. Cred ca va fi cv de genul asta cu cate un giratoriu in fiecare capat.




voicul

Si o explicatie pentru o decizie ca asta ar fi ...
Se asteapta atata trafic incat sa fie nevoie de 2 benzi acolo? Se va face pod si peste canal spre Movilita? (dupa mine ar fi mult mai logic decat dublarea celui peste A4)
sau
Cumpana va deveni celebra ca statiune la Dunare?  :lol:

Harry

Traficul in sine intre Ct si Cumpana necesita 2 benzi pe sens. Discutam de o localitate de 15.000 de locuitori lipita de un oras de peste 300.000, iar din cumpana 80% din populatie lucreaza si merge la scoala in oras. Plus cumparaturi. Toti vin la piata in zona Metro-Auchan-BricoDepot. De ce nu s-a proiectat din start pod la 4 benzi nu stiu, dar dublarea drumului e necesara.

icristian

Plus, daca se va face acel nod, o buna parte din constantenii care vin dinspre Bucuresti vor cobori acolo ca e mai aproape, deci va creste traficul suficient de mult.
Eu personal cand vin dinspre bucuresti cobor la Agigea si trec prin Lazu.

NGC

Quote from: NGC on January 17, 2019, 10:23:52 PM
Sa vedem ce au mai ciripit vrabiutele. :D

Umbla vorba (luati ca sigur) ca vor sa faca in viitorul foarte apropiat SF si PT pentru nod la Cumpana, si apoi sa lanseze pe FIDIC rosu executia lui.

Licitatia a fost lansata ieri, dar am uitat sa scriu despre ea. :p

[CN1008475] / 28.01.2019: "Elaborare Studiu de fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie pentru obiectivul ,,Nod Rutier Cumpana A4 ( km 16+700) – DN39E""

Valoare estimata: 696.317,99 RON fara TVA

Durata contractului: 7 luni

Termen depunere oferte: 04.03.2019

Fonduri: Bugetare