Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Ohoo, deja se supra betonează.... moama... ce viteza au băgat....

Ionut

Nu-mi explic altfel decât că vor să-și ia jucăriile și să treacă dincolo de Tigveni. Ceea ce nu e deloc rău. Din păcate politica s-ar putea să primeze și să nu vedem nimic pe PiSi5 anul ăsta, deși tehnic e posibil și văd că trag tare...

carutasul

în politică există și varianta "pupat toți piața Endependenții" deci poate fi și de bine :) Vedem. Probabil că aici au timp limitat pentru deranjarea traficului.

oneLess

Azi avem imagini de la Tatu A

Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 5 29 04 2024


Feri

Defrișările WeBuild pe PiSi3 zona Poiana - Sălătrucu 27.04:



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

^ Wow, filmare completă! Bun, surpriză.
Ia să mă uit.

Feri

QuoteSunt pe șantierul 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗦𝗶𝗯𝗶𝘂-𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶 #𝗔𝟭, în zona nodului rutier de la Bascov aferent 𝗦𝗲𝗰𝘁𝗶𝘂𝗻𝗶𝗶 𝟱: 𝗖𝘂𝗿𝘁𝗲𝗮 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗲𝘀 - 𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶, pentru care astăzi se montează ultimele 6 grinzi la pasajul principal al acestui nod rutier.
I.Scriosteanu FB / TheRomanian YT

Ash94

Quote𝗔𝗹𝗶𝗻𝗮 𝘀𝗶 𝗗𝗮𝗻𝗶𝗲𝗹𝗮 𝗮𝘂 𝘁𝗿𝗲𝗰𝘂𝘁 𝗱𝗲 𝗽𝗿𝗶𝗺𝘂𝗹 𝗸𝗺 𝗳𝗼𝗿𝗮𝘁
Sunt pe șantierul 𝗦𝗲𝗰𝘁𝗶𝘂𝗻𝗶𝗶 𝟰: 𝗧𝗶𝗴𝘃𝗲𝗻𝗶 - 𝗖𝘂𝗿𝘁𝗲𝗮 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗲𝘀 a 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗦𝗶𝗯𝗶𝘂 - 𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀̦𝘁𝗶 #𝗔𝟭, unde construim primul tunel rutier la nivel de autostradă de pe acest drum de mare viteză pe sub Dealul Momaia din județul Argeș.
În acest moment:
✅️ avem 𝗽𝗿𝗶𝗺𝘂𝗹 𝗸𝗺 𝗱𝗲 𝘁𝘂𝗻𝗲𝗹 𝗳𝗼𝗿𝗮𝘁, fiind executați în total 1010 metri pe ambele fire, din care 580 metri de tunel pe firul ieșiri din tunel, sensul Sibiu-Pitești (Tunel Daniela) şi 430 metri de tunel pe firul intrării în tunel, sensul Pitești-Sibiu (Tunel Alina);
✅️ la construcția celor două fire ale tunelului se lucrează concomitent, 24 din 24 ore, 7 din 7 zile și nu vor întrerupe lucrul nici în această perioadă a sărbătorilor;
✅️ sunt prezenți pe șantier cca 400 muncitori și 150 utilaje;
✅️ a fost realizat primul tunel intermediar care va fi folosit ca pasaj pietonal între cele două fire de tunel Alina și Daniela sau cale de evacuare după darea în trafic;
✅️ după ce se vor finaliza lucrările, tunelul rutier va avea denumirea oficială "Tunel Curtea de Argeș".

Facebook (I. Scriosteanu)

Ionut

Incredibil am ajuns să facem click bait. Primul kilometru forat... dar stai că trebuie să împărțim la doi...

E păcat, se întrec niște limite.

Ionut

PS. Întreb pentru un prieten.

Dacă Porr are 400 muncitori pe 10 km pe PiSi 4, adică 40 muncitori/km, și are target decembrie 2026 de finalizare (contractual martie-aprilie 2027), atunci UMB câți muncitori trebuie să aibă ca să finalizeze, conform termenelor contractuale, vreo 350 km până la finalul lui 2025?

40 x 350 = 14000 oameni? :lol:  :o  O:-)  >:(  ???  :lol:  :D  :)  :-[  :((  :((  :((

gabim

^Nu cred ca regula de trei simpla se aplica aici, compari mere cu pere. E adevarat ca UMB s-a bagat in mai mult decat poate duce, dar proportia pe care o sugerezi cred ca e mult exagerata. Si, mai rau, cred ca stii si tu asta.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

mdragos

Webuild nu va inaugura nimic inaintea termenului din contract. Daca sunt asa la cutite cu CNAIR legat de podul de la Braila ma indoiesc ca vor fi "binevoitori" pe acest contract. Pur si simplu lucreaza la maxim de eficienta/costuri pentru ei.

Ionut

Eu zic că nu compar mere cu pere dar na, cum zici tu. :)

Pizzarotti pe A7 are 700 oameni
(atât a zis, oficial) pe 21 km. Ok nu are 700, are 600, că le umflă. Deci 30 oameni/km.

Deci e bine atunci UMB.
Are nevoie de doar 30 x 350 = 10500 oameni.

M-am liniștit. :lol:

Ionut

Stai că acum realizez că suntem pe A1.

Dacă Porr are pe PiSi 4 super-profi echipă de tunel și 400 oameni pe șantier pe 10 km (1,35 km tunel) cu target decembrie 2026, de câți oameni are nevoie UMB pe LD2 pe 2,13 km de tunel (tot vreo 10 km în total)?

Nu merge regula de trei simplă?
Sau UMB face tunelul cu mineri? Nu știu, nu mă pricep, doar întreb.

dargauda

Si Aktori pe A0S3 cati are?  :D