[B] Ticketing la Metrorex

Started by Ionut, October 05, 2017, 07:51:26 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

strainu

Pun câte un cititor extern probabil, cum era la carduri "pe vremuri".
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

oc7avian

De pe MU

Quote from: CiprianTRB
Angajații Metorex au înca de la începutul anului carduri contactless. Cunosc un angajat si din câte am înțeles de la el, în stațiile cu porți de acces vechi, cardul se validează la porțile cu validatoare UTI(validatoarele portocalii din vehiculele STB).
Deci cel mai probabil asa se vor valida si cardurile pentru publicul larg.

sab

#47
Daca mai există acele validatoare și noile carduri se pot folosi acolo, este bine. Problema este sa nu se creeze aglomerație, era un singur validator per vestibul, din cate știu eu.
Insa daca nu au aruncat validatoarele portocalii din stațiile in care s-a înlocuit sistemul de taxare, mă gândesc ca o soluție ar fi sa monteze mai multe validatoare portocalii.  Asta pana înlocuiesc complet turnicheții vechi.

frunzaverde

Presupun ca le vor inlocui pe toate cu turnicheti pe stil nou in viitorul apropiat.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

voicul

DOCUMENT. Cartelele de metrou s-ar putea scumpi din iunie - VIDEO

Scumpirea cartelelor de metrou în acest an este tot mai mult o certitudine. Potrivit unui document obținut în exclusivitate de Digi24, șefii Metrorex analizează posibilitatea unei creșteri a tarifelor începând cu luna iunie. Alte măsuri analizate pentru a diminua pierderile companiei sunt: reducerea cu 18% a salariilor timp de 4 luni, de fapt o suspendare din mai și până în august a majorării lor, și blocarea angajărilor, excepție făcând posturile care țin de siguranța circulației.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/document-cartelele-de-metrou-s-ar-putea-scumpi-din-iunie-1482511

vladioan_bv

a mai inscris un gol echipa lu' radoi. si pana la urma tot calatorii vor plati majorarile salariale facute dupa bunul lor plac. se pare ca nimic nu se poate face impotriva sindicalistilor, nici macar de noua echipa de la MT. pacat. se intampla exact cum anticipasem intr-un comentariu anterior care mi-a fost sters. faza cu amanarea cresterii salariilor pt 4 luni e doar praf in ochi. sunt curios ce se va intampla cu evacuarea spatiilor comerciale

vladioan_bv

ceea ce mi se pare si mai interesant e faptul ca actualul ministru chiar lua in calcul aceasta masura de a se majora pretul biletelor ca tot avem un pret mic in comparatie cu alte orase din Europa. No, a picat la fix pentru angajatii Metrorex

nirolf

Ultima scumpire a fost în 2015, nu văd o problemă să crească prețul. Inflația cumulată e undeva la 11%.
Ar fi o problemă dacă asta rămâne singura măsura luată pentru echilibrarea bugetului Metrorex. Asta rămâne de văzut.

voicul

Am folosit si eu sistemul de plata cu card-ul.
Mai comod (ca nu te mai stresezi ca ai cartela la tine si inca ceva in portofel) si mai ECO (fara productie, transport cartele).

Un pas mare inainte.
Astept si la STB la fel.

dekolor

Are si STB (ba chiar si operatorii regionali gen STV, Ecotrans etc.) plata cu cardul direct la validator, dar doar la autobuzele noi si unele tramvaie. Dar da, e super ca aproape toate statiile de metrou au introdus plata cu cardul, mai ales pentru straini.

Totusi, a reusit cineva sa plateasca cu telefonul? Ma refer la plata prin aproprierea telefonului de turnichet, care tot un fel de plata cu cardul este. De cate ori am incercat, ramanea in "asteptare" cand apropriam telefonul (ING Pay), dar cu cardul mergea.

oc7avian

ING Pay mi-a dat tot timpul eroare. Google/Apple Pay merg perfect (vezi că sunt suportate ambele de ING)

irirat

Fiul meu plătește în mod constant cu telefonul  (Samsung S9 + aplicația George de la BCR)

rt25

Confirm, eu platesc cu cardul (pana acum ING si Revolut) si e foarte comod. Pentru ca daca ai nevoie doar de 1 calatorie, platesti doar 1 calatorie nu mai multe si nici nu mai trebuie sa ai grija de cartela aia magnetica sa nu se deterioreze.

vasile.daniel

Quote from: oc7avian on May 19, 2021, 02:43:50 PM
ING Pay mi-a dat tot timpul eroare. Google/Apple Pay merg perfect (vezi că sunt suportate ambele de ING)

Si mie imi da eroare de fiecare data cand incerc cu telefonul.

frunzaverde

@dekolor - Nici o problema cu Apple Pay. Doar asa am platit la metrou in ultimele saptamani. Card si banca suedeza.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!