Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

qionescu1

Quote from: StefanCelMare on October 23, 2021, 11:55:11 AM
Cred că mă bag la o tură după deschidere, așa de mult l-am așteptat.

Ceva e genu zic si eu, nu mai merg spre Sibiu decat dupa deschidere. +1 pentru pasiune :) 

reed




Cum sa accepti mizeria asta? Poi facem infrastructura sau private in fundul curtii?Probabil asa cum se accepta si vagoanele alea de lemn si multe altele.Țara asta nu are viitor,cu parere de rău o spun.

dorum

inca n-au apucat sa tencuiasca :)

xab80

Quote from: StefanCelMare on October 22, 2021, 10:26:21 PM
Overall, eu mai că sper la 15 noiembrie  :D
Mai sunt 3 săptămâni, pare fezabil dacă ține vremea.
Okok, poate-s prea optimist, daaar dat fiind că fac acest drum de 6-7 ori pe an sau mai des, pot să vă zic că sincer după chinuri de ani de zile, se vede finalul (chinuri pentru mine ca șofer pe ruta aia, și fizice și psihice când vedeam cum (nu) se lucrează).
N-are cum să nu se deschidă cel târziu în decembrie.
S-a scris aici ca rosturile de dilatare dureaza 8 zile. Asta inseamna 8 pentru un sens si 8 pentru celalalt=16. Asta inseamna 3 saptamani :(
Si eu ma gandesc mai degraba pe decembrie anul asta si te sfatuiesc la fel.
Cat despre sentimentele cand astepti deschiderea: tin minte si acum cand mergeam pe DN intre Teius si Turda si ma uitam la ditai autostrada goala pe langa care treceam...

danutzu_1069

@reed, nu te inflama.... Zona aia va fi acoperita de traseele de cabluri si peste astea se monteaza o tabla profilata..... Daca te uiti atent, restul lateralei are asa ceva...
Ce, tu daca pui rigips pe tavan, te apuci sa indrepti si sa tencuiesti tavanul? Il lasi cum a iesit din turnare....

hefaistos

In completarea celor spuse, turnarea nu e grozava dar nu se observa defecte in structura betonului deci e OK.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

dargauda

#27006
Unde este Aktor si Strabag cer si pamant

Calitate executat de Aktor :headbash: :horse:



Si calitate executat de Strabag :gj:



Multumescde poze.

mersi EugenRo.antradevar nu este nicio diferenta antre cei doi antreprenori

EugenRo

^ Aktor nu Pizza. Pentru Pizza sunt alte exemple. ;)

survola

Totuși nu Aktor a turnat acolo.

florin74


elphax

hefaistos zice ca nu se vad defecte - mi se pare ca pe structura din stanga pozei cineva a dat cu putin ciment sa astupe defectele :)

gicu

S-a turnat în mai multe etape și a curs laptele de ciment (partea lichidă din beton) peste etapa de mai jos. Nu e grav, arată doar că au lucrat neîngrijit.

paulmare

pe antretoaza aia prefabricata scrie Retter - care nu a avut cofrajele etanse - parca a adus zilieri ca dulgheri, le-a "curs laptele" si a ramas lipit de cofraj ce lipseste
Ce e in poza cu strabag si arata asa bine e un prefabricat pentru pod turnat in fabrica       

StefanCelMare

Dacă nu-s probleme structurale, chiar nu văd problema.
Estetic oricum nu contează fiind pe lateral.
Nu văd ce dovedește poza de la Aktor mai exact.
Limbaj dur, că e mizerie, că-s private în fundul curții, dar fără explicații dacă are efecte nedorite structural. Cu scuzele de rigoare, dar pare o postare din ciclul autostrada e strâmbă că așa se vede dintr-o poză.
Dacă o luăm pe estetic, de cortenul Pizza ce să mai zicem? Ăla e și vizibil.

dargauda

StefanCelMare vorba romaneasca "lasa ca merge si asa" ai vrut sa zici.De acea nu merge nimic in directia care trebe pt ca aceaste vorba ancet devine realitate si nu avem obiective clare si standarde fara abateri,riguroase.