News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Energie / Re: Petrol si gaze naturale
Last post by Oneinthecrowd - Today at 08:04:07 AM
Nu e BRUA. E noua conducta care va prelua gazele din Marea Neagra si care se va conecta la BRUA.

https://www.transgaz.ro/sites/default/files/Release%20OIL-Tuzla-Podisor-16.06.2023.pdf

Traseul BRUA este: Giurgiu-Podisor-Corbu-Hurezani-Hateg-Recas-Horia. Prima statie de comprimare BRUA e chiar la Podisor.
#2
Feroviar / Re: Discuții ca-n gară
Last post by AndreiB - Today at 07:52:09 AM
Cel mai vechi pod major pe M300 este cred cel peste Prahova inainte de Campina. Este din 1920 si a beneficiat de mai multe reparatii capitale.

Din pacate fix acolo era ideal un ppd nou mai lung cu corectarea traseului.

In UK pe CF ai o gramada de poduri la CF pre-1900, care in general nu au fost inlocuite la RK.
#3
Linii / Re: Calea ferata 902 Bucuresti...
Last post by shift2rail - Today at 06:51:42 AM
Foarte bun comunicatul API, sesizez un inceput de interes si in presa romana ptr timpii de parcurs calatori absolut inacceptabili ai CFR.

De de nu se introduc timpi maximali- tmax, nu vmax- in caietul de sarcini ptr fezabilitate/proiectare/executie lucrari modernizare calea ferata? I-ar angaja contractual pe proiectanti, constructori, CFR si ar oferi un indicator simplu, lizibil, value-for-money ptr miliardele de euro imvestite.

Buc N-Giurgiu Central 1h, Buc-Craiova 2h, Buc-Tim/Iasi 5h, BBuc-Cj 6h, samd.
#4
Aviație / Re: Aeronave înmatriculate în ...
Last post by mario antonio - Today at 01:33:49 AM
Ciao tuturor,

O aeronavă a Hello Jets (H3) pleacă spre Egipt ca wet-lease:

Boeing 737    -8GQ    35795    2829    YR-HLB    Hello Jets    air-test 02may24, posn 03may24 BBU-HRG prior FlyeEgypt wet-lease ops    ex PH-CDE.
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by reed - Today at 01:28:00 AM
 :lol: glumești,nu?
#6
Energie / Re: Petrol si gaze naturale
Last post by dan tm - Today at 12:31:20 AM
multumesc, m-am gindit la BRUA dar aici in zona de vest am vazut lucrarile in urma cu ceva ani si am crezut ca e gata.
#7
Energie / Re: Petrol si gaze naturale
Last post by nicolaem - May 03, 2024, 11:48:13 PM
Pare a fi BRUA.
Sector Tuzla Podisor
#8
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by mike_us - May 03, 2024, 11:38:03 PM
Deși e o bucățica mica chinezi se mișca destul de bine pentru primul contract in România.
#9
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by Ciprian85 - May 03, 2024, 11:23:37 PM
Am făcut un mic sumar al structurilor de pe lotul Buzau-Focsani, sper ca le am trecut pe toate.

Structuri mari: 4 bucăți

Podurile peste râurile Buzău, Râmnicu Sărat, Ramna și Milcov

Structuri peste care trece autostrada: 16 bucăți

Poduri peste DN,DJ,DC, canal, vale sau pârâu etc.

Structuri care trec peste autostrada: 17 bucăți

Drumuri agricole,  drumuri de exploatare, drum legatura noduri rutiere, etc.

Fabricile de grinzi care au fost pe Braila-Galati erau montate la Adjud.  Joi nu se vedea ca ar fi produs vreo grinda din beton.

Sa vedem dacă în 6 luni reușesc minunea.
#10
[Nord-Vest] Proiecte / Re: [SM] Discutii, lucrari si ...
Last post by f000m - May 03, 2024, 11:00:19 PM
O noua filmare video de la Visionary Walk.

Ce nu inteleg, de ce merge asa greu cu montarea hobanelor. Ma asteptam sa se accelereze treaba. Din pacate nu cred ca vor sa termine mai repede de noul an cu acest pod. Trageam nadejde ca poate se straduiesc pana prin Septembrie sa termine cu podul.