Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AlinC

#11055
^

Multumesc pentru raspuns. La Oarda nu lucreaza in zona in care e casa familiei Lancranjan, care se pare ca le-a facut sesizarea la garda de mediu. Fotografiile sunt de la Oarda, pe partea dreapta a vaii, cum urci spre Oarda de Sus si de la Oarda spre raul Sebes. Zona pentru care au luat amenda e pe partea stanga a vaii, sensul de mers spre Oarda de Sus.



De la min 3:39 incolo e zona cu zgomotul. Imediat la 3:39-3:45 pana pe la 4: 05 se si vede casa familiei respective.

irirat

^ poate era mai simplu daca le ofereau un concediu de 1 luna, platiti de constructor, pana termina cu zgomotul:)
ar fi fost mai ieftin pentru ei

voicul

^Acolo si-au luat amenda? La o casa care e la 100 de m (stiu ca se aude zgomotul) ...
Credeam ca la casa de la inceput de video care daca era mai aproape ... practic ar fi lucrat la casa nu la A.  :lol:

Mersi de precizare.

AlinC

#11058
Da, la casa care se vede in video, dupa prelate, la minutele si secundele precizate in postul anterior. Casa e la o distanta mai mare decat celelalte, nu e nici macar la 50 m de axul central al viitoarei autostrazi, dar, pe de alta parte trebuie respectat si dreptul subiectiv al fiecarui cetatean. Momentan nu lucreaza deloc in zona respectiva. Au instalat, de forma, prelate si polistiren, dar nu are nicio valoare. Si daca ar pune panouri de 8 m inaltime, asa cum spunea Caretta (dir adjung la Pizzarotti) ca au pus intr-o zona de pe langa Milano, tot nu ar putea respecta nivelul de zgomot prevazut in acordul de mediu, adica 50 de decibeli. Urmatorea sanctiune o sa fie amenda de 200.000, iar a 3-a e amenda de 200.000 + intreruperea lucrarilor. Cel putin asa prevede legea.
Pentru casa respectiva a fost un proces in instanta, dar proprietarii au pierdut. Din ce am auzit au avut o cerere inadmisibila: sa mute traseul autostrazii. Acum a inaintat Institutia Prefectului judetului Alba o documentatie la Min Transporturilor prin care au solicitat exproprierea, chiar daca nu se incadreaza in culoarul de protectie de 50 m.
Pe langa casa respectiva, la Oarda, mai sunt 2 case cu probleme: Una e cea de sub viitorul viaduct care a fost expropriata recent, dar proprietarii tabulari nu sunt aceeasi cu cei de facto. O a 3-a casa e pe cealalata parte a vaii, partea dreapta a vaii, situata pe stanga, langa culeea la care se lucreaza acum, sensul de mers spre Oarda de Sus, acolo unde se lucreaza zilele acestea la culee (la armatura de fier si turnat beton). Aici a fost o eroare a CNAIR. Casa se afla in culoarul de protectie de 50 m si trebuia expropriata legal, dar acolo constructorul poate sa lucreze pentru ca desi e evident ca proprietarii sunt deranjati de zgomot, praf etc. nu fac scandal si nici nu au facut sesizari la Garda de mediu, din cate stiu eu.

Edit. Casa cu amenda de la min 3:39 incolo e zona cu zgomotul. Imediat la 3:39-3:45 pana pe la 4:05
Casa aflata la o distanta mai mica de 50 m e la 0:10 incolo, in stanga culeeii la care se lucreaza
Casa de sub viitorul viaduct , de la 0:40 incolo in video

trifuhoria




Sent from my iPhone using Tapatalk

Europiu

Quote from: Daniel_I on May 14, 2018, 01:25:49 PM
Imi iau eu task-ul asta si ma duc in zilele urmatoare ca infanteristul pana la alunecare :D

Scuze, Daniel, ai apucat să mergi?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

v46is

Pt tupeu cel cu casa ar merita o expropriere la pret grila notariala . Normal ca e galagie el cand a construit casa nu a facut zgomot

Sent from my rk30sdk using Tapatalk


Dominik

#11062
Lasa asta, dar el nu se gandeste ca dupa ce va fi terminata autostrada va fi zgomot pe vecie ? Atunce ce face, merge zilnic sa faca reclamatie ?  :lol:
Multumim pt poze Daniel_I   +1  :popcorn:
You're in Steelers Country

prd.marius

Oare el stia inainte de a-si construi casa ca se va face autostrada chiar pe langa casa lui?

Daniel_I

#11064
Pozele de azi de la Mures. Din cauza ploi torentiale de astazi, nu am reusit sa ajung la nodul Alba Nord

Pe malul sudic a mai ramas o singura foreza. Nu stiu unde le-au mutat pe celelalte 2. Sper ca la nodul Sebes, poate stie cineva de aici.


Pilonii din Sud


toti pilonii de pe malul din nord. Ultimul este deja turnat, urmeaza decofrarea.




Dupa numarul mare de cofraje metalice de la sol (nu se vad toti in foto), aici mai este destul de forat..


Ultimul pilon din Nord. Urmeaza ultimii 4 din sud care sunt la stradiul de foraj si gata structurile la podul Mures.


Culea din Sud a podului Mures. Supratraversarea autostrazii peste DJ 107C 


Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

Ionut

Noutati receptie ST3. Se pare ca se va rezolva, dar mai dureaza. Informatii noi pe surse indica faptul ca s-ar dori sa se sincronizeze cu lotul 4 si sa fie ambele date in folosinta pe 15 iunie (daca va ramane exact data asta). Deci mai stam o tura. Vedem ce se mai intampla...

voicul

 :gaah:

Vreo minima logica pentru aceasta decizie?

:gaah:


RaduC

Lene.
Nu trebuie sa se deplaseze de doua ori...

mihaihedes

Eu cred că de la început asta a fost dorința lor să de-a drumul deodată la ST3 și 4 dar nu au avut curajul să iasă în față și să o spună. Așa știu ei comunica, ca și primatele.  Tare mă tem că așa va fi și ST 1 și 2 daca nu își rupe Aktor gâtul pe lotul 2 și se ajunge la prelungiri cu anii. Atunci nu vor avea ce face și deschid lotul 1 altfel numai deodată. ( le dă bine la imagine in fața celor care folosesc autostrada de două ori în viață pe toți ceilalți ne omoară cu zile).

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


voicul

Mai devreme erau speculatii ca ST1 se deschide anu asta.
Cred ca ST1 se va deschide, pentru ca are toate sansele sa fie gata mult-mult inainte de ST2.