News:

API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!
Video dronă 25.05 DEx4 Tureni.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

critix

Salutare.
Sunt din Alba si doresc sa ajung in Sovata.
Ma gandeam la traseul Alba - Blaj - Tarnaveni - Balauseri - Sovata. Drumul pana la Tarnaveni il cunosc, este bun/foarte bun, dar nu stiu despre portiunea Tarnaveni - Balauseri cum este. Am fost acum vreo 5-6 ani pe acolo, si a fost groaznic. Stiti cumva cum este acea portiune de drum?
Va multumesc anticipat.

Dan74

Acum 1 an am facut acest traseu in sens invers, de la Sovata spre Alba si pe portiunea Tarnaveni - Balauseri drumul era ok, fara gropi dar cam denivelat.

prom

Salut, va rog sa imi spuneti, daca se poate, a mai fost cineva in ultima vreme pe DN1R intre Belis si Albac? Ma intereseaza daca e tot preponderent rosu. Multumesc

florin74

nu. s-a asfaltat anul trecut portiunea de la belis - limita de judet alba, care era cu probleme. Duminica trec pe acolo din nou si vad cum a rezistat peste iarna si camioane cu lemne.

ionutb

DN102B, segmentul galben intre DN10 si Bascenii de Sus ( bucata care era in judetul Buzau) poate fi facut verde: drumul a fost reasfaltat anul acesta. Ramane o bucata de circa 3 KM care nu a fost re-asfaltata  si unde sunt cateva gropi intre iesirea din satul Zeletin si intersectia 102b cu 102L.

prom

@ florin74 mersi de info, astept si pareri la cald sapt viitore atunci, week-end placut

nenea_hartia

@vancouver: am date noi despre drumurile de pe harta de mai jos:



DN56C, cel puțin între Gogoșu și Balta Verde (acolo unde pe harta ta e porțiunea scurtă cu roșu ce traversează Dunărea spre Serbia), arată oarecum ca aici, doar că pe alocuri marcajele s-au mai șters. Ar fi de verde, pentru că n-are gropi și e pustiu, deci se poate circula decent. Dar și de galben, din cauza că e îngust și nu arată chiar a drum modernizat. Aș înclina spre galben, deoarece pare un drum județean bun (cu balegă prin sate :lol:), nu unul național. Dar tu alegi culoarea! :p

Bun, acum porțiunea scurtă spre Porțile de Fier II și Serbia care e trecută cu roșu (n-am idee ce indicativ poartă): anterior era un drum de pământ, dar acum se asfaltează. Pozele sunt de acum două săptămâni. Cum nu cred că vreun alt forumist va ajunge pe acolo curând, tu alegi din nou dacă-i dai verde sau nu! :p







Urmează podul peste așa-numita Dunăre Mică, pod ce leagă malul românesc de insula Ostrovu Mare. Să zicem tot verde, chiar dacă podul e îngust și pot circula doar turismele:



Pe harta ta apare apoi bucata cu galben din DN56B. Rămâne galben, zona din vama românească e proastă, chiar dacă nu sunt gropi. La fel și porțiunea de pe barajul hidrocentralei sârbești, care face trecerea peste brațul Dunărea Mare:

La dus:





La întors:











Suta de metri de drum din vama sârbească e mizerabilă:



Tot drumul de la frontieră și până în Negotin e de galben. Gropile au fost peticite și se circulă bine:





În Negotin:


Hercule

DN14A pe portiunea Medias - limita jud MS-SB verde. Asfalt refacut complet, marcaje trasate, doar de la Blajel spre Tarnaveni inca nu s-au trasat marcajele laterale. Nu am poze pentru am venit noaptea, dar am circulat in cele mai bune conditii. De la limita MS-SB pana la Tarnaveni nu s-a facut nimic, e acelasi drum obosit. Ramane galben, la fel si continuarea spre Targu Mures prin Seuca-Cerghid.

PS DN14 in continuare horror in ceea ce priveste limitarile de viteza si linia continua. Mai mult, am prins si pe cineva in fata care mergea cu masina mica cu 5-10 km sub viteza legala. Adevarata placere!
Deșteaptă-te române!

mns

Intre Petrosani si Targu Jiu, sau mai precis Bumbesti Jiu pe harta ce se mai aude? Stiu ca am fost pe acolo acum 2-3 ani si era in reabilitare drumul, din ce vad acum nu prea s-a miscat nimic pe acolo.

Arad - Timisoara - Lugoj - Caransebes - Otelul Rosu - Hateg - Petrosani - Tg. Jiu e optiunea mea, pentru ca acum cativa ani am ocolit prin sud pentru a evita lucrarile de pe defileul Jiului, dar nu as mai avea chef sa ocolesc atat de mult.

dr4qul4

QuoteCirculatia este inchisa in fiecare zi de luni pana vineri, intre orele 09:00 - 18:00 .

e de pe site-ul Guvernului
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Zimox

Quote from: mns on August 01, 2016, 12:05:16 PM


Arad - Timisoara - Lugoj - Caransebes - Otelul Rosu - Hateg - Petrosani - Tg. Jiu e optiunea mea, pentru ca acum cativa ani am ocolit prin sud pentru a evita lucrarile de pe defileul Jiului, dar nu as mai avea chef sa ocolesc atat de mult.

Se circula bine intre Petrosani - Tg.Jiu, atentie la lucrariile in curs care se desfasoara pe Defileu , se da drumu la trafic dupa ora 18, fa un calcul inainte sa pleci de acasa sa ajungi la Petrosani dupa ora 18 sa nu astepti la bariera!
!

klaudyuxxx

29B - intre Botosani si intersectia cu 29C este foarte bun de multi ani. Pe harta e trecut cu rosu...

wallee

Intre Caracal si Corabia sunt portiuni asfaltate recent, estimez ca pe mai bine de jumatate din traseu e de verde. Nu inteleg logica dupa care au asfaltat, dar asta e.

dumbravaandrei

Quote from: klaudyuxxx on August 02, 2016, 01:30:07 PM
29B - intre Botosani si intersectia cu 29C este foarte bun de multi ani. Pe harta e trecut cu rosu...
Ramane galben... E drumul drept dar... semnalizare pe timp de noapte dezastru, curba dinspre ipotesti cat si cea de la popas nu au fost reamenajate, limitarea inca este la 70. Nu s-a rezolvat nici problema acvaplanarii in dreptul iazului lui Zmau...