Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

alecu26

Probabil in SF scrie de acele alunecari. Sigur acolo s-au facut investigatii geo. Este si articol in care se vede la refacerea SF-ului ca se fac acolo foraje.

Gata, gasit. Noroc ca am memorie vizuala buna:

http://ziarulunirea.ro/autostrada-sebes-turda-cnadr-a-transmis-proprietarilor-solicitarea-de-acces-pe-terenuri-pentru-ridicarile-topografice-173354/
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Da, se pare ca s-a forat serios.
Este clar ca se stia despre natura solului si ca s-a scris despre asta in SF.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

#3527
Ma urc dimineata in masina. Trec Feleacul, iar la Valcele o iau pe legatura spre A3 (drum nou, 4 benzi). Apoi intru pe A3, pe un nod nou nout. La Turda (cu putina dificultate) intru pe A10. Asfalt perfect, setez tempomatul si ma relaxez usor. La Aiud am un moment de dubiu - sa continui pe A10 spre Teius (nu e decat half-profile gata) sau sa cobor pe DN. Decid sa raman pe A10. Putin mai dificil, dar nu trec prin localitati, chiar daca am o singura banda la dispozitie si un marcaj galben care nu e recunoscut de lane-assist. La Teius cobor de pe A10 si o iau pe DN14B.

Aici e momentul cand ma trezesc.
Si, evident, plec pe acelasi traseu, de data asta treaz. Ajung la Turda fara probleme, dar aici ma dezmeticesc complet (bine ca n-am avut paharul de cafea in masina, ca umpleam totul pe "scurtatura" care ocoleste centrul - cea pentru autoturisme). La Turda o cotesc pe DN1 spre Teius. Dupa o luna in care n-am mai trecut pe aici sunt total dezamagit.
L4 - Porr - pare sa lucreze cu studenti in practica de vara (n-au de ales daca au nevoie de hartie pentru facultate). Adica putini si sictiriti.
Kaufland - se misca ceva la unul din pasaje:

Viaductul mic - nu sesizez nici o diferenta fata de august:

Relocarea DN - nici o modificare

Viaductul mare - nu stiu de ce, dar aici e singurul loc unde sunt lucrari vizibile (la el si langa el)


tot in zona asta au aparut santuri de scurgere/drenaj foarte serioase (daca sunt pentru altceva sa ma corecteze cei care se pricep):




La Stejeris au terminat cu turnarea betoanelor la podul peste A10. Mai trebuie grinzile.

Pe restul traseului nimic. De fapt gresesc. Pe poduri a aprut sigla Porr. Singura diferenta notabila...

Intr-unul din puncte, doua utilaje stationare si doi muncitori stand la taclale (cine sa-i grabeasca? Fondurile UE s-au dus oricum pe apa Sambetei)

Masini si utilaje pe traseu nu sunt. dar nici in organizarea de santier de la Inoc. Asa ca nu prea vad o relansare a lucrarilor.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

L3. Aici e alta poveste. Se lucreaza. Desi, din cate am inteles ei sunt singurii fara AC (pe celelalte loturi, macar partial, dar acum exista).
Nodul de la Unirea - terasamentul e in crestere dar nu stiu daca s-au apucat de pasajul peste A10:


Si la pasajul peste DN se lucreaza. Betoane pentru culee.

Terasamentul dupa pasaj a crescut:

Si terasamentul la Aiud a crescut, si tot fara pod/viaduct:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

yetiman, îmi cer scuze că l-am lăudat doar pe danutzu !..
Forumul scoate la iveală mari talente literare !... :)
Începutul reportajului este "belea" !   :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

S-au odihnit o luna cei de la Porr, dar acum nu mai pot trage matza de coada fiindca a revenit @yetiman. Multumim de update  :gj:.

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

filippasteur

Quote from: TibiV on September 16, 2015, 08:30:45 PM
Da, se pare ca s-a forat serios.
Este clar ca se stia despre natura solului si ca s-a scris despre asta in SF.
Intreb si eu ca un nestiutor ce ma aflu: daca stiau ca sunt probleme mari pe dealul acela, de ce au proiectat traseul autostrazii pe acolo (caci din ce solicita constructorul inteleg ca ar fi fost posibila evitarea lui).

horatiu.cosma

Singura modificare ar putea fi aici. In SF se trece dincolo de DN si se urca pe deal. Modificarea ar fi sa se mearga pe aici intre DN si CF si sa treaca peste DN chiar pe marginea dealului. Problema e ca vor fi necesare niste relocari masive de stalpi LEA 300 parca.

alecu26

orice modificare de genul asta va arunca in aer programul proiectului: expropieri complet noi, avize complet noi inclusiv de la HG de aproare a indicatorilor tehnico economice, avize complet noi de la cele mai multe autoritati, aviz de mediu noi...si ce alt impact o mai fi.

Eu zic ca Pizzaroti nu au nici o sansa. Daca chiar vor asa ceva, eu in locul lor as merge sa bag excavatorul in deal, ii chem si pe CNADNR si pe AMPOST si sa vedem ce se intampla. Sunt sigur ca daca s-ar observa ceva catastrofal ar fi toti de acord sa se schimbe traseul.

Altfel nu au decat sa prevada in banii in care au licitat un zid de sprijin din piloti forati (gen lot 4 UMB chiar daca nu e cel mai bun exemplu) dar corect dimensionati (lungime, diametru, armare, numar)...si sa dea drumul la treaba.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

rocklee

nu stiu dar am o presimtire destul de ciudata fata de cei de pe lotul 2  Aktor ...ca nu si vor onora obligatile ..si vor taragana ...lucrarea.... >:(

horatiu.cosma

Singurii care nu incearca sa miste un deget, chiar si fara autorizatie. Cel mai probabil asa va fi, pacat ca e lotul cel mai lung...

Danny550394

Quote from: horatiu.cosma on September 17, 2015, 11:45:41 AM
Singurii care nu incearca sa miste un deget, chiar si fara autorizatie. Cel mai probabil asa va fi, pacat ca e lotul cel mai lung...

Ei i-am vazut lucrand imediat dupa Santimbru (inspre Teius). In 24.08.2015 la ora 14:55 (atunci este facuta poza)
Nu am postat pozele ca  ..nu se vede mare lucru iar in ultimile saptamani nu i-am mai vazut (probabil au obosit).




Si dovada ca erau de la Aktor.

ddfab

acolo parca sunt ceva lucrari de descarcare arheologica. mai au un loc unde lucreaza grup corint, in spate la Transavia, pe malul paraului Galda. deocamdata nu sunt lucrari propriu-zise la autostrada in aceasta zona.

Danny550394

Atunci sa nu-i acuzam ca nu au miscat un deget. Au miscat chiar doua. :thumbsup: