Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

Cu pasajele de la Arad ce se mai aude? Pe unul dintre ele cam trebuia deja sa criculam.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

voicul

S-a amanat pentru iulie deschiderea. E un articol relativ recent pe tema asta, dar concluzia asta e.

Harry

Butoiesti, Mehedinti, podul peste Motru, 115 metri. Are cineva idee ce e cu acea parte metalica?


voicul

Mie imi pare un alt pod, in spatele podului.

Dominik

Posibil pt o linie ferata...
You're in Steelers Country

dr4qul4

Sigur e de la Butoiesti si nu de la Fata Motrului?
Nu de alta, dar la Butoiesti linia de CF merge drept si nu traverseaza raul (si DN-ul dar DN 6 si-a mai modificat traseul in unele locuri)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Ah da, abia acum am vazut piciorul podului feroviar. De la cine am primit poza mi-a zis ca e de la Butoiesti. M-am uitat pe Gmaps, posibil sa fie la fata motrului si in vremea respectiva sa fi fost altfel administrarea teritoriala in zona, gen satul sa tina de Butoiesti.

Allex

Quote from: alecu26 on June 11, 2018, 11:23:48 AM
Cu pasajele de la Arad ce se mai aude? Pe unul dintre ele cam trebuia deja sa criculam.

Quote from: voicul on June 11, 2018, 02:51:42 PM
S-a amanat pentru iulie deschiderea. E un articol relativ recent pe tema asta, dar concluzia asta e.

Al doilea pasaj este in paragina. L-am vazut eu saptamanat trecuta din intamplare (cazarea a fost foarte aproape de pasaj). Armaturile sunt ruginite, balarii cat cuprinde, tufe crescute pe piloni. Pe Gmaps arata super fata de cum e in realitate (sunt 6 ani de atunci). Nu am poze.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Harry

Podul ar fi in zona Popricani, Iasi, deschidere 104 m




Granata06

Deschiderea unui pod este distanta intre pilele podului sau mai exact lungimea unei grinzi inter-ax pe deschidere. In cazul de fata cred ca lungimea podului este de 104 m.

Harry

Podul Capsa, Neamt, 134 metri






Vice33

Care mai este stadiul lucrărilor cu podul peste CF de la Turdaș? Am tot întrebat dar nu mi-a răspuns nimeni.


Nu a mai trecut nimeni prin zona să vadă în ce stadiu au ajuns?

alecu26

care dintre ele? Pe unul se circula. Pe celalat se lucreaza la rampe. Da-I un mesaj lui Rocklee...poate face si dreapta spre Sebes, nu doar stanga spre Soimus si UMB. :)
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

perfidus

Cred ca Vice33 se referea la cel lung cu multe pile. Greu de tot sa lucrezi la rampe cand cade atata ploaie. Plus ca Swietelsky-Strabag nu e UMB.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

alecu26

Rampele sunt facute de Transferoviar. (sau chiar de Euroconstruct)...asa ca Dumnezeu cu mila.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).