News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

caveman

@raulbogdan23 Multumim pt filmare! Care e surpriza din video? Am urmarit de 2 ori si nu mi-am dat seama.  :-[
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

adimar12

Probabil asfaltarea devierii.

raulbogdan23

#1667
Aproape de subtraversarea A3, min 5:50, pare sa fie o zona de test pregatita pentru asfalt.

Am vazut doar acasa cand am scos filmarea pe ecran mai mare, altfel insistam si acolo poate dintr-un alt unghi sa se vada mai bine.

LE: putem include si asfaltarea devierii.

Cetatean

Da,intr-adevar. Pare un tronson experimental. Avea emulsie pe el? Posibil sa fie stabilizat.
Sunt curios daca il astern cu finisorul sau il fac in situ. Din drona pare in situ...
Inseamna ca incet incet se pregatesc de suprastructura. Posibil materialul ala din stoc sa fie pentru strat de forma sau chiar pentru a fi folosit la stabilizat.
Urmarim.
Porr a fost prima firma care si-a facut stabilizatul asa. Impreuna cu cei de la crh cred. A trebuit facuta o reteta noua,sa o aprobe cnair...etc.
In schimb nu stiu ce pierdere au avut la primul strat de asfalt. Daca nu pui stabilizatul in cota,la primul strat de asflat,poti sa ai pierderi mari. Sau castig :))
Avantaj elimini o gramada de transport si utilaje. Dezavantaj posibila pierdere la asfalt. As fi curioa sa vad o data tot procesul.

bdragos2

A postat si LegatDeCluj o filmare

cristianp10

Salutare,

Oare stie cineva la ce procent au ajuns cu lucrarile?
Ultima informatie e asta: 5.50% din 20.11.2023.

Multumesc,

PaulS

#1671
Imagini de pe șantierul Drumului Expres – drum de legătură pentru asigurarea conexiunii dintre A3 și DN1 (în dreptul localității Tureni)
▶️Sunt în desfășurare lucrări la toate categoriile specificate în contract.
▶️Se prelevează probe și se efectuează teste de calitate pentru toate lucrarile executate de Antreprenor.
▶️În șantier sunt mobilizate: 161 de utilaje și echipamente și 253 de muncitori.
"Mobilizarea este bună, motiv pentru care avem încredere că lucrările vor fi finalizate conform termenului prevăzut în contract. Antreprenorul se concentrează în mod deosebit asupra terasamentelor, consolidărilor și structurilor. Vom continua să lucrăm în strânsă colaborare cu toate părțile implicate pentru a asigura finalizarea cu succes a acestui proiect atât de important pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere din regiune", a declarat Reprezentantul Legal al DRDP Cluj, ing. Mihai Iuga.
---------------------------------------------
Antreprenor: Asocierea DIMEX 2000 COMPANY SRL (Lider) – AUTOTEHNOROM SRL – OPR ASFALT SRL – OBRAS PUBLICAS Y REGADIOS SA – CON-A OPERATIONS SRL
Lungime drum expres: 5 km;
Lungime bretele la nodul cu A3: 5,025 km;
Lungime bretele la nodul cu DN1: 2,748 km;
Valoare contract: 562.613.495,92 lei fără TVA.
Data Ordinului de începere a lucrărilor: 21.08.2023;
Durata de execuție a lucrărilor: 18 luni.
Sursa de finanțare: PT (Programul Transport 2021-2027) – Titlul 56;
Stadiu fizic: 25%.

https://www.facebook.com/DRDPCluj/videos/1786845355145012/

dragos76

Parcă imi vine greu să admit acel 25%, când încă mai e de lucru foarte mult la structuri.

bdragos2

La raportarea CNAIR din ianuarie aveam un procent de 11%, acum ar fi 25%. Mai sunt 10 luni pana in februarie deci ar trebui sa scoata 7.5% pe luna... Sa speram ca vor tura putin motoarele ca sunt departe de acel procent

TibiV

Quote from: PaulS on April 24, 2024, 01:01:49 PM"...Mobilizarea este bună, motiv pentru care avem încredere că lucrările vor fi finalizate conform termenului prevăzut în contract. Antreprenorul se concentrează în mod deosebit asupra terasamentelor, consolidărilor și structurilor. ...

Pai si pe ce altceva sa se concentreze acum?! Pe marcaje si indicatoare rutiere?!...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


Feri


ncb

Aseara in jur de 22:40 m-am intersectat pe centura Apahida-Valcele cu un transport agabaritic de 4 grinzi prefabricate ce venea din directia Dej. Posibil sa fie pentru DEx4?

marinul

Cred ca sunt pentru viaductul peste DN76 la ieșire din Băile Felix.

trifrazvan1977

Dupa un inceput aparent in forta, pare ca nu mai resusesc sa tina ritmul. La structuri merge f lent, la terasamente la fel. Au 2 structuri mai mari si sunt departe de finalizare, pentru mine devine tot mai clar ca metropolitana e o palarie mult prea mare, cum vor face acolo zeci de structuri si tunele in 3-4 ani daca aici se vor lupta 1 an cu 2 mai serioase ?