Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 7 Guests are viewing this topic.

cfdp

Referitor la taluze am vazut un comentariu pe forum cum ca daca s-ar fi plantat salcam la prima taluzare pina la receptie taluzele s-ar stabiliza - era vorba de A10 lot pe care se lucreaza de 8ani . ar fi fost o mica padure care fixa pamantul😇

hefaistos

Una e sa reimpaduresti un deal pentru a-l stabiliza și alta e sa încerci sa stabilizeze cu rădăcini un deal din care s-a tăiat adânc la baza o felie.
În primul caz aproape sigur merge, deoarece refaci un echilibru stabilit natural în milioane de ani de eroziune și așezări. Dar nici acolo nu e sigur, un teren deja destabilizat se comporta altfel.
Dacă însă ai tăiat adânc în straturi succesive, la baza unei pante, nu ai garanția ca rădăcinile vor ajunge la planurile de alunecare sau ca vor exercita suficienta forta. Eu cel puțin n-am învățat la facultate cum sa calculez stabilitatea unei pante împădurite.
De ajutat, da, ajuta.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

paulmare

^Stabilizeaza doar la suprafata, 1.5 metri sa zic sau mai putin
Ajuta impadurirea foarte mult insa ca reduce in cazul ploilor torentiale, mai ales in perioada cand copacii au frunze (cum ar fi fost cazul anul asta la ploile din mai) eroziunea pluviala si siroirea, si reduce toate "formele de relief" create de apele pluviale care ajung cu viteza direct pe solul gol - ogase, ravenele de siroire etc vedeti de exemplu in filmarile de pe A1 unde e dealul barbierit ce dezastru e din cauza apei care se scurge necontrolat

Cristian 74

#28623

pentium10

e silent party, ca doar coordonatele se vad, fara poze
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristian 74

Multumesc, Tibi!
@pentium10: am incercat de pe telefon si au aparut, intr-adevar, doar coordonatele gps. A trebuit sa transfer pozele pe calculator. Acum se vad.


ivladbogdan

Micul Aciliu. Aici vor fi reparatii continue, asta cat tine perioada de garantie. Dupa, Dumnezeu cu mila.
De ce? Pentru ca este inca un loc unde trebuia tunel si nu au facut.
Probleme au inceput sa apara la 1-2 luni de la inaugurare aici, au reparat si in anii trecuti o data, insa degeaba, a luat-o iar la vale. Si o va mai lua.

TibiV

Au avansat bine cu lucrarile de remediere la alunecarile de la padure.
Probabil cand i-am pozat eu pe 26 august abia se apucasera.... https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg358073#msg358073
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


yetiman

#28631
Ce ma impresioneaza pe mine e numarul de oameni mobilizati pentru remediere.  :gj:

Un constructor mai putin serios ar fi adus 1 utilaj si 5 oameni.

Bravo UMB!

LE: E adevarat ca au si norocul sa fie in zona, pe lotul imediat urmator.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Dragosdimitrescu


razvan96

Informația e preluata de pe forum.

cosss

A alunecat terenul doar unde nu era împădurit?  :hm:
Dacă e asa, ma gândesc ca ar fi bine dacă ar aplica aceeași metodă cu plantarea copacilor și pe șantierul in lucru. Îți ia timp acum, dar faci economii în viitor :p