[TM] Iulius Town

Started by MHN, April 20, 2015, 09:16:24 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#165
"Cu o înălţime de 155 de metri şi 27 de etaje, United Business Center 0 (UBC 0) va fi cea mai înaltă clădire de birouri din România."

Poate au vrut sa zica "va fi cea mai înaltă antena inutila de pe o clădire de birouri din România".... O:-)

Daca nu va fi antena, atunci va fi "moț inutil" pe o cladire...

LE
Eu stau intr-o casa fara etaj...
Daca ii pun un paratraznet de 160 de metri devine "cea mai inalta casa din Romania" ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alcpv


Harry

conform CU emis recent 2S+D+P+26E+Er

elphax

am tot facut calcule. dupa randari este clar ca D , P si ultimele 2 etaje sunt mai inalte ca si restul. Dar si daca au fiecare 6 metri, tot e greu sa treaca de 135 de metri cu totul fara antene. asa ca asteptam sa vedem un proiect real

dorum

cred ca am descifrat misterul :)
inaltimea se socoteste de la adancimea pilotilor forati pana in varful antenei :)

TibiV



Am citit ca yahoo inchide Messenger...
Asa ca daca GIF-ul de mai sus dispare, este echivalent cu:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ai dreptate...
Cladirea are 155 de metri, dar fo' 50 de metri sunt in jos...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country

Cuneo

#172
Arborilor din viitorul parc al ansamblului Openville le prieşte la Timişoara.

După finalizarea lucrărilor la parcarea subterană inclusă în proiect, aceştia vor fi plantaţi în parcul suspendat care va fi amenajat deasupra noilor spaţii de garare.

Parcul va include un lac, un carusel pentru copii, piaţete pentru evenimente, specii variate de arbori şi arbuşti şi suprafețe întinse acoperite cu gazon special pe care vizitatorii se pot relaxa.





Powered by API/PUM imgur uploader

https://www.facebook.com/OpenvilleTM/?hc_ref=ARQdENn9d35GHFlSx94Ex5Donk7TNAkYaNDqjoh6IjHk82NvFFvT0Ti7Tcr5jEtDGfA&fref=nf

iuli

UBC1 se ridica in ritm alert



Sursa: Forum RATT
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Harry

Caruselul din parc:

Copiii vor avea parte de o surpriză numai pentru ei în ansamblul Openville Timişoara: un carusel de inspiraţie veneţiană, fabricat în Italia de un producător cu peste 50 de ani experienţă în industria parcurilor de distracţie.

Caruselul va avea două niveluri şi va fi echipat cu figurine din poveşti, precum căluţi care sar sau se balansează, caleşti duble, ceşti rotitoare şi băncuţe.


tvg 82

#175
Quote from: iuli on July 10, 2018, 02:13:40 PM
UBC1 se ridica in ritm alert
Cel care se inalta este UBC 3,UBC 1 este cea din spate  :D

Dominik

You're in Steelers Country

Harry











Echipele de constructori lucrează la UBC 0 - cea mai înaltă clădire de birouri din România, dar şi la UBC 3, la zona suplimentară de retail, la noua parcare subterană cu peste 580 de locuri şi la tunelul auto care va conecta două artere rutiere importante din zonă.

In plus proiectul va include  în prima sa etapă de dezvoltare, două centre de conferinţe şi evenimente, amenajate la standarde premium. Timişorenii vor avea la dispoziţie 10 săli echipate ultramodern, unde se vor organiza manifestări de nivel internaţional, precum evenimente corporate, congrese, conferinţe, seminarii şi întâlniri de afaceri, dar şi ceremonii sau evenimente private.

thinker

#178
Spatiile de locuit trebuie sa aiba 2.5 m + grosimea placii+ etc - la blocuri distanta intre doua etaje e de 2.7-2.8m.
Daca ar fi 27 de etaje de cladire de locuit poate ar avea doar 80-90 m inaltime.

In cladirile de birouri, cu birouri vaste de tip open-space inaltimea pana la planseul acoperit e in jur de 3.5 m  si in planseul acoperit sunt trase diferite utilitati (cum ar fi reteaua de stingere incendii cu sprinklere si tubulatura la aerul conditionat) - deseori mai e 1-1.3m. Adunate cu grosimea placii - uneori in planseu sunt inglobate circuitele de internet si prizele,  pot da distanta intre doua etaje de 5m sau mai mult.

2S+D+P+26E+Er = 27 etaje + h parter

27*5 = 135 m + parter de 7 -10 m inaltime, asa se face de obicei ... ceva antena, etc de 10 m = 155m  - nu e exagerat cum scriau colegii pe aici

Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Cuneo

 Echipament ecologic pentru curățarea roților                                                                     
  https://www.facebook.com/OpenvilleTM/videos/900192036833582/