Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 23 Guests are viewing this topic.

GIV

forumul a pierdut membri care aveau o contributie importanta nu doar din cauza umbului

Ciprian85

Quote from: DragosC on Today at 01:54:32 PM"Sustinatorii UMB" sunt de fapt gloata de trompete cu 8 clase de pe FB care habar n-au de nimic despre nimic. Nu ii vei educa nici tu, nici eu, nici API. Ei nici macar nu sunt constienti ca existam.

@DragosC tocmai acest tip de etichetare gen "gloata de trompete" sau "idioți și plătiți" asa cum au mai fost făcuți "sustinatorii UMB" nu fac bine comunitatii și societăți în general.


Robby

Nu este in regula punerea unor etichete, nu toti am fost norocosi sa crestem intr-un mediu perfect dezvoltarii.
Si nu inteleg ce atata dezbatere, cu tabere pro si contra UMB. Pur si simplu nu pot intelege cum unii iau partea unui contructor care are intarzieri masive (vad ca spam acele postari). Pe de alta parte, sunt alte persoane care arunca cu pietre imediat. Trist!
Probabil, un raspuns pentru logica acestor discutii sunt rezultatele testelor Pisa.
Evident, postarea asta este un spam si imi cer scuze. Am evitat pana acum sa scriu o parere pe subiect.

danpandrea

Presupun că unii membri, aici mă includ, nu insistă pe subiect din simplul motiv că au făcut-o când s-a discutat prima dată și nu s-a schimbat nimic de atunci. De-asta cred că ar fi mai bine să revenim la monitorizarea proiectului.

Moldovean

"Dar trebuie sa fim foarte atenti pentru a nu fi partizani cu vreunul dintre partidele politice ( pentru ca asa se vede din afara comunitatii)."

Din păcate, asta se observă și din interiorul comunității, nu doar din afara ei. E prima dată când comentez după mult timp și m-am oprit din a mai participa pe forum tocmai din cauza nivelului de toxicitate la care ajunsese subiectul. Acum am simțit nevoia să mai adaug doar ce am zis în prima frază chiar și cu riscul să fiu banat. Asta este părerea care mi s-a format, printre altele. Prefer să urmăresc evoluția lucrărilor pe YouTube pe canalele droniștilor, în special pe canalul lui Răducu. Vă salut și să ajungem să mergem pe A7 cu mai puțini nervi, mai puțină ură și mai puține istericale.

Stef

Am pus rock să fie mai antrenant  O:-)



26ld

#11916
Incredibil cat de multe pasiuni starneste o firma privata. PRIVATA! Care e platita (si) din banii romanilor sa faca un lucru necesar si benefic tuturor, conform unui contract legal. Toate dovezile arata (pentru cine nu e deja partinitor din diverse motive) ca nu pot respecta contractul. Sunt implicate stiinte exacte aici, nu vorbe si promisiuni sau credinte. Si unii tot refuza sa vada. Culmea, tot ei vor acum liniste ca oricum nu se va rezolva nimic cu critica.

Cand respectivii lauda si urla ca ultimele primate pe unde pot, inclusiv aici, respectiva firma, restul trebuie sa accepte si sa taca. Iar cand firma e criticata PE BUNA DREPTATE (pentru cine vede si accepta, evident), trebuie de fapt sa nu o criticam pentru ca de fapt nu se va rezolva nimic? Critica e lipsita de valoare sau importanta? Doar in capul unora care urla pe unde pot despre cum o firma privata e cea mai buna indiferent de treaba pe care o face.

Pe mine nu ma mira lipsa de gandire critica a unora, insa am pretentia macar sa nu o citesc peste tot. Daca critica e futila, si laudele ar trebui sa fie. Aviz aplaudacilor, daca inteleg mesajul.

tom_sawyer

Șșșiiit, partizanat politic! Noroc că mai avem istoria la dispoziție:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=310.msg392325#msg392325

dr4qul4

eu nu pot sa nu remarc ca a crescut numarul de utilaje din santiere. Nu sunt inca pe masura lucrarilor de efectuat, dar par pe drumul cel bun, cel putin in ultima filmare.
Stickerele alea cu UMB aplicate pe majoritatea utilajelor dinfilmari, par a fi nou noute, desi utilajele par a fi "amortizate".
Probail un prestator local ori si-a vandut firma cu totul, ori lucreaza pentru UMB.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

shogom

Quote from: tom_sawyer on Today at 06:26:44 PMȘșșiiit, partizanat politic! Noroc că mai avem istoria la dispoziție:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=310.msg392325#msg392325

Cu alte cuvinte, A f.... dar a si facut! :lol: .

Romania intr-o nuca! :)

voicul

Tot fan UMB raman, dar intradevar mai incet cu laudele ca e greu de crezut (spre 0%) ca se incadreaza in PNRR sau ca termina toate contractele in termen.
TOTUSI, prefer varianta asta decat alta ... care, care era alta? Stie cineva daca era mai bine daca era la 100 de firme A7? NU. Doar presupuneri ca putea sa fie mai bine. A se vedea cat de brici merge pe PL - BZ (desi nu merge rau). A se vedea cand a intrat Nurol pe lot (noroc ca e mic).

Sa ne aducem aminte ca nici solutia de Soimus nu era buna, pana cand, in timp, a cam fost buna (sau cel putin ok - nu prea a picat dealul).

Pun mai repede de 1 zi ca din ce vad @Raducu Popa nu mai intra pe forum
AUTOSTRADA A7 | Nod rutier Mogosesti Siret | Bacau - Pascani lot 3 | Lucrări 15.05.24

26ld

^Corect, presupuneri ca putea fi mai bine sau mai rau cu 100 de alte firme versus realitatea ca nu e deloc bine cu o singura firma. Daca facem exercitii de imaginatie si nu vedem realitatea, nu cred ca e bine.

hefaistos

Dacă ne raportam la termenele inițiale  Pizzarotti Retter și Coni Trace sunt deja "restantieri". Cel puțin asa îmi da mie.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

mdragos

Deja nu mai pot cu discutia asta: UMB si  graficele de lucrari / nu termina in timpul asumat. Asta e realitatea !!!!
API a sesizat, a publicat in media exacat situatia.  Nu sunt nici pro UMB nici contra ... dar sa analizam realitatea romaneasca din 2011 de cand e acest forum : CNAIR nu a reusit sa gestioneze constructori care chiar si-au batut joc de graficele de timp. Credeti ca acuma va face ceva mai mult ?
Asta in conditiile in care UMB lucreaza la maxim si inca incearca sa-si mareasca capacitatea.

Noi vb de campioni ca si Aktor, Pizza si mai sunt .....
Putem sa discutam pana umplem forumul pe aceasta teama, dar va fi absolut degeaba.