Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Skynick


vancouver

#1111
Da, DN22 am modificat deja la mine, multumesc Skynick pentru confirmare.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

rizzuh

DN55 Craiova - Bechet este in reabilitare, lucrarile ar trebui sa se termine pe 15 noiembrie: http://andnet.ro:6060/itn/drumuri.asp
Cu exceptia unor portiuni la intrarea in sate unde inca se lucreaza drumul este excelent.

tividan

Imi spuneti va rog cine este responsabil cu actualizarea hartii? Nu vreau sa critic, vreau sa ajut ;)
As vrea sa ma implic activ in inbunatatirea acesteia pentru ca am mai scris pe forum dar nu am vazut modificarile pe harta.

PS: Weekendul acesta am terminat de vizitat toate orasele Romaniei si pot sa zic ca am deja o impresie generala si pertinenta despre starea drumurilor.

vancouver

tividan, orice informatie este utila. Te rog sa precizezi ce modificari consideri ca trebuie aduse hartii. Tine cont ca nu pot fi evidentiate pe harta situatiile din interiorul oraselor si nici zone mai mici de 10km. Te rog sa precizezi indicativul drumului si localitatile intre care crezi ca trebuie modificat.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

Si te rog sa faci asta public, direct aici pe acest thread de discutii, ca sa vedem cu totii.
Multumim!

tividan

Din ultimul traseu:

675 Tg. Carbunesti - Pesteana Jiu - verde
674 Turceni - Arginesti - galben
561A Motatei gara (E79)-Giurgita - rosu
561 Giurgita - Segarcea - verde
561B Segarcea - Zaval - galben
DN55 - Dobresti - Bechet - galben+albastru acuma se reastfalteaza
304 - Dorobanu - Plevna - verde

E81 - Satu Mare - Ardud  - albastru proaspat reasfaltat
E81 - Ardud - Acas - verde + albastru - acuma se schimba stratul de uzura

DN76 - Ionesti - Stei roz+albastru pentru ca  sunt multe portini doar de pamant au decopertat si asa l-au lasat

151 - Ludus - Sintereag gara - verde
764 + 764D - Beius - Bratca - verde

109 - Rascruci - Hida - rosu
109A - Cluj - Caprioara - galben

vladb

Quote from: tividan on October 17, 2016, 03:06:33 PM
...
109A - Cluj - Caprioara - galben

^ Au reparat prin padure la Panticeu sau sus in deal la Caprioara pana la intersectie cu DJ109B? Ca pe acolo era de violet...

vancouver

#1118
Quote from: tividan on October 17, 2016, 03:06:33 PM

675 Tg. Carbunesti - Pesteana Jiu - verde

674 Turceni - Arginesti - galben
561A Motatei gara (E79)-Giurgita - rosu
561 Giurgita - Segarcea - verde
561B Segarcea - Zaval - galben
DN55 - Dobresti - Bechet - galben+albastru acuma se reastfalteaza
304 - Dorobanu - Plevna - verde

DN19A - Satu Mare - Ardud  - albastru proaspat reasfaltat
DN19A - Ardud - Acas - verde + albastru - acuma se schimba stratul de uzura


DN76 - Ionesti - Stei roz+albastru pentru ca  sunt multe portini doar de pamant au decopertat si asa l-au lasat

151 - Ludus - Sintereag gara - verde
764 + 764D - Beius - Bratca - verde


109 - Rascruci - Hida - rosu
109A - Cluj - Caprioara - galben

Ceea ce am bolduit am preluat, restul nu apar pe harta mea, probabil le va prelua cristi5 pe harta lui.
La DJ561 am pus integral tot drumul verde, nu doar zona mentionata, presupun ca trebuie sa arate la fel.
La DN55 am pus galben/verde. Nu cred ca intr-o luna si jumatate pot transforma un drum de galben intr-unul de albastru. Sa vedem cand termina (termen 31.10.2016).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

cristi5

Da, vor ajunge toate pe OSM, dar cu ceva intarziere pt ca inca nu sunt gata cu sincronizarea OSM cu RRQM

pasadia

#1120
Tarziu de tot dar pot sa raportez ca am ajuns pentru prima oara si in Zalau si Satu Mare (ultimele judete si ultimele municipii capital de judet prin care nu calcasem). Observatii:

- DN 19A Zalau - Satu Mare l-as face albastru pana inainte de Ardud si galben pe restul bucatii (au decopertat si asfaltat - lasand o portiune zdravana decopertata, si nu sunt nici un fel de utilaje prin zona, or fi abandonat lucrarea? - dar problema mare e ca nu mai exista nici un fel de marcaj pe asfalt.

- DN1J nu merita verde pe partea dinspre Zalau, e cel mult un galben (are marcaj, dar e foarte valurit, peticit)

- Centura Carei, intre DN19 si DN1F - galben, exceptand capetele (cate 50m) unde se merge pe pietris, dar decent. Evident, official este inchisa traficului, dar mi-am permis.

ps: la intrarea in Sacuieni (dinspre Carei) se vede cumva vreo culee de la un pasaj peste CF pe unde ar fi trebuit sa fie centura? Am zarit ceva dar parea invadata de vegetatie, ca si cum ar firamasita vreunui castru roman.

ps2: cam pustii drumurile astea dinspre Zalau si Satu Mare. Inteleg ca zona aduce cu Baraganul, si ca agricultura e baza (si chiar pare ca se face agricultura), dar tranzit pare sa nu existe si nici prea multe conexiuni intre orase. As vrea sa am si eu vreun DN atat de liber pe langa Brasov (ok, sa zicem ca DN10 e cateodata liber, dar si pentru asta trebuie sa trec de Intorsura Buzaului).

vancouver

@pasadia: legat de DN19A a postat colegul @tividan mai sus. La numit cu denumirea europeana, asa ca multa lume nu stie despre ce este vorba:

QuoteE81 - Satu Mare - Ardud  - albastru proaspat reasfaltat
E81 - Ardud - Acas - verde + albastru - acuma se schimba stratul de uzura

Hai sa ajungem asadar la o concluzie. Te rog si pe tine, @pasadia, sa scrii exact capetele zonei pe care crezi ca trebuie modificata culoare, ca sa-mi fie clar. Din postarea ta se intelege ca de la Zalau la Ardud este albastru, iar din postarea lui tividan rezulta destul de clar ca de la Satu Mare la Ardud este de albastru. So?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

pasadia

Atat iti spun: pe ultimii 30 km pana la Satu Mare NU exista marcaj deloc. Cred ca e suficient sa nu fie considerat albastru.
El spune ca se lucreaza, eu nu am vazut insa lucrari (semne foarte putine, utilaje mai deloc - dar sa zicem ca era noapte aproape). Da, dupa ce termina de asfaltat si de marcat poate fi facut albastru, dar deocamdata e decopertat stratul de uzura pe portiuni de kilometri.

vancouver

Bun, deci:

Zalău-Sărmășag-Acâș-Ardud = albastru
Ardud-Satu Mare = galben

așa e bine, pasadia?


De mentionat ca Zalău-Sărmășag nu este DN19A, ci DN1F, care apoi se desparte la stanga si merge spre Carei (DN1F continuând galben pe harta după intersectia cu DN19A).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

tividan

Pe Satu Mare - Ardud s-a turnat astfalt acu 2 luni. Apoi acu o luna s-au apucat de Ardud-Acas Au decopertat tot apoi toana intens asfalt. Saptamana trecuta cand am fost turnau mai mult de 1km/zi. Asta nu o sa tina prea mult.
Pe Satu Mare - Ardud acu o saptamana inca nu erau marcajele, banuiesc ca o sa le puna cand termina si cu Acasul