Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

Ranger

DRDP-uri diferite. De intretinere nu se ocupa Directiile Regionale?

iuli

Si CNADNR de ce pisici se mai ocupa atunci? De intretinerea autostrazilor nu, de constructie nu, de reparat drumuri nu, de facut pasaje sau poduri nu...  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote from: adiarc on June 09, 2016, 09:32:53 PM
Porțiunea mai buna e mai noua....plus ca la cea veche si ce s-a făcut...s-a făcut prost...de ex panourile antiorbire.....sunt zeci de modele de zeci de culori diferite..

Pai stiu ca e diferenta intre datele in care s-au inaugurat tronsoanele dar la cum arata pare ca ar fi 20 de ani diferenta. Ia vedeti in filmare cum arata pasajele peste autostrada pana la Fetesti. Curge rugina de pe plasa si au facut betonul sa arate ca dupa razboi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

aditd

#858
Recent am fost pe A2.
Catolic 110, regulamentar cu 120, la egalitate cu legea 130km. Oare va prindeti din ce directie in ce directie mergeam?

Idea mea ar fi alta: pana la urma mai bine cu 100, dar constant pe o autostrada mai proasta, decat cu 60 si 90 pe drumuri de 1 banda de la tara.

iuli

Quote from: aditd on June 10, 2016, 12:39:44 AM
Idea mea ar fi alta: pana la urma mai bine cu 100, dar constant pe o autostrada mai proasta, decat cu 60 si 90 pe drumuri de 1 banda de la tara.

Nu zice nimeni ca nu e bine ca se circula pe autostrada si e mai bine decat DN-ul. Dar imi sare mustarul cand vad ca se dau bani pe investitii si apoi nu sunt in stare sa le intretina. Si mai aud si ca la sfarsitul anului au excedent bugetar de cateva miliarde. Daca se continua in maniera asta ajungem ca la fiecare 15 ani sa demolam autostrazi sa le construim din nou ca nu suntem in stare sa le intretinem.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Skynick

Se mai aude ceva de licitatia pentru asfaltarea portiunii betonate ?

dumbravaandrei

Licitatie in toamna cu inceperea lucrarilor in martie-aprilie (in functie de vreme) si darea in folosinta pana la inceperea sezonului estival. Termen 2 luni de executie. Se va desfasura sub trafic. Astea au fost declaratiile in emisiunea de pe digi :)

Harry

pe forumul http://www.ciclism.ro/ utilizatorul gibonu a postat niste poze interesante cu podul A2 peste canal.



la ce foloseste scara interioara o.O?
















alecu26

Acele grinzi de beton sunt goale pe interior. Pe acolo trec tot felul de cabluri de pretensionare.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

voicul

Dar sa inceapa odata si chiar daca nu cred nici ei ... avem si A3!

Ministrul Mediului, despre perdele forestiere pe A1 şi A2

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Cristiana Paşca-Palmer, spune că Romsilva ar putea începe, la primăvară, plantarea de perdele forestiere pe marginile autostrăzilor A1 şi A2.

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/ministrul-mediului-despre-perdele-forestiere-pe-marginile-autostrazilor-a1-si-a2-565815

Skynick

Elegant pod. Si tehnologie eleganta de constructie.

Ionut

Digi24

De maine A2 intre km 96-km 117 intra in reabilitare pana in noiembrie. Se va circula half-profile, din ce-am inteles. Probabil ca va iesi un comunicat oficial CNAIR. Asteptam...

vancouver

O veste buna, acolo in fiecare iarna apareau cratere imense de-a lungul urmei rotilor de camion (deci pe prima banda). Presupun ca trebuie refacute toate cele 3 straturi de asfalt si poate chiar si balastul stabilizat. Altfel nu cred ca se rezolva, e vorba probabil de infiltratii de apa de jos in sus in corpul drumului.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

alecu26

Niciodată VANCOUVER.  Ăsta nici pe Buc Pitești nu sa făcut cred. O sa fie o frezare a uzurii (poate nici aia toata) și cam atât.
(Adică suntem în România,  nu de alta.).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunţă participanţii la trafic că în perioada 21.10.2016 - 15.11.2016, se vor executa lucrări de întreţinere periodică (aşternere covoare asfaltice) pe autostrada A2, pe sectorul cuprins între km 96+000 - km 117+500, tronson Lehliu – Fetești. Aceste lucrări vor implica restricţionarea traficului rutier prin devierea circulaţiei de pe o cale pe cealălaltă cale.

De asemenea, menţionăm că pe sectoarele pe care circulaţia se va desfăşura temporar deviat alternativ (de pe un sens pe celălalt), viteza de deplasare a autovehiculelor este limitată la 60 km/h. Precizăm că lucrările pe sectorul de autostradă menționat se vor executa, atât pe timp de noapte, cât și pe timp de zi, inclusiv în zilele de weekend.

CNADNR