Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

NGC

Sa lasam totusi asta aici, pentru ca sa aducem niste completari la problemele indicate de adiarc.

Quote from: adiarc on October 02, 2017, 08:07:39 PM
Astăzi la semnarea contractului cu Alpenside
cuc (cu litere mici) : "termenul de 2 ani pentru finalizare curge de astăzi "...la care ionita(cu litere mici),il intrerupe :"2 ani dupa emiterea ordinului de începere a lucrarilor,adica aprox 15 zile de acum".....Apoi cuc il intrerupe si el pe ionita..."nu,nu...2 ani începând de astăzi"......Stan si Bran la conducerea construcției de infrastructura modernă...

Alo.?...mincinoșilor? ..constituire garanție,avans,Am,Ac,arheologie,exproprieri,relocare utilități....

RaduC

#14176
^^^ Fantastice cadrele! Multumim!

Quote from: teoneo on October 02, 2017, 09:03:40 PM

Mai întâi un aparat interesant.


^^^ Aparatul e o statie GPS folosita de topografi dar si de unele utilaje din santier: ghedere, buldozere, etc. pentru a mentine cota. Mai vechiuta, dar isi face treaba!

teoneo

@TibiV,  :)
Mulțumesc! Ești un fin observator!  :thumbsup:
Am introdus un element de nesiguranță (acel "se pare", care-mi aparține), lângă date precise luate din proiect. Eh, să am marjă de manevră în caz că dau greș la interpretarea proiectului (care și el poate suferi mici ajustări "p-ici, pi-colo")... :cool:

Mulțumesc Ionuț, Iceman, RaduC !

NGC

#14178
"Proiectare si executie Autostrada Bucuresti - Brasov, Tronson Comarnic-Brasov, Lot 1: sector Comarnic - Predeal, km 111+300 - km 115+300; Lot 2: sector Predeal - Cristian, km 162+300 - km 168+600 si Drum de Legatura"

Sa le luam pe rand, dar in alta ordine.


Exproprieri

Coridorul initial a fost expropriat prin HG 426 / 2008 (Rasnov si Cristian) si prin HG 743 / 2014 plus decizia de expropriere 1247 / 2014 (Rasnov).


Relocare utilitati

Avem documentatie conform anului 2006. :D


Arheologie




AM

Exista AM 01 din 20.03.2007.

QuotePrezentul acord este valabil, pe toata perioada punerii in aplicare a proiectului, dar isi pierde valabilitatea daca lucrarile de investitii pentru care a fost eliberat nu incep in maximum doi ani de la data emiterii.
Acordul se revizuieste daca apar elemente noi, necunoscute la data emiterii, in conditiile legislatiei de mediu in vigoare.


AC



NGC

Quote from: alecu26 on October 02, 2017, 04:48:24 PM
un desen face cat 1000 de cuvinte. Sau mai exact cateva sute...sau cat e mai sus.

DN73 in zona in discutie.



Allex

Deci eu inteleg ca AM si-a pierdut valabilitatea in 2009 dar nu poate fi revizuit daca nu au aparut elemente noi (nu stiu daca poti revizui un AM expirat). Atunci cum stam la acest capitol?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

Poate era AM pt Buc Ploiești. ...și sa început atunci porțiunea de la intrarea în București.
Dar pe lângă pproblemele ridicate....domnul Ionita are dreptate....semnarea contractului nu înseamnă și data de începere a contractului. Dar așa cum îl cearta Tudose pe Cuc, a vrut și Cuc sa certe pe cineva.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

rizzuh

Deci bucatelele astea sunt in plop si plopul in aer. Bine de stiut :lol:

Ionut

Si cucul în plop. :)
Sa vedem cand vine ordinul de începere.
O sa vina in 15 zile asa cum a promis Ioniță?

stangabriel

#14184
Faine poze!

Ionut, azi dimineata ai fost la Radio RFI despre A3.  Bun, ai fost chiar diplomat.

cristi5

Am marcat Rasnov-Cristian "constuction" pe OSM, si am pus cele 2 giratorii din capete.

http://www.openstreetmap.org/relation/7397612

E deja vizibila pe OSM la anumite niveluri de zoom, pt ca e in constructie (cica), nu mai e propusa...
http://www.openstreetmap.org/#map=16/45.6264/25.4514

Ar mai trebui, daca are cineva timp:
- verificat traseul in detaliu conform plansei. Teoretic se poate face punand plansa ca imagine de background in editor (Potlach sau JOSM), marita si rotita sa potriveasca peste drumurile existente.
- adaugat devierea si giratoriul la DN73B
- adaugat structurile la sub- sau supra- traversarea celorlalte drumuri /CF

Maine apare (mai) corect si pe Harta Proiectelor (deocamdata acolo apare cu nodul Rasnov, ceea ce e gresit)
http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=12/45.607/25.465/0

Quote from: Ionut on October 02, 2017, 07:32:06 PM
^ Pun eu plansa lui Victor la o rezolutie mai mare ca sa putem vedea mai clar detaliile.


(click pentru rezolutie mare)

Powered by API/PUM imgur uploader

NGC

Quote from: alecu26 on October 03, 2017, 08:59:11 AM
Poate era AM pt Buc Ploiești. ...și sa început atunci porțiunea de la intrarea în București.




rizzuh

@cristi5, NGC a pus poza cu prima pagina din AM, care inteleg ca este valabil pe tot A3 Bucuresti - Brasov, deci implicit si Rasnov - Cristian. Ar trebui marcata acea bucatica pe harta proiectelor de infrastructura ca are AM, dar nu are AC. (PT are? Sau este FIDIC Galben?)

Ionut

Rasnov-Cristian este FIDIC Galben.
Întrebarea e dacă acest AM e valabil sau trebuie actualizat.

Dacă la nivel de PT se schimba ceva major, sigur trebuie actualizat.
Asa am pățit pe Bors-Ogra.