Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

mike_us

Daca ma uit cum lucrează Strabag pe cele 2 loturi care le are acuma mie îmi pare rău. Sincer cred ca ar fi făcut o treaba foarte buna.

danvoicu

Nu uitati de "proverbul" romanesc : Decat mult si fara rost mai bine putin si prost. Sper sa nu fie cazul. Dar....

TibiV

Viaductul de la Nadaselu vazut ieri de la sol:









Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

survola

A vrut să verifici dacă există cu adevărat?

alexandru_m

E o lucrare impresionanta si cred ca indiferent cate poze si filmari vezi abia cand ajungi langa el realizezi cat este de mare in realitate.

GAC

chiar daca pe chiribis biharia nu avem un cal de rasa, macar nu mai pierdem vremea prin tribunale. semnam maine  poimaine oil si sa se apuce de treaba. acum, valoarea contractului e satisfacatoare. prost sa fii sa dai si acum cu mucii-n fasole... iar daca trec cateva luni si nimic, atunci reziliere. timpul pierdut in tribunale e timp irosit.
cum am mai zis, trebuie ajustate legislatia, in asa fel incat daca castigatorul unei licitatii isi da arama pe fata, cel de pe locul 2 sa poata face lucrarea... sa nu mai pierdem vremea cu relicitari.

TibiV

#32902
@survola

raspunsul corect a fost dat deja de @alexandru_m

Este ca la piramidele din Egipt: toata lumea a vazut documentare la TV, dar pana nu vezi cu ochii tai, este greu sa iti dai seama cat sunt de mari...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

Nu prea e de sarbatorit ca se mai dau bani lu capcaunul Beniamin Rus.  Nu o sa scapam de oameni ca ei daca le tot dam contracte cu care sunt sanse mare sa continue sa isi bata joc de noi.  Se implinesc TREI ani de cand o alta firma a capcaunului a mai semnat acelasi contract la care i-a facut un PT si dupa aia s-a facut ca munceste.  Deja ne-a mancat 3 ani de lipsa acelei autostrazi, si acum i-o mai si platim la pretzuri inflationiste.  CNAIR-ul trebuia sa il bage in faliment pe capcaun cu tzeapa care a dat-o statului, si in principiu noua, contribuabilii.  Baiatul asta a demonstrat ca nu merita sa "assume good faith" din partea noastra.

N.b.:  nu stiu de piramidele din Egipt, dar Marele Canion realizezi ca e chiar e mare cand il vezi cu proprii ochi

mike_us

Înclin sa cred ca @mirceaeliade are dreptate. De asta zic in continuare ca Strabag era mai bine. Tocmai bine terminau ce au.

gicu

Urmează expertize pe care trebuie să le facă și pot să apară surprize, ca la prima atribuire. Să ceară din nou cu nesimțire în plus.

mirceaeliade

Sorin Grindeanu - declarații de presă privind lotul Nușfalău - Suplacu de Barcău
-Nurol pe 15 septembrie
-lauda UMB
-ataca ritmul constructorului pe VO Zalau
-spera sa nu mai fie contestatii la Biharia si sa semneze curand cu Precon
-zice ca se va atinge borna cu lotul Nurol

ijwtsh

Quote from: mirceaeliade on August 09, 2023, 10:58:37 PM-zice ca se va atinge borna cu lotul Nurol

Asa si demontam teoria cum ca s-a intarziat intentionat cu descarcarea de la Marca ca sa atinga UMB borna. PRAGUL PSIHOLOGIC :lol:

horatiu.cosma

^^
Traducere liberă:

- urmează fuga de lege și răspundere ca pe A0 Nord 1 și pe Chiribis - Biharia dacă cineva merge la CAB, nu va semna CNAIR pe baza CNSC conform legii

- lauda pentru UMB e de fapt o justificare proprie pentru amânarea termenului tocmai în 2026, pe ideea că durează atâta fiindcă e greu proiectul, nu fiindcă a dormit de minim un an cu relicitarea traseului modificat

- la Zalău e doar o platitudine de ochii lumii declarația lui, știe de un an jumate că merge subțire de tot șantierul, azi de fapt spune doar că "nu îmi prea pasă de centura Zalău, mai discutăm next time"

mirceaeliade

Lotul Nurol vazut din satelit in ultimii 2 ani: