Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 14 Guests are viewing this topic.

ionutz_22121989

Da, aia e, ma asteptam ca avand un guvern liberal si "placut" de UE, sa se aloce banii mai repede si sa inceapa lucrarile mai rapid. Dar na, daca voi spuneti 2022, tot ce ramane de facut e sa speram fie asa (si nu mai tarziu)...sau, poate se vor produce niste schimbari radicale de cand cu PNL si totul sa mearga ca uns (ca pe Centura Bacau spre ex., unde lucrarile merg foarte rapid).

ddfab

^ doar acuma merg mai rapid(pe centura Bacau)... vezi ca si aici au fost "zbateri" de ani de zile, cu reziliere cu turcii si alta licitatie...

GDC

Pe thread-ul de A8 se vorbește de spargerea proiectului pe bucăți și construirea segmentului Iași-A7 cu prioritate. Dar nu prea știm unde e A7 prin zonă. Nu trebuiau să vină cei cu SF-ul cu niște variante la fel cum sunt variante și pe porțiunile mai sudice?

dr4qul4

pana la sfarsitul anului viitor SF-ul si PT-ul trebuie sa fie gata, adica se va sti traseul exact al A7. Nu doar variante, ci traseul final cu tot cu proiect tehnic, care nu vor mai suferi nici un fel de modificari.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

SF-ul pe Sibiu-Fagaras trebuia sa fie gata de prin 2016 si inca nu e inceputa procedura de mediu la 3 ani distanta. Sa speram ca nu va fi asa de dezastruos aici, dar eu zic sa fim mai moderati in asteptari, totusi, vorbim de acelasi cnair. S-a aprobat cumva varianta finala de traseu si nu stiu eu? Conform termenelor contractuale trebuia sa avem deja traseu aprobat, deci suntem in intarziere.

GDC

Știu ce ar trebui să avem până la sfârșitul lui 2020. Eram doar curios dacă s-a pus în dezbatere publică traseul Bacău-Pașcani la fel ca și celelalte tronsoane. Nu prea văd cu ochi buni lipsa de orice pe tronsonul ăsta.

horatiu.cosma

Din păcate nu sunt obligați să pună în dezbatere publică traseul, ce s-a postat aici pe forum e doar ce au obținut unii mai mult sau mai puțin oficial. Ar fi grozav să fim implicați în alegerea traseului. Singura mini-șansă e să meargă cei din zonă la primăriile de pe traseu în ședințele de consiliu local în care se dă avizul pe traseu.

rbors3

poze noi de pe Centura Bacau  de la DRDP Iasi.
Este posibil sa termin pana pe data de 22 Decembrie Sectorul Vestic dintre DN2 si DN11.
Ar ajuta putin cu traficul de la intrarea in Bacau DN2 dinspre  Bucuresti  si cred ca se va crea un trafic la intrarea in Bacau dinspre centura DN11 resprectiv DJ119
https://www.facebook.com/DRDPIS/photos/pcb.974117109636845/974115972970292/?type=3&theater

horatiu.cosma

Haideti sa nu ne molipsim de la cnair. Nicio sansa sa termine sectorul vestic in 3 saptamani. Sunt portiuni fara asfalt, giratoriile nici nu sunt incepute la modul serios.

Allex

Plus ca mai au umplutura de pus la podul peste vale... deci anul asta nu.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

vlad.serban

Am verificat ultimele 3-4 pagini din thread si nu am gasit mentionat.

GOOGLE MAPS e ACTUALIZAT si stadiul lucrarilor *(traseul) A7 - centura Bacau se vede si mai bine acum







tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative care vor fi incluse pe agenda ședinței Guvernului României din 6 decembrie 2019

2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Varianta de ocolire Bacău''
Proiectul poate fi consultat la adresa: https://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2019/12/HG-1.pdf

gov.ro

ultrasbz

"Șoseaua de centură a Sucevei, centura Rădăuțiului, autostrada Siret – Suceava – Ploiești, modernizări de tronsoane de drum, teme tranșate azi la masa de ședințe a CJ Suceava de Gheorghe Flutur cu director general al CNAIR, Sorin Scarlat și directorul DRDP Iași, Mugurel Laicu

[...]
În a doua parte a ședinței a participat și prefectul județului și s-a discutat despre perspectivele investiționale in infrastructura rutieră din județ.

Cea mai bună veste este aceea că se va construi autostrada Siret – Suceava – Ploiești (A7) și va fi finanțată din fonduri europene.

Studiile de fezabilitate pentru tronsoanele Siret – Suceava (41 KM) și Suceava – Pașcani (60 km) vor fi scoase la licitație până la sfârșitul acestei luni. Valorile estimative pentru Siret -Suceava 893 milioane lei, iar pentru Suceava – Pașcani 1,3 miliarde lei.

Lungimea totală a A7 este de 430 km iar valoarea de 4,9 miliarde lei cu TVA
[...]"

sursa


danielCD

Văd că producția de grinzi a început în 07.11. Aveti idee cate au produs până acum și cam care ar trebui sa fie ritmul? Și când ar începe montarea lor?