Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Ionut

Ministerul Transporturilor a autorizat demararea lucrărilor pentru modernizarea clădirilor gărilor Simeria, Radna și Săvârșin

În data de 23.04.2019, MT a autorizat lucrările pentru ,,Reabilitarea clădiri de călători-etapaIV-amplasament existent RADNA, SĂVÂRȘIN-județul Arad și SIMERIA- Județul Hunedoara" din investiția ,,Reabilitarea liniei de cale ferată Simeria-Curtici-Frontieră, parte componentă a Coridorului IV Pan European, Tronson km 614+000-km 470+022 (Simeria) Județul Arad și Județul Hunedoara", sub forma autorizației 13356/23.04.2019. Conform MT, durata de valabilitate a autorizatiei este până la finalizarea lucrărilor, cu condiţia începerii execuţiei lucrărilor în termen de 12 luni de la data emiterii. Termenul de finalizare al lucrărilor este de 3 ani de la demararea acestora. Conform proiectului în valoare de 21,8 milioane lei, capacitatea clădirilor de călători a stațiilor este următoarea: Simeria 192 persoane, Săvârșin 70 persoane și Radna 70 persoane.

Mobilitate.eu

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !


alexV


Cuneo

Cristos a înviat! De Sfintele Paști vă țin la curent cu stadiul lucrărilor din gara Radna și în aval, adică direcția Arad.






































Cuneo


nenea_hartia


TibiV

Pe mine ma cam bulverseaza macazele astea...
Nu apar nici in GM, nici in OpenRailwayMap.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Vlad94

Vineri am realizat primul meu fotoreportaj, care cuprinde atat lucrarile la M200 din zona Devei, dar am si vrut sa vad un teren o idee de-a mea si anume un drum judetean nou de acces intre Saulesti-Santuhalm-Deva-A1-Harau. Pozele sunt facute de pe viitorul traseu al acestuia
Intersectia strazii Harau cu viitoarul drum de acces peste M200


inspre Groapa de Gunoi Deva (GPS)


Intersectia strazii Harau cu viitoarul drum de acces peste M200 (GPS)


Intersectia strazii Harau cu viitoarul drum de acces peste M200 (GPS)





Vedere spre M200








Inapoi spre strada Haraului


(GPS)


(GPS)


Pasajul Grigorescu (GPS)


Gara Deva (GPS)


Gara Deva (GPS)


(GPS)


Strada Orizontului


Strada Orizontului (GPS)


Continuarea strazii spre groapa de gunoi (GPS)


M200 (GPS)


M200 (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)





(GPS)


(GPS)


(GPS)


Pe strada Orizontului inspre Groapa de Gunoi (GPS)


Pe strada Orizontului inspre Groapa de Gunoi (GPS)


Pe strada Orizontului inspre Groapa de Gunoi








Pe strada Orizontului inspre Groapa de Gunoi (GPS)








(GPS)





Pe strada Orizontului dinspre Groapa de Gunoi


Pe strada Orizontului dinspre Groapa de Gunoi (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


La trecerea la nivel de pe strada Orizontului. In dreapta drumul tehnologic(e mai lin decat multe drumuri asfaltate pe care am fost) (GPS)


(GPS)


Continuand inspre Santuhalm (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)





Trecerea la nivel din dreptul localitatii Santuhalm (GPS)


Trecerea la nivel din dreptul localitatii Santuhalm. Drept in fata este un drum tehnologic ingust inspre Aerodromul Saulesti (GPS)


Trecerea la nivel din dreptul localitatii Santuhalm (GPS)





(GPS)


Ne mutam pe drumul ce leaga DN7 de Aerodromul Saulesti. Drumul este asfaltat pana la trecerea cu calea ferata de la aerodrom (GPS)


(GPS)








(GPS)


(GPS)





Pe drumul dinspre Saulesti. Drept in fata este un drum tehnologic ingust care probabil trece raul Cerna si continua pana la Santuhalm. Fiind o zona de lucru la acel moment si neavand o masina destul de capabila, nu am continuat sa ma conving





(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Sper sa va placa

Vlad94

Am realizat topicul  [HD] Propunere pentru realizarea unui drum intre A1, Deva si Santuhalm pentru discutiile legate de aceasta propunere.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2255.0

District EA

@TibiV
Sunt macaze ramase din fosta bretea din capatul Y (spre Arad) a statiei Radna (dintre firul 1 si firul 2), unde se vede discul rosu, pe acolo se mergea spre Zabrani - Timisoara, iar linia din dreapta ramasa, e firul 1 spre Arad. Si chiar diagonala din linia spre Timisoara, e figurata gresit pe GM ca intra spre firul 2, dar de fapt acea linie e pentru drezina pantograf a Districtului linie de contact  Radna.

cristi5

Deci circulatia Radna-Timisoara e intrerupta? Sau nu se mai circula acolo independent de reconstructia CIV? Parca am auzit un tren cand am fost in zona acum vreo 4 ani.

Vice33

Se circulă doar Timisoara Nord-Timisoara Est-Remetea Mică.
R-    Tren    -----    05:00    Remetea Mica (05:00) - Timisoara Nord (05:53)
R-    Tren    -----    17:44    Remetea Mica (17:44) - Timisoara Nord (18:37)
R-    Tren   Timisoara Nord (03:45) - Timisoara Est (03:51) - Remetea Mica (04:34)
R-    Tren   Timisoara Nord (16:34) - Timisoara Est (16:40) - Remetea Mica (17:27)