Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Cetatean

@coseic
- în teorie...
- dacă e gata radierul la 1 iunie la pila unde s-au introdus primele palplanse, dau eu berile :)

razvan96

Quote from: razvan96 on April 10, 2019, 05:39:26 PM
Exista vreo stire de la vrabiute despre eventuale plangeri la CAB privind decizia CNSC pe Cata-Apata?Eu inca nu am aflat de vreuna si totusi mi s-ar parea incredibil sa nu se ajunga la CAB la un contract de 600 de milioane de euro.

...si am vorbit cam devreme. :lol: Aktor merge la CAB.
E putin off-topic si e posibil sa se mai fi discutat, dar avand in vedere ca au trecut 19 zile de la decizia CNSC pana cand s-au dus la CAB, am si eu o intrebare:cat timp ai la dispozitie pentru demersul asta?

NGC

^^^

10 zile lucratoare, dar uneori dureaza si inregistrarea dosarului in sistem.

Quote from: NGC on April 11, 2019, 08:54:05 AM
Stai linistit ca oricum nu e gata. Revin mai incolo cu precizari.

Ce ziceam? :D

NGC

Am uitat care erau precizarile. Revin cand imi aduc aminte. :lol:

Phenol

@dantm: din ce inteleg din articol satul respectiv este situat in zona de inundatie a Muresului, problema care nu intra in atributia CFR-lui; traseul CF trece prin zona satului insa din ce am vazut pe harta e situat chiar intre satul Bata si Mures, adica tocmai ca va proteja satul de o eventuala viitura (desi asta e discutabil din cauza podului din amonte); satul Bulci ar avea mai mult de suferit.

Either way, dupa parerea mea noua varianta de viteza din zona nu schimba nivelul de pericol cu privire la viituri. Sunt baraje pe Mures, de exemplu cel de la Mintia prin care se poate regla debitul Muresului pentru a previne viiturile.


NGC

"Executie lucrari aferente obiectivului: ,,Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov – Simeria, componenta a Coridorului Rin - Dunare, pentru circulatia cu viteza maxima de 160 km/h, sectiunea Brasov - Sighisoara, Subsectiunea 2. Apata - Cata""

Quote from: NGC on March 29, 2019, 11:53:44 PM
Cele 2 contestatii depuse la CNSC dupa desemnarea initiala a castigatorului au fost respinse. Este vorba despre contestatiile asocierilor AKTOR + ALSTOM + ARCADA si PIZZAROTTI + ICTAS.

Pregatiti-va de CAB. ;)

Quote from: NGC on April 11, 2019, 08:54:05 AM
Stai linistit ca oricum nu e gata. Revin mai incolo cu precizari.

Quote from: NGC on April 16, 2019, 09:42:39 PM
Am uitat care erau precizarile. Revin cand imi aduc aminte. :lol:

Mi-am adus aminte ca vroiam sa va zic ca de fapt pe primul loc din punct de vedere financiar a iesit asocierea condusa de AKTOR, dar, dupa cum se stie au fost descalificati si au contestat la CNSC unde au pierdut, iar acum au facut recurs la CAB.

Parca mai era ceva, dar inca nu mi-am adus aminte ce. :p

traveler

Barzava si Conop (podurile), astazi (18/04/2019)

Barzava










Conop






















nenea_hartia


traveler

Quote from: nenea_hartia on April 18, 2019, 11:34:06 PM
^ Fantastice pozele :shocking:, mulțumesc mult!

Mersi :) Sunt doar cateva poze fara prententii facut cu o "mica" DJI Spark  :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Excelent! Ar fi minunat daca ai putea ajunge si la celelalte variante de viteza!

traveler

Quote from: TibiV on April 19, 2019, 12:39:50 AM
DJI Spark nu stie si video?....

Da stie, dar cu calitate mult mai slab, deci nu cred ca este atat de interesant pentru a urmari evolutia lucrarilor....

(Dar daca intereseaza cineva, am filmat asta : https://streamable.com/7g5qy )

Quote from: cristi5 on April 19, 2019, 12:55:21 AM
Excelent! Ar fi minunat daca ai putea ajunge si la celelalte variante de viteza!

Celelalte variante de viteza? (scuze nu sunt roman si inca nu inteleg tot....). Adica restul lucrarilor pe acest linia? O sa vad, eu locuiti in Arad, putin mai departe dar daca ma mai intorc in zona, voi incerca sa o fac  :)

RobertH

Le poti vizualiza aici pe map . Sunt cele colorate cu negru+alb pe ruta Arad - Deva .

Pentru unii, "infrastructure nerds", chiar e folositor . Eu ma abonez sa vad video, chiar arata acceptabil si e interesant  ;))

traveler

Mersi pentru linkul, foarte interesant aceasta harta. O sa incerc sa fac niste poze pe celaltele cand voi fi din nou acolo....

Bine :)