Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

frunzaverde

Quote from: cavver on May 01, 2018, 05:53:44 PM
Ce inteleg eu din asta e : chelului tichie de margaritar. Am fost pe langa Medias zilele astea si mi-am amintit cat de inutil e sa lasi bariere cam peste tot pe magistrala.

Bineinteles... Va mai spun ca Romania construieste turnuri GSM-R (GSM for railways) si construieste (inceputurile) unei retele GSM-R in conditiile in care GSM-R va fi end-of-life in 2025 (e tehnologie 2G, care comercial e EOL si fabricantii principali refuza sa garanteze existenta echipamentelor noi dupa 2025).

E foarte posibil ca in 2030, cand o sa fie semi-gata coridorul lui peste, chiar si locomotivele echipate cu GSM-R sa nu poata comunica pentru ca... nu mai sunt echipamente noi pentru stalpi. Si tot cu statiile analogice pe 146 Mhz sa se faca comunicarea...

Finlanda si-a inchis GSM-R-ul si s-au intors la TETRA. Suedia, UK si Elvetia, cu retelele complet convertite la GSM-R lucreaza intens la standardizarea unui inlocuitor, probabil bazat pe 4G LTE, pe care si SE si UK si CH il vor in uz in 2022-2023, cu inchiderea simultana a GSM-R.  Iar in Romania, cand altii declara end-of-life si se gandesc cum sa inchida reteaua, noi facem deployment de la zero...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

etravel

Quote from: frunzaverde on May 01, 2018, 06:09:51 PMe tehnologie 2G, care comercial e EOL
Totusi, stiu sigur ca entitatile telecom nu planuiesc sa inchida 2G-ul in viitorul previzibil, cel putin nu in Europa. Probabil ca EOL-ul se refera doar la GSM-R.

frunzaverde

Quote from: etravel on May 01, 2018, 09:15:05 PM
Totusi, stiu sigur ca entitatile telecom nu planuiesc sa inchida 2G-ul in viitorul previzibil, cel putin nu in Europa. Probabil ca EOL-ul se refera doar la GSM-R.

3GPP a indicat datele astea catre ERA (European Railway Authority).

In 2025 3GPP nu mai poate garanta disponibilitatea de linii de productie pentru intregul lant 2G GSM (statii de baza, receptoare, echipamente etc.) - continuarea productiei depinde exclusiv de necesitatile pietei, asa cum va arata atunci. Pana in 2025 exista anumite acorduri care garanteaza continuarea productiei. Dupa, nu. GSM-R nu poate functiona fara lantul de productie GSM (tehnologia e 95-99% identica); si cum cererea de echipamente e minima, GSM-R nu poate mentine un lant de productie de unul singur.

Atat ERA cat si 3GPP indica 2030 ca an in care toate retelele GSM-R sa fie oprite si convertite la altceva. Iar Romania instaleaza retele noi GSM-R in 2019-2020. Deci baga bani in ceva care e clar ca va trebui desfiintat in 5-10 ani. Doar Ungaria mai face asta; dar pe o scara muuuult mai restransa.

Propunerea curenta pentru 2025+ e LTE-R, dar unii operatori CF nu mai vor sa auda de solutii "interoperabile" decise de comitete dupa zeci de ani deliberari, cu zeci de mii de compromisuri, mai ales in conditiile in care deja tehnologia propusa e veche si semi-depasita. Finlanda, UK, Belgia si Olanda (culmea, printre cei mai mari utilizatori de GSM-R) vor fiecare sa mearga "pe drumul propriu", cu solutii 5G comerciale, eventual subcontractate ca prioritizari si specializari catre retele comerciale (in Belgia, spre exemplu).

Cat despre disponibilitatea tehnologiei GSM dupa 2025, nu stiu ce sa zic... In mare parte din Asia 2G a fost deja inchis; in SUA AT&T a inchis reteaua. In Europa sunt multe dispozitive gen POS, case de marcat, senzori etc. pe 2G (desi exista clar migratie spre 4G si aici), dar stiu ca multi operatori au anuntat date de "inchidere" intre 2020 si 2025 (UK, NL, SE, NO...).  Probabil vor exista stocuri de echipamente (si echipamente second hand) pentru retelele ramase pentru a mentine retelele (subtiate, precum cea T-Mobile) functionale pana in 2030-2035, poate si mai mult; dar asta nu ajuta GSM-R cu nimic - nu se pot converti echipamente GSM comerciale in GSM-R; e nevoie de producatori pana in ultima zi a deployment-ului.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

carutasul

Nu prea știu cum folosește CFR-ul comunicațiile astea dar în telefonia "civilă" tranziția a fost destul de lină. Adică bănuiesc că s-ar putea înlocui doar modulele de emisie/recepție în timp, restul prelucrării de date rămânând la fel, nu?

cristi5

Cred ca si aici vedem "orientarea pe absorbtie". Ne trebuie sistem se semnalizare. Ce punem? Cel mai scump, ca trebuie sa facem absorbtie! Nu conteaza ca nu e un standard consacrat sau ca expira partea de comunicatii in cativa ani.


cristi5

Quote from: carutasul on May 02, 2018, 07:26:27 AM
Nu prea știu cum folosește CFR-ul comunicațiile astea dar în telefonia "civilă" tranziția a fost destul de lină. Adică bănuiesc că s-ar putea înlocui doar modulele de emisie/recepție în timp, restul prelucrării de date rămânând la fel, nu?

Pai din cate stiu nu prea foloseste ca nu are comunicatii celulare decat cele GSM-R experimentale. Deci experienta putina, si "viteza" cu care se implementeaza ERTMS ne arata cam cat de repede invata... Predeal Constanta oare cand va fi ERTMS operational?

Cat despre tranzitie... astea sunt echipamemte de mare fiabilitate, tolerante la defecte, nu e POS si nici telefonie celulara intre "consumatori". Sa inlocuiesti asa ceva cred ca dureaza, si nu stiu daca se poate face "live".

frunzaverde

Quote from: carutasul on May 02, 2018, 07:26:27 AM
Nu prea știu cum folosește CFR-ul comunicațiile astea dar în telefonia "civilă" tranziția a fost destul de lină.

Momentan deloc, singurul loc in care astea exista sunt bucatele din Coridorul 4, sistemul nefiind nicaieri functional. Probabil o sa fie functional candva prin 2020-2021, cand Sighisoara - Curtici va fi gata... Deci la 4-5 ani de "suggested end-of-life" si 9-10 ani de "end-of-life" hard. In momentul asta, toate comunicatiile la CFR se fac cu statiile analogice pe 146 Mhz.

Singurele locuri unde GSM-R a prins a fost acolo unde toata reteaua CF a fost modificata pe GSM-R, nu doar un coridor - ca, din nou, daca iti trebuie statie analogica pentru 90% din traseu, la ce sa mai investesti in echipamente noi pentru 50-100 km de parcurs cu alta tehnologie? UK (care a inlocuit totul cu GSM-R, Belgia, Suedia...).

P.S. Nu e neaparat orientare pe absorbtie; ERTMS si GSM-R au fost obligatii puse de birocratii din Comisia Europeana, care inteleg caile ferate cam cat inteleg eu transportul naval (adica deloc). Dar, se puteau gasi solutii simple: ori se putea face ceva util in jurul  obligatiei (de exemplu un backbone digital de comunicatii cu fibra optica la nivel national, plus eventual intratul in testele LTE-R direct, cum a facut Cehia si Ungaria); ori se putea macar folosi ERTMS-1, acelasi standard cu Ungaria (care e si un pic mai ieftin)...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alecu26

Ceva vesti?

Spuneau ca pana la sfarsit de aprilie aflam castigatorii la cele doua loturi de capat de pe Sighisoara Brasov.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Eu nu am auzit deocamdata nimic. Cred ca azi e prima zi lucratoare la CFR dupa mini-vacanta. Probabil in zilele urmatoare vor fi vesti...

alecu26

Intradevar. Inca mirosul de mici si bere e in nari si respiratie. Nu poti scrie o asa hartie sub influenta micilor.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

carutasul

@frunzăverde: nu mă refeream la cât e folosit - știu că nu e implementat practic nicăieri- ci în ce mod; sper că sistemul de dirijare a traficului e independent de mediul de comunicare și deci dispozitivele 2G s-ar putea înlocui cu "altceva" fără să înlocuiești restul echipamentelor ( așa cum scoți cablul de la notebook și treci pe wireless fără să rescrii stiva TCP/IP)  Oricum e aiurea să implementezi o tehnologie deja depășită, dar asta e situația.

frunzaverde

^
Intelegerea mea este ca nu e simpla conversia. Protocolul si solutia curenta e GSM pur. Viitoarea solutie va fi bazata pe solutii IP (VoLTE pentru voce si trafic IP pentru transmisie de telegrame pentru activitatea de miscare fata de solutia curenta (GSM plus un protocol special, custom-built pentru trafic de date, adica telegrame de miscare)). Ce am inteles e ca LTE-R (care probabil va fi obsolete at rollout, de asta multe tari se gandesc la solutii proprii) va folosi alte frecvente, alte dimensiuni pentru celule, alte echipamente on-board etc. etc..
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

District EA


cristi5

Multumim de poze!

Frumos prinsa cetatea din a 4a poza, se numeste Șoimoș. Dar pana la Deva mai e drum

Exista si un poligon de tragere cam in dreptul trenului. Acolo am tras primul FB (3 gloante din 3 in tinta piept nr 4). Si cred ca ultimul :))))

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)