Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 27 Guests are viewing this topic.

sebba

Quote from: Sargon1806 on May 12, 2013, 02:49:44 AM
-la finalul tronsonului cu 3 benzi pe sens, in dreptul nodului (nefinalizat) de la Corbeanca, va astepta o trambulina pe ambele directii de mers. Am luat-o cu 120 km/h. Nu e dramatic, dar cred ca masina mea ar fi preferat totusi sa am maxim 80.

alea-s sistemele autohtone anti-adormire pe autostrada, sunt implementate si pe A1 intre Arad si Timisoara! nu stiai?  :lol: :lol: :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

MHN

Quote from: iuli on May 12, 2013, 10:37:27 PM
Am auzit pe undeva pe la TV că pe Comarnic - Brașov taxarea se va face nu pe la barieră ci prin vinietă.
Poate cineva să îmi confirme sau să îmi infirme ce am auzit?
L-am auzit/vazut pe Sova duminica in emisiunea de la ProTv spunand ca taxarea pe viitoarele tronsoane construite in PPP se va realiza prin SMS, sticker cu cod de bare amplasat pe parbriz (n.p: probabil un fel de cont reincarcabil) sau vignete achizitionate din benzinarii.

sebba

#1502
pai de ce sa fie simplu si sa scaneze direct numarul de inmatriculare? cum e la camerele de vignete!
trebuie sa mai complicam putin, sa mai bagam ceva bani in alte sisteme

LE:
ah... si unde-s viitoarele PPP-uri? bine ca le gandim deja sistemul de taxare dar noi nici nu le-am inceput!
pielea ursului din padure...
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut


Ionut

Iar arunca Ponta o piatra in balta cu A3 Comarnic-Brasov gata pana in 2016. Si ca daca nu e gata, nu mai candideaza. :o Da, si marmata... o stiti voi. Macar sa-l notam cu declaratia asta, sunt curios cum va schimba macazul in 2016 cum ca n-a zis. De aici.

PS: acest post nu este legat de politica pentru ca se comenteaza un fapt, ceva ce a zis/a facut politicanul X legat de autostrazi. Ponta zice ca e gata Comarnic-Brasov pana in 2016. Eu zic ca e imposibil sa fie gata pana in 2016 la ce lucrare e acolo. Sa vedem care va avea dreptate.

sebba

HAAAAAAAAAAAA! pun si io PS-uri d-astea, Ionut, ca doar nu fac decat sa comentez ce zic si ce (nu) fac politicienii nostrii legat tot de autostrazi!
:lol: :lol: :lol:
vezi ca e cam greu sa separi domeniile? ;) sunt direct corelate, deriva unele din altele!
Sailing away! S/Y Haimana

CornelB

Incepand de astazi, mi-am "angajat" un colaborator (e un bun prieten) care zilnic face drumul de acasa la birou prin Popasului, sa ma tina la curent cu orice miscare in zona.

Tocmai mi-a "raportat", ca nu misca nimic, insa se lucreaza sustinut la pasajul peste centura (l-am trimis in recunoastere, ca doar e pe motorina firmei  :lol:)

N-am fost inspirat, sa il pun sa faca niste poze dar o sa-l bag in training si-o sa-l pun la curent cu modul nostru de lucru. :lol:

lucianxx9o


CornelB

#1508
Fotografii de la pasajul pentru centura, de la noul meu colaborator:




Inca nu "vede" cum si ce trebuie fotografiat, dar a surprins esentialul: se lucreaza! :lol:
:cheers:

Ionut

Se lucreaza binisor, vad multe macarale din acelea mobile (probabil instaleaza acele elemente ale caii de rulare).

CornelB

Astazi a trecut si subsemnatul pe la pasajul de centura. Se lucreaza de parca maine e deschiderea oficiala! :D
La capatul dinspre autostrada,erau doua excavatoare care aranjau pamantul pe laterala, mai la mijloc o macara monta ceva, iar langa calea ferata o "girafa" turna beton pe pasaj. Presupun ca se toarna planseul caii de rulare.
Am facut si doua poze nu tocmai reusite cu telefonul:




Stand stramb si gandind drept, au astia ceva in plan cu autostrada spre oras ca altfel nu as vedea, de ce s-ar agita atata sa termine pasajul.

get

#1511
Quote from: CornelB on May 16, 2013, 05:42:12 PM
Stand stramb si gandind drept, au astia ceva in plan cu autostrada spre oras ca altfel nu as vedea, de ce s-ar agita atata sa termine pasajul.

Mă gândesc că odată pasajul deschis, chiar fără continuarea spre oraș, ar putea fi eliminată manevra la stânga de pe centură dinspre DN1 către autostradă, precum și asigurată descărcarea de pe autostradă pe centură spre Ștefănești. Ar fi un câștig semnificativ pentru siguranța circulației.

L.E. : Nevermind, am zis numai prostii, am uitat complet de calea ferată și că e giratoriu acolo.

Sargon1806

Quote from: get on May 16, 2013, 06:54:33 PM
L.E. : Nevermind, am zis numai prostii, am uitat complet de calea ferată și că e giratoriu acolo.

Stai linistit. Cel putin nu esti in fruntea Ministerului Marilor Sperante...

cutter

CNADNR a lansat o licitație pentru paza lucrărilor de pe Suplacu de Barcău - Borș pe perioada de conservare (durata: 4 ani, cost estimat: ~7 milioane RON):

"Servicii pentru asigurarea pazei elementelor în constructie si a materialelor tronsonului în executie a autostrazii A3 MARCA - SUPLACU DE BARCAU – CHIRIBIS – SALARD –SATU NOU ( KM 4+360-64+450) patrimoniului autostrazii A3 MARCA - SUPLACU DE BARCAU – CHIRIBIS – SALARD –SATU NOU ( KM 4+360-64+450)"

panda80

Probabil se grabesc cu pasajul A3 peste CB pentru a putea trece pe acolo peste centura cu utilajele si grinzile pe care le vor aduce dinspre Stefanesti. Dupa terminarea acestui pasaj probabil vor incepe serios lucrarile si spre Popasului si, speram noi, si mai departe spre Bucuresti.