News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A5 București-Giurgiu

Started by danpandrea, December 07, 2020, 02:12:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Feri

Mă gândesc că este future-proofed. În general la HSR we construiesc linii și gări noi. Trenurile "clasice" vor continua să folosească Giurgiu-Ruse I.
Oricum dacă era după ai noștri nici nu se prevedea mixt feroviar dar a intervenit UE. Or ști ei mai bine planurile de HSR pentru viitor.


JohannDB

 Hmmmm, actualul DN 5, dacă ar fi scos din localități (că nu sunt multe), adică la vest de 1 Decembrie, conectat la ocolitoarea actuală Adunați-Copăceni, scos din Călugăreni, Uzunu și Daia și i s-ar adăuga banda de urgență, cam aia ar fi, la modul simplist.... Așa am prins în anii trecuți, în Polonia pe ruta Glogow - Legnița transformarea naționalului în actualul S3... Dar aia e la ei....

shift2rail

^Centurile pe care le-ai descris mai sus fac de-o autostrada, vb de mai putin de 50 km intre Buc Sud si Giurgiu Nord.

Radu_A

in 2024 iti trebuie legatura pe autostrada cu toti vecinii...asta daca te consideri tara serioasa

shift2rail

Fair enough...dar trebuie sa mai vrea si vecinii.

DragosC

Interesanta remarca directorului:

"la autostrada A0 actuală, în studiu de trafic pe care s-a licitat ea în 2017, când am venit eu în CNAIR, scrie că pe A0 Nord este necesar a 3-a bandă din 2025 și pe partea de sud din 2030", mai spune directorul noii companii de infrastructură.

Gen deja va fi depasita incepand de peste cateva luni.
Nu spera si nu ai teama

JohannDB

 "" @....vb de mai putin de 50 km intre Buc Sud si Giurgiu Nord."" Corect, pe actualul amplasament și traseu, DN 5 la km 10+500 are ieșirea din DNCB, iar la km 56+200 este girația de intrare pe DN 5D, varianta nouă spre PTF Giurgiu................