[DJ] Centura Craiova

Started by perfidus, March 19, 2018, 10:31:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


adyneamtu

An nou fericit!
Poze din punctele critice de pe Centură cu structurile.

Tunelul pe sub CF Craiova-Bucuresti


Podețul de lângă debleul din aproprierea Statiei de Epurare.


In debleu au inceput ridicarea unor ziduri de sprijin.


Podul peste Canalul Deversor








Podul peste CF Craiova-Calafat. Și-au adus deja predale.






Powered by API/PUM imgur uploader

Konter

"Iarna l-a prins pe antreprenor la realizarea structurilor și terasamentelor, și mai ales la realizarea uneia dintre cele mai importante lucrări și anume subtraversarea căii ferate, fără întreruperea circulației feroviare.
După ce vremea va permite reluarea lucrărilor, va începe și execuția lucrărilor de amenajare a intersecției giratorii cu DN55, de la km 4+100, precum și lucrările de protejare și mutare a utilităților. Aceasta este a treia etapă, pentru care autorizația de construire a fost emisă la finele anului trecut.
Stadiul actual al lucrărilor este de 54%, potrivit reprezentaților DRPD Craiova.
Ultimul termen de finalizare asumat de antreprenorul italian Rizzani de Eccher și acceptat de CNAIR este august 2024.
Decalarea față de programul inițial este motivată de o serie de probleme identificate pe traseu în timpul lucrărilor, și nu neapărat din cauza antreprenorului.
Contractul pentru execuția lucrărilor de construire a Centurii de ocolire Craiova Sud DN 56 – DN 55 – DN 6 a fost atribuit antreprenorului Rizzani de Eccher Spa în ianuarie 2022 la valoarea de 160.147. 975 lei fără TVA, potrivit SEAP, mai mult cu 26,7 milioane lei față de suma anunțată inițial de autorități."

https://arenaconstruct.ro/cand-vom-circula-pe-centura-sud-craiova-promisiunea-antreprenorului-si-a-cnair/

cristi.dadalau

Vad ca a fost publicata decizia de expropriere(suplimentara?) pe terenurile din Malu Mare  (http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/exproprieri/Decizie%20de%20Expropriere%20nr.19%20din%2008.01.2024.pdf).
Oare sa ne asteptam si la AC intr-un final si pe portiunea lipsa?

oneLess

#244
Surpriză!

S-a dat AC nr. 85/22.12.2023.

Autorizație nr. 85 - "Centura de ocolire Craiova – Varianta Sud, DN 56 – DN 55 – DN 6 – Etapa a III-a"

Quote...
Se autorizează executarea lucrărilor de construire aflate numai în limita coridorului expropriat prin Decizia de expropriere nr.2116/07.12.2020, în conformitate cu Documentul de avizare C.T.E. - C.N.A.I.R. S.A., D.R.D.P. Craiova nr. 1127/09.11.2022, Expertiza tehnică și D.T.A.C. partea scrisă și desenată, vizată și ștampilată spre neschimbare ca parte integrantă a prezentei autorizații, cu condiția respectării tuturor condiționărilor impuse de avizatori și a legislației în vigoare, după cum urmează:

- Lucrări de drum: amenajarea parțială a intersecției giratorii de la km 4+100
- Lucrări de scurgerea apelor
- Lucrări de siguranța circulației
- Lucrări de iluminat
- Lucrări de mutări/protejări rețele utilități, conform proiectelor avizate de beneficiarii utilităților și legistației în vigoare
- Lucrări de protejare a mediului cu respectarea Anexei nr. 6190/29.11.2022 la Decizia etapei de încadrare nr. 7241/11.03.2021 emisă de Agenția pentru Protecția Mediului Dolj, precum și legistația privind protecția mediului în vigoare.
...


oneLess

#246
Filmare DRDP Craiova republicată de EuroOltenia Info

Cum arată șantierul Centurii Craiova Sud II. Proiectul este în mare întârziere!


S-a dat în circulație din septembrie 2023 exact conform contractului semnat.
Cartea lor de vizită va fi acest contract spuneau italienii la semnare ...
Îmi pare rău de bucureșteni cu 14,7 KM pe DNCB Sud/A1, 2 pasaje cu lift acolo (3 nivele), + sub trafic, + utilități, + exproprieri ...
La noi doar câmp ! Șâ jale.

amedeog1

#247
^ Desi vremea este neasteptat de calduroasa pentru data din calendar,italienii nu maresc mobilizarea in santier,nici macar la structuri.In ritmul actual nu cred ca termina anul asta.Vai de noi,ne-am procopsit cu alti delasatori.

gruia88

Poate poate se motiveaza si ei sa termine anu asta (termenul cred ca il mutasera in Iunie 2024) sa mute putinele utilaje care le au aici langa Bucuresti.
Deschidere ar ajuta mult sa elibereze intrarea in Craiova dinspre Podari (DN56) ca in fiecare dimineata se blocheaza acolo.

Plus cum este cazul meu , cand vin de la Bucuresti pot sa iau VO SUD si de acolo ajung mai usor acasa ocolind orasul.

Acum pentru noi care stam in partea de Vest a orasului , o sa rezolvam partea cu orasul fie cu VO SUD fie cu T1 :) cand o sa fie gata.

tom_sawyer

#249
Autorizatie  nr. 02/30.01.2024

Autorizatie nr. 3 - "Centura de ocolire Craiova – Varianta Sud, DN 56 – DN 55 – DN 6 – Etapa a IV-a"

in Etapa a IV-a se autorizează amenajarea parțială a intersectiei giratorii de la km 4+100, precum si mutari/protejari retete utilitati si iluminat aferente acesteia, doar pe amplasamentul delimitat de H.G. nr. 855/2023 si Decizia de expropriere nr. 19/08.01.2024.

CDV07

Economedia a publicat un tabel cu viitoarele proiecte de la CNAIR, printre care și "DX - Centura Craiova Est (profil 2+2)" Știe cineva despre ce proiect este vorba aici?

dr4qul4

Probabil continuarea centurii actuale spre Nord, pana in DX12, in zona viitorului nod cu autostrada spre Filiasi
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

oneLess

^ Pentru asta e licitație cu contract semnat în derulare pentru SF, drumul de legătură Ford, drum 1+1, care ajunge în centura de Sud (prima din ele, așa îi zice Sud, dar e 100% est...)
S-or fi răzgîndit după SF, cine știe.
Oricum în nodul cu DEx12, vine de la nord A6 din Filiași, trebuie să plece spre sud A6 la Alexandria, plus drumul de legătură Ford.
Eu nu înțeleg nimic!

dr4qul4

pe harta cestrin apare o carioca care vine din centura Nord, trece peste OMV-ul de la Hanul Doctorului si se duce spre Ford/Carcea.
Dar sa fim seriosi. Pe acolo nu e loc de nici un DN. Ar putea cel mult sa fie un bulevard facut de primarie, si ala cu niste costuri imense pentru exproprieri
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

oneLess

#254
Bănuiesc că la asta te referi ?



Și eu am considerat-o o glumă uitată pe hartă până acum!
Pentru fostele terenuri la sud de DN65 ale Stațiunii Didactice Banu Mărăcine pe traseu s-au dat lupte seculare. Au preț de Magheru!
Totuși, 2+2 acolo ?! La ce ar folosi !

Asta-i la nord de DN65 pe traseu ...