Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dancosta


voicul

Pe ce mai da banii CNAIR:

Pe ce mai dă bani Compania Națională de Drumuri: 10.000 de euro lui Chirieac pentru știri pozitive

Narcis Neaga, directorul general al CNAIR, a plătit 43.000 lei firmei DC News, controlată de Bogdan Chirieac, pentru a beneficia de o imagine favorabilă și știri pozitive. Contractul a fost atribuit direct în prima jumătate a lunii decembrie a lui 2018.

https://newsweek.ro/investigatii/pe-ce-mai-da-bani-compania-nationala-de-drumuri-10000-de-euro-lui-chirieac-pentru-stiri-pozitive

dancosta

#1007
Am primit raspunsul asta de la ?!?@!?#@?@#$^?%$&$%#*.

Mai intai intrebarile.
Quote1. Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost depuse cereri de finantare europeana din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi, precum si data depunerii cererii de finantare.
2. Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost semnate contracte de finantare europeana din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi, precum si data semnarii contractului de finantare.

Desi v-am rugat la punctul 1 sa enumerati TOATE proiectele pentru care au fost depuse cereri de finantare europeana, din raspunsul Dumneavoastra lipseste de exemplu cererea de finantare pentru proiectul "Drum de legatura Autostrada A1 Arad – Timisoara – DN 69", care, conform unor informatii publice, a fost trimisa in 22 Februarie 2018 si a fost respinsa.

In consecinta, va rog sa actualizati tabelele din raspunsul "92/14992, 02 APR. 2019" si sa adaugati si urmatoarele informatii:

3. Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost depuse cereri de finantare europeana din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi si pentru care cererea de finantare a fost respinsa, precum si data depunerii cererii de finantare si data respingerii cererii.
4. Va rog sa adaugati pentru fiecare proiect de la punctele 1., 2. si 3., suma (valoarea proiectului) ceruta prin cererea de finantare, precum si suma (valoarea proiectului) aprobata prin contractul de finantare, si sa precizati daca sumele sunt cu sau fara TVA si moneda in care sunt exprimate.
Quote1. a) Care e stadiul la contractul cu Louis Berger, acordul de incetare 92/32554/10.05.2018 la contractul 93/10724/11.06.2008?
b) Despre ce contract este vorba?

2. Pentru contractul POST/2009/2/1/003/002 din 14.12.2010, va rog sa precizati
a) Denumirea completa a proiectului, inclusiv toate modificarile survenite
b) Numarul actelor aditionale semnate, data semnarii, obiectul si valoarea fiecaruia dintre ele
c) Stadiul actual al contractului
d) Data, numarul si valoarea fiecarui ordin de plata emis pentru plata serviciilor pentru indeplinirea acestui contract

3. Pentru contractul de realizare a studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Fagaras, va rog sa precizati
a) Numarul actelor aditionale semnate, data semnarii, obiectul si valoarea fiecaruia dintre ele
b) Denumirea si data predarii fiecarui raport predat pana acum in cadrul contractului
c) Stadiul actual al contractului
d) Data, numarul si valoarea fiecarui ordin de plata emis pentru plata serviciilor pentru indeplinirea acestui contract

4. Va rog sa imi puneti la dispozitie prin E-Mail (in format editabil pentru orice document este disponibil in acest format), dosarul achizitiei pentru achizitia "Finalizarea lucrarilor ramase de executat la obiectivul ,,Reabilitare DN 76 Sector 2 km 150 + 000 - km 166 + 000 - Etapa 2"", achizitie finalizata deja.

Si raspunsul cu pricina.
QuoteStimate Domnule Costa Dan,

Urmare a solicitărilor dumneavoastră transmise CNAIR S.A.în datele de 11 aprilie 2019, 30 mai 2019 și 31 mai 2019, vă comunicăm următoarele:

Din solicitările dumneavoastră lipsesc datele de identificare, așa cum este stipulat în Legea 544/2001 în baza căreia solicitați informațiile.

Din refuzul dumneavoastră de a vă identifica și din modul abuziv în care interpretați Legea 544/2001 rezultă că dumneavoastră aveți o atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.

Pe această cale vă solicităm să vă prezentați datele de identitate pentru a oferi siguranța că discutăm cu o persoană reală și nu cu un personaj fictiv.

De asemenea, vă adresăm invitația de a vă deplasa la sediul CNAIR S.A. pentru a vă putea pune la dispoziție spre studiere, documentele pe care le solicitați (în cazul în care aceste documente au regim de documente care pot fi prezentate public).

Menționăm că și abuzul de drept este prevăzut de Noul Cod Civil în art.15 ,,niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv și nerezonabil, contrar bunei-credințe".

Pentru nemulțumirile dumneavoastră legate de modul de soluționare a solicitării trimisă, vă puteți adresa instanței de contencios administrativ, așa cum vi s-a menționat și în răspunsurile anterioare.

Cu stimă,

CNAIR S.A./Biroul Relații Publice
Pentru primele intrebari am trimis si reclamatie administrativa si din acest motiv vedeti doua date diferite in raspuns.

Cred ca au incurcat persoanele sau au copiat din raspunsul pentru altcineva, pentru ca mie nu mi-au mai spus pana acum chestia cu "Pentru nemulțumirile dumneavoastră legate de modul de soluționare a solicitării trimisă, vă puteți adresa instanței de contencios administrativ, așa cum vi s-a menționat și în răspunsurile anterioare". :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mie imi pare de aici ca intrebarile acestea ii deranjeaza si ascund ceva. Voi ce parere aveti? Ce e de facut acum? Poate trimite cineva aceleasi intrebari?
Mesajul nu e semnat si a fost trimis in 3 Iunie la ora 9:00 AM de pe adresa "relpub1@andnet.ro".

Later edit. Acum vad ca au scris si textul ala cu "refuzul de a va identifica", desi eu le-am spus cine sunt ?!?!?!, si textul funny cu "atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.". :lol:

dr4qul4

Referitor la interzicerea accesului API pe santierele A1 si A10... Eu unul nu cred ca ordinul a venit de la Cuc. Stiu ca nu e cea mai agreeabila persoana, dar s-ar putea sa va fi grabit cand l-ati criticat. Mai degraba cel care a dat ordunul este Neaga.
Cand spun asta, ma gandesc ca ati fost primiti faorte bine pe CF, dar si, acum ceva timp, pe Magistrala 5.
La fel, daca ne uitam la raspunsurile primite atat de catre API cat si de catre forumisti simpli, atat CFR-ul, cat si Metrorexul, au raspuns cat de cat ok. In schimb CNAIR-ul raspunde in bataie de joc.
Poate nu ar strica sa cereti (API) o pozitie din partea MT-ului fata de aceasta interictie si lipsa de transparenta afisata de CNAIR. Iar daca pozitia lor publica este una de bun simt, poate nu ar strica sa retrageti afirmatiile (pe acest subiect) despre cuc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

Quote from: Ionut on June 14, 2019, 09:21:40 PM
Corectie, pardon, scuze. Poate nu cucul a cantat a jale ieri, ci se pare ca chiar neaga. Recunosc, cuc nu prea e capabil de atat de multa rautate si nemernicie. Dar neaga da, cred ca poate da dovada chiar si de mai multa ticalosenie.

Deja Ionut a scris despre asta. La cuc raman restul bubelor: habarnism si incompetenta cat incape.

harapnegru

Quote from: harapnegru on March 24, 2019, 03:40:09 PM
^ M-am inspirat din acest mesaj si am trimis acum solicitarea asta. Sper sa fie scrisa bine.

Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

In primul rand va rog respectuos sa va prezentati cand trimiteti raspunsuri de orice fel.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii si documente cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii si documente in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Intrucat este vorba despre informatii publice, mentionez ca aceasta solicitare precum si raspunsul Dumneavoastra vor fi publicate pe internet, pentru a fi dezbatute de catre publicul larg.

Conform art. 15 alin. (2) din HG 123 / 2002, privind normele de aplicare a Legii 544 / 2001, "Solicitarea de informaţii de interes public sau reclamaţia administrativă se poate transmite prin mijloace electronice.".

De asemenea, conform art. 14 alin. (2) din HG 123 / 2002, "Modelele formularelor-tip ale cererii de informaţii de interes public şi ale reclamaţiei administrative sunt prezentate în anexele nr. 4 - 6.", si conform art. 14 alin. (3) din aceleasi norme, "Utilizarea formularelor-tip este facultativă. Nu poate constitui motiv de refuz al accesului la informaţiile publice dacă solicitarea este redactată într-o altă formă decât modelul prevăzut la alin. (1).".

In plus, conform art. 15 alin. (5) din HG 123 / 2002, "În aplicarea art. 7 alin. (3) din Legea nr. 544/2001, cu modificările şi completările ulterioare, lipsa semnăturii olografe de pe solicitarea de furnizare a informaţiilor de interes public transmise în format electronic nu poate constitui un motiv de nefurnizare a informaţiilor solicitate.".

Informatiile solicitate sunt urmatoarele:

Intrucat art. 2 litera b) din Legea 544/2001 prevede ca "În sensul prezentei legi: (...) b) prin informaţie de interes public se înţelege orice informaţie care priveşte activităţile sau rezulta din activităţile unei autorităţi publice sau instituţii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informaţiei;",

Deoarece art. 9 alin. (1) din Legea 544/2001 precizeaza ca pot fi solicitate si documente,

Tinand seama ca chiar modelul de solicitare de informatii din HG 123/2002 (normele de aplicare a Legii 544/2001, norme actualizate prin HG 478/2016) contine alineatul "Doresc să primesc o copie de pe următoarele documente (petentul este rugat să enumere cât mai concret documentele sau informaţiile solicitate)",

Luand in considerare Decizia Curtii de Apel Bucuresti 3762/2016 in dosarul 10683/3/2015 prin care CNAIR a fost obligata sa furnizeze documente, adica ",,raportul de început" si ,,raportul intermediar nr.1",precum si raportul intermediar nr.2 daca exista" pentru lotul Lugoj-Deva 4,

Coroborand cu art. 22, alin. (2-1) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare",

Tinand cont de motivarea Decizia Curtii de Apel Bucuresti 3762/2016 in dosarul 10683/3/2015 care a concluzionat ca "prin urmare, câtă vreme nu s-a făcut dovada informațiile solicitate de intimatul-reclamant aduc atingere dreptului de proprietate intelectuală ori industrială, ori principiului concurenței loiale, Curtea constată că recurenta-pârâtă este obligată să răspundă pozitiv la cererea nr. 92/9647/13.02.2015, așa cum corect a apreciat și instanța de fond.",

Am luat la cunostinta cu mare interes invitatia facuta de CNAIR in comunicatul care se gaseste la adresa de internet "http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/guvernul-rom%C3%A2niei-demarat-proiecte-importante-pentru" si,

Asa cum ati precizat chiar Dumneavoastra in acea invitatie, "pentru o corectă informare a opiniei publice" si "pentru a nu induce în eroare opinia publică", vreau sa ma "documentez temeinic în prealabil", asa ca "fac apel la cei care vehiculează informații în spațiul public", adica Dumneavoastra, si va solicit respectuos sa imi puneti la dispozitie prin email, in format electronic si editabil, graficele de execuție lucrări actualizate disponibile la data la care veți răspunde acestei solicitări (în format electronic editabil care trebuie să respecte clauza 8.3 [Programul de Execuție]), precum si orice actualizare a acestor grafice pana la receptionarea tronsoanelor respective, pentru toate tronsoanele de autostrazi aflate in lucru la data la care veți răspunde acestei solicitări, dar cel putin pentru:
- Autostrada A1 Lugoj-Deva lotul 3
- Autostrada A1 Lugoj-Deva lotul 4
- Autostrada A3 Rasnov-Cristian
- Autostrada A3 Iernut-Chetani
- Autostrada A3 Chetani-Campia Turzii
- Autostrada A3 Bors-Biharia
- Autostrada A10 Sebes-Turda lotul 1
- Autostrada A10 Sebes-Turda lotul 2

Cu deosebita consideratie,
Horia Negru
A fost nevoie si de o reclamatie administrativa, dar am obtinut in cele din urma toate graficele de executie. Enjoy! :cheers:
P.S. Daca le poate pune cineva pe forum ar fi mai bine. In cateva zile vor disparea de pe serverul asta.
https://wetransfer.com/downloads/37310419a4f3f547d294e942b21b3d2320190622193801/3f55aa2fd634b3f66f2e54b1bd389a1920190622193801/59b548

pentium10

program-executie-rev 15.3 Chetani - Campia Turzii (Straco)

Partea 1-20 din 62






























































Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

program-executie-rev 15.3 Chetani - Campia Turzii (Straco)

Partea 21-40 din 62






























































Powered by API/PUM imgur uploader

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#1013
program-executie-rev 15.3 Chetani - Campia Turzii (Straco)

Partea 41-50 din 62































Powered by API/PUM imgur uploader


Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#1014
program-executie-rev 15.3 Chetani - Campia Turzii (Straco)

Partea finala 51-62





































Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Quote from: harapnegru on June 22, 2019, 10:45:50 PM
A fost nevoie si de o reclamatie administrativa, dar am obtinut in cele din urma toate graficele de executie. Enjoy! :cheers:

Bravo! Deci pana la urma sunt documente publice? :lol:

Ia sa revedem mesajul asta mai vechi.

Quote from: NGC on April 25, 2017, 11:00:31 AM
Quote from: disney on April 24, 2017, 10:42:43 PM
Mai jos gasiti raspunsul CNAIR intrebarile adresate.

Quote from: disney on March 19, 2017, 09:33:33 PM
d) Va rog sa imi puneti la dispozitie varianta actuala a graficului de executie actualizat de antreprenor.

Ei, ce sa vezi, ""graficul de executie" nu este un document public". :lol:
Daca e asa, atunci au facut cel putin o ilegalitate.

[...]

Te rog de asemenea sa intrebi (doar asa ca sa vedem ce zic), daca acest lucru ("nu este document public") este valabil pentru toate contractele de proiectare si executie sau aleg ei aleator la care este public si la care nu.

Au trecut 2 ani de atunci si abia acum au "devenit" publice. :lol:

NGC

Quote from: dancosta on June 10, 2019, 07:35:53 PM
Mie imi pare de aici ca intrebarile acestea ii deranjeaza si ascund ceva. Voi ce parere aveti? Ce e de facut acum? Poate trimite cineva aceleasi intrebari?

Astea ar fi cateva solutii posibile.

1. Reclamatie administrativa.
2. Adresarea exact acelorasi intrebari de catre un coleg care nu a mai trimis nici o solicitare la CNAIR.
3. Adresarea exact acelorasi intrebari de catre API. Nu stiu cum sta Ionut cu timpul, dar, daca tin bine minte, de anul trecut nu am mai vazut solicitari de la API catre CNAIR. Intre timp au fost castigate 5 din cele 6 procese, iar ultimul este inca in curs de desfasurare, asa ca e clar ca ar avea castig de cauza.
4. Adresarea exact acelorasi intrebari la MT. Ei sunt obligati prin lege sa trimita intrebarile mai departe catre CNAIR, daca nu tine de ei.
5. Adresarea exact acelorasi intrebari prin intermediul unui parlamentar. Acum e cam tarziu pentru ca se incheie sesiunea parlamentara, dar din toamna puteti merge direct pe calea asta. Sunt curios sa vad primul raspuns in care CNAIR raspunde tot asa. :lol:

disney

Quote from: dancosta on June 10, 2019, 07:35:53 PM
Cred ca au incurcat persoanele sau au copiat din raspunsul pentru altcineva, pentru ca mie nu mi-au mai spus pana acum chestia cu "Pentru nemulțumirile dumneavoastră legate de modul de soluționare a solicitării trimisă, vă puteți adresa instanței de contencios administrativ, așa cum vi s-a menționat și în răspunsurile anterioare". :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
(...)
Later edit. Acum vad ca au scris si textul ala cu "refuzul de a va identifica", desi eu le-am spus cine sunt ?!?!?!, si textul funny cu "atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.". :lol:

Raspunsul ala imi era adresat probabil mie. Ia uitati cum a sunat raspunsul in cazul meu, dupa formatare, raspuns primit Tuesday, June 11, 2019 8:40 AM.

Quote
Stimate Domnule Alex David,

Urmare a solicitării dumneavoastră transmisă CNAIR S.A.în data de 06 iunie 2019, înregistrată cu nr. 92/40231/10.06.2019, vă comunicăm următoarele:

Din solicitarea dumneavoastră lipsesc datele de identificare, așa cum este stipulat în Legea 544/2001 în baza căreia solicitați informațiile.

Din refuzul dumneavoastră de a vă identifica și din modul abuziv în care interpretați Legea 544/2001 rezultă că dumneavoastră aveți o atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.

Pe această cale vă solicităm să vă prezentați datele de identitate pentru a oferi siguranța că discutăm cu o persoană reală și nu cu un personaj fictiv.

De asemenea, vă adresăm invitația de a vă deplasa la sediul CNAIR S.A. pentru a vă putea pune la dispoziție spre studiere, documentele pe care le solicitați (în cazul în care aceste documente au regim de documente care pot fi prezentate public).

Menționăm că și abuzul de drept este prevăzut de Noul Cod Civil în art.15 ,,niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv și nerezonabil, contrar bunei-credințe".

Pentru nemulțumirile dumneavoastră legate de modul de soluționare a solicitării trimisă, vă puteți adresa instanței de contencios administrativ, așa cum vi s-a menționat și în răspunsurile anterioare.

Cu stimă,

CNAIR S.A./Biroul Relații Publice

Deci au dat copy/paste idiotii. :lol:

TibiV

@NGC,

5. Adresarea exact acelorasi intrebari  prin intermediul unui mahăr presedinte/vicepresedinte/secretar general) al partidului aflat de guvernare.

Dar nush de ce am impresia ca mahării de acolo nu vor vrea sa colaboreze cu noi...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Nu are importanta. Se pot adresa intrebarile si unui cabinet parlamentar "normal", indiferent de partidul din care face parte parlamentarul, care le va adresa mai departe catre CNAIR.