Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

AlinC

#11145
Daca imi permiti sa fac o completare, chiar daca nu e foarte precisa. La Alba Iulia Nord, in zona DN-ului, lucrarea pe care o pregatesc cred ca e mutarea drumului si probabil un sens giratoriu. Trebuia facuta din mai, din ce spunea Caretta (dir. adj. Pizzarotti). Nu sunt foarte sigur ca asta e, dar mie mi se pare ca fac ceva ce aduce cu un sens giratoriu din poza postata de tine.

Edit. Ideea e ca sigur vor muta circulatia de pe DN la Paraul Iovului, dar nu stiu exact unde.

Bogdan_Cluj

Nu cred ca e nici o lucrare (daca vorbiti de partea de sud a DN-ului). Acela este doar un drum de santier care iasa de sub DN, pe care il folosesc masinile ce cara pamant, ca sa nu opreasca traficul pe DN de 100 de ori, basculantele care vin de pe deal coboara si trec pe sub DN. Se vede in filmarile de la Ziarul de Alba.

AlinC

Se poate, dar DN-ul il vor muta temporar. Nu stiu in ce zona, poate mai incolo, mai aproape de Astoria. A spus Caretta ca vor muta circulatia de pe DN la finalul lunii mai in zona viitorului nod rutier Alba Iulia Nord.

Ionut

#11148
Quote from: AlinC on May 27, 2018, 04:10:01 PM
A spus Caretta ca vor muta circulatia de pe DN la finalul lunii mai in zona viitorului nod rutier Alba Iulia Nord.

La finalul lunii mai 2018? :o Pai... suntem deja la finalul lunii mai. Maine este 28 mai. Nu inteleg pe unde sa mute traficul de pe DN in nodul Alba Nord. Au facut vreo deviere temporara sau aliniament nou sau..?! Unde? Poate se vor apuca de ceva aliniament nou/temporar pana la finalul lunii. Dar sa mute traficul... nu vad cum, unde...

Pe aici pe undeva?!


Si asta trebuie sa execute:

TibiV

#11149
Deci de fapt asta este mai mult decat un drum tehnologic...
Este un giratoriu tehnologic, si inca unul partial denivelat !...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Liviu M

Sper ca nu-l fac chiar giratoriu, ci-i fac niste benzi decente de accelerare decelerare si iese o intersectie "cu cap".

Ionut

Am mutat toata discutia despre SSM la pasajul ala pe thread-ul dedicat termenilor tehnici/discutiilor tehnice. Gasiti acolo dezbaterea. Spor!

AkaManah

#11152
^^^
Cred ca e singura solutie de relocare temporara a DN. Din cate imi dau seama A10 a subtraversa DN. Poate vor adopta solutia de pe ST4. Construiesc DN si coboara ulterior cu ST1 dedesupt. In alta ordine de idei....circulatia pe DN va fi un cosmar amplificat pana se termina lucrarile.

Anonymous Rider

Referitor la giratoriul de la Iovului, vin cu o idee. Dacă s-a mai discutat și mi-a scăpat, să-mi fie cu iertare. Liber la dat cu roșii. :)


O soluție a celor de la Pizarotti de a se revanșa față de întârzierile pe care le au (știm cu toții că au început greu și târziu lucrul pe lotul 1), ar fi să dea în folosință parțial de la Lancrăm/Lukoil până la Iovului. Mi se pare că nodul Sebeș va fi o nucă tare (sunt în urmă, complexitatea nodului e relativ ridicată), la fel și versantul de după Iovului (plus legătura cu lotul 2, pe care știm cu toții cum se lucrează).
Așadar, dacă aș fi Pizarotti, aș face încărcare din giratoriul de la Lukoil spre câmpul cu maci; apoi finalizate podurile Sebeș, Mureș, trecerea peste satul Oarda, apoi pod Ampoi, și descărare din A10 in giratoriul din Iovului. Instant, numărul de probleme și timpul de livrare s-ar reduce, permițând concentrarea pe zonele complexe.

elion


AlinC

#11155
@CristianSitov
Pai asta s-a tot discutat. E deschiderea partiala, pana la 1 Decembrie 2018, dar din ultimele informatii pe care le am, Pizzarotti nu mai prea spera in asa ceva. Am inteles ca sunt foarte dezamagiti de 2 lucruri: situatia caselor de la Oarda si lipsa fortei de munca. Deschiderea partiala foarte probabil o sa ramana doar o poveste a CNAIR.

Stefan01

#11156
Posibil ca acesta sa fie planul pe lotul 1, sectiunea B, Nod Alba Iulia Nord

Prima imagine este o vedere de ansablu. Legenda:
- 1 reprezinta zona aproximativa a giratoriului din DN1 care uneste DN1, DN1 centura Alba Iulia si A10 (intrarea pe A10 pe sensul Turda -Sebes, respectiv iesirea de pe A10 din sensul Turda - Sebes);
- 2 reprezinta giratoriul care va fi construit pe DN 1 pentru a servi la: iesirea de pe A10 din sensul Sebes - Turda si intrarea pe A10 pe sensul Sebes -Turda
- 3 (dreptunghiurile cu negru) reprezinta, sper sa nu gresesc, grinzi metalice - se observa si la intersectia A10 cu DN 1
- pe harta ma figurat "Terasament", "Culee" si "Pile in executie" - in acea zona se lucreaza acum



Imagine de ansablu fara legenda de mai sus


Zoom pe zone




Giratoriul care va fi construit pe DN1


Am si eu o nelamurire legata de modul in care se racordeaza A10 la giratoriul existent (cel din DN1 la nord de Alba Iulia). Porobabil ca s-a mai discutat acest aspect si mi-a scapat. Actuala configuratie o gasiti aici. Se observa ca soseaua de centura se bifurca in 2 benzi: o banda permite intrarea in giratoriu, iar cealalta banda permite evitarea giratoriului pentru cei care doresc sa mearga spre Turda. In a doua imagine de ansamblu, prezentata mai jos, am marcat-o cu cifra 4.

A doua imagine de ansamblu


Ei bine, breteaua care leaga A10 de acest giratoriu (pleaca din zona notata cu 1 in prima imagine de ansamblu a acestei postari) va face ca giratoriul sa fie marit sau relocat. Cunoaste cineva acest detaliu ?

cristi5

Relocat nu cred. Probabil reconfigurat. Harta proiectelor are acest nod in detaliu. Vezi aici suprapunerea cu plansa sursa

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=836.msg172058#msg172058

Stefan01

^
Conform hartii intocmite de tine, banda ce leaga direct centura Albei Iulia de DN 1 (cea care nu da in giratoriu) va disparea ?

Daniel_I

#11159
Quote from: Stefan01 on May 29, 2018, 09:07:11 AM
banda ce leaga direct centura Albei Iulia de DN 1 (cea care nu da in giratoriu) va disparea ?
Logic e sa fie reconfigurata cum a zis Cristi, de pe actuala centura Alba Iulia sa intri in sensul giratotiul actual, si sa nu il ocolesti ca acum. Astfel, de pe centura Alba, intri in giratoriu si iesi la prima iesire in A10 sensul Turda Sebes, sau iesi pe a doua iesire, continui pe DN, supratraveresezi A10 si in al doilea giratoriu intri pe A10 sensul Sebes Turda.
Edit : Azi dimineat la giratoriul Lancram era o echipa de oameni care din ce am vazut eu, incep sa construiasca culeea supratraversarii. capetele pilotilor au fost sparti, se incepe constructia cofrajului de fier beton. Sa aibe spor ! :D
On The Road