Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

florin74

Manageri de proiect e mai corect.

De vreo 4 stiu eu. Cica acum cumva s-a preluat de Atena, cel putin partea de plati si aspectele financiare. Daca nu cumva si restul

carutasul

poate sunt eu defect dar după filmarea asta la lotul doi am trecut de la pesimism la optimism rezervat. Rezerva vine de la faptul că se vede treaba că CNAIR e cam "fără tătuc" în momentul ăsta și găștile interne își vor da probabi la gioale până când vor neutraliza absolut orice acțiune. Cel puțin asta înțeleg eu din ce se petrece. Pe lot terasamentele par destul de avansate acum, zonele unde mai trebuie lucrat sunt destul de puține, deci nu e nevoie de mobilizare gen UMB /Selina ( sau Max Boegl,  ca să nu dăm în naționalisme). Atâta cât e, e suficientă pentru că sunt câteva structuri care sunt suficient de rămase în urmă ca să nu mai conteze terasamentele. Deci finalizarea depinde destul de strict de contractul pentru structuri. Dacă dă bunul Dumnezeu ( deși la CNAIR cred că e pe moșia ... celuilalt :) ) și se semnează cândva, anul ăsta, sau se găsește alt aranjament, prin toamnă ar putea fi gata. Dacă nu.... pot să ia managerul de proiect de la Pizzaroti și termină în 2021 cu 20 de muncitori, din care trei fierari  :)

pasadia

#16202
A10 șerpuind pe lângă Aiud, sărind de 4 ori Mureșul.


florin74

Quote from: alexV on October 22, 2019, 03:09:44 PM
^^
Zice-se ca Pizzarotti au ajustat cantitatile de materiale si le-au facturat acuma, CNAIR nu a acceptat felul cum a fost facuta ajustarea, ca de principiu ele se pot ajusta pe Fidic.

Cred ca a acceptat CNAIR pana la urma. Factura de 16 mil pe ROGOP azi.
Cu diferenta de 4 milioane deja acceptata acum 2-3 saptamani, ajungem la cele 20 mil.


ddfab

Marcu Co, baga mare in continuare, intre cele doua structuri din curba oiejdea...








ddfab

^ dar noutatea este asta...







predalele pentru supratraversarea DN1 de catre autostrada, semn ca se misca totusi ceva si vor apare si grinzile aferente...
vedem cand...stam cu ochii pe ei...

alexV

din ce-am observat pe filmarea lotului Aktor:

La viaductul de la limita cu lotul 1 (pe care i s-a pus pata lui Horatiu, pe buna dreptate) au amenajat platforme pt macara. semn bun oare?! Se zvoneste ca furnizorii lui Retter au terminat de fabricat toate grinzile pt lotul asta, si cele metalice si cele mixte. Apropo, am vazut ca pe cele metalice le vopsesc in albastru, pe santier.

Mai au doar 2 podete tubulare ne-puse in opera, adica acum sunt balti. Cand am vizitat ultima oara lotul erau vreo 10 parca.

In nodul Teius se observa lucrul la relocarea liniilor de medie tensiune. Multi stalpi sunt proaspt infipti, se vede dupa betonul de la baza). O echipa e suprinsa in filmare. Raman inca liniile de inalta tensiune.... poate peste 2-3 ani, dac-o da domnul.


TibiV

#16209
Sa ma ierti,
dar in zona aia prefer ca sursa de informare alt ziar... Mult mai "la zi" si fara melodrame.

PS
Pare ca doamna respectiva a primit un pixometru acustic de la CxxxR....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Nu e o melodramă. E o situație reală și extrem de neplăcută. Cunoașteți toți zona, e acolo unde nu e sus terasamentul între 2 structuri, unde Pizzarotti a făcut o fundație de beton pentru viitorii biscuiți și a rămas așa. Casele alea sunt la 5 metri de șantier, nu cred că e o melodramă să poți trăi civilizat în propria curte. În 2016 am vorbit cu oamenii ăia și apoi la CNAIR la cei de la terenuri să căutăm o soluție pentru exproprierea suplimentară. Au promis că o vor include, se pare că nu s-a întâmplat.

TibiV

Da, ca nu facut exproprierea suplimentara ESTE o problema....
Corect ar fi fost sa o faca, pentru ca altfel le va zangani tot restul vietii A10 la ferestre...

Dar ca au prea mult zgomot acum de la santierul baietilot cu pizza-delivery?!?!....
Posibil, daca pizzer-ii pandesc dronele si fotografii PUM, si se ascund cum apar in zona.
Pentru ca din toate pozele si filmarile de pe forum, acolo este o liniste asurzitoare !...  :(

(Sa zica mersi ca nu a prins UMB contractul, ca atunci se duceau sa isi usuce rufele pe la Chetani/Hadareni... Acolo nu e praf, nu sunt basculante... Aolo e liniste si pace!)


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

lupualb

Ieri seara pe la 18 30 am fost uimit sa vad ca se lucreaza intre Sebes si Lancram, in zona din dreapta A1, directia Sebes - Sibiu, dupa raul Sebes. Daca in stanga s-a mai lucrat, in aceasta zona, spre Sebes este pentru prima data cand se observa ceva miscare serioasa. Erau 4 excavatoare, 1 buldozer si mai multe basculante.

tonică

situatia acelor oameni este nasoala si deceptionanta, cu atat mai mult cat horatiu spune ca se cunostea situatia si nu s-a luat nici o masura!
Insa in gluma spunand, cred ca acele persoane sunt singurii care se plang de zgomot pe acel santier. Cred ca si baietii cu pizza rad in barbi, bagand mana in foc ca nu ei sunt de vina :))

luc

#16214
^ Dacă tot s-a reîncălzit ciorba cu exproprierile cred că merită o aducere aminte:

În 2013 familia Lăncrănjan nu vroia să fie expropriată, a se vedea mărturia lor din articolul de mai jos. Ulterior și-au schimbat poziția dându-și seama pe bună dreptate ce înseamnă să fie vecini cu o autostradă.

https://www.sebesinfo.ro/autostrada-sebes-turda-provoaca-neliniste-la-oarda-1423.html

Între timp au obținut despăgubiri în primă instanță câteva zeci de mii de euro.

https://m.adevarul.ro/locale/alba-iulia/foto-daune-85000-euro-partea-cnair-familie-alba-iulia-grav-afectata-constructia-autostrazii-sebes--turda-1_5d68e7e9892c0bb0c61c801e/comment/2676045.html