News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Sincer sa fiu, nu mă interesează.

Odată pentru că nu acela e topicul pe care ar fi trebuit să răspunzi.

Apoi pentru că oricum nu pot răspunde așa cum mi-aș dori (caci cel mai probabil mi-aș lua ban definitiv căci as aduce în discuție și alte lucruri sensibile). Și nici adversarul tau retoric nu îți răspunde, și acel răspuns ar fi fost mai interesant.

Dar în primul rând nu pot răspunde pentru că nu pot pricepe de ce voi, oameni adulți, care ați insistat in trecut pe bună dreptate să facem diferența dintre USR și API, permiteți acum aceasta gravă confuzie între API și forum.

Ok, înțeleg că ONG-ul API are, că orice alta organizație, propria ei bucătărie - de la membri care se cearta până la sursele secrete. E ok așa, e normal sa fie așa. Dar nu e normal apoi că forumul PUM să fie terenul de batalie.

Pentru mine PUM nu a fost niciodată API și nici API nu are de ce sa fie unica voce acceptată pe PUM. Eu fac această diferențiere, dar îmi pare că nici tu și nici Ionuț nu o faceți.

Voicu

Cred că ai atins două probleme fundamentale, dar userii ar trebui, probabil, să citească mai des regulile impuse de administrator. Citez: "forumul ăsta nu e democrație". Că ne (vă) convine sau nu, asta e, omul își ia din timpul propriu ca să modereze acest forum, în principiu e dreptul lui să facă ce vrea și să dea forumului direcția care îi convine. Atenție: nu înseamnă că sunt de acord; dar e un fapt obiectiv.

Ban-urile iarăși, le dă după cum dorește, e dreptul lui, inclusiv după toanele pe care le are într-o zi sau alta, deci, da, sunt și aleatoare. Inclusiv tu zici că eviți anumite teme "de teamă" să nu fii banned. Dacă regulile ar fi clare și consecvent aplicate, nu ar trebui să îți fie "teamă" ci să fii sigur ca ai încălcat o regulă sau nu.
Vorbesc din proprie experiență... am primit un ban care, dacă era să fie "arbitrat" de un terț, nu avea cum să stea în picioare. Administratorul nu a avut minimul bun simț să îmi răspundă la întrebarea "ce regulă am încălcat?".

Cred că ăsta e și motivul pentru care mulți dintre userii vechi nu mai activează... Nu multora le place să se pișe împotriva vântului, la alții pur și simplu dispare interesul, alții sunt, probabil, chiar plecați dintre noi.

Anii trec, entuziasmul de la început dispare, motivele pentru care unii sau alții s-au adunat pe acest forum dispar și ele. E normal.

Devin melancolic... am intrat pe forum acum 10 ani, când încă se turnau pile la Gilău și nodul de la Turda era doar pe hârtie. Am participat/contribuit la achiziția primei drone API, în vremuri în care dronele erau o raritate... Vedeam imagini de lângă casa, vorbeam despre locuri familiare și era, pe undeva, gândul că, cine știe, peste câțiva ani, întorcându-mă acasă, voi putea spune ca Treebeard "viaductul ăsta îl știu de când era doar fundație".

Faptul că mulți de pe vremea aceea nu mai sunt activi, faptul că, într-adevăr, calitatea și cantitatea imaginilor și informațiilor a crescut dar a discuțiilor și argumentațiilor a scăzut, dezamăgirea că lucrurile se mișcă aproape la fel de greu ca dintotdeauna... motivele pentru care, în cazul meu, probabil și al altora, "microbul" forumului s-a cam dus.


pasadia

Faptul ca am spus "cel mai probabil mi-aș lua ban definitiv căci as aduce în discuție și alte lucruri sensibile" NU inseamna ca as considera acel ban nemeritat (din contra). Si ca atare nu apreciez deloc faptul ca pui mesajul meu in aceeasi categorie cu mesajele plangacioase de genul "moderatorul nu mi-a spus de ce mi-a dat ban/de ce mi-a sters mesajele / etc..." Atitudinile de genul asta din partea unor useri mi se par penibile. Oameni adulti (nu adolescenti) ar trebui sa fie perfect constienti de reactiunea pe care o pot produce, indiferent de cat de nejustificata li se pare ca ar fi.

Cat priveste lipsa de activitate a unor useri sau a altora - departe de mine gandul ca principala vina o au regulile arhicunoscute inca de la inscrierea pe forum. Din contra, ma bucur sa stiu ca unii oameni NU mai au timp de forum din motive mult mai banale - au devenit tatici, au emigrat in alta tara sau pur si simplu au gasit o alta pasiune.

carutasul

mai sunt și situații obiective. Când se va termina A0 nici eu n-o să mai fiu probabil la fel de activ, că dacă nu ai ceva de spus... mai și asculți :)

Voicu

@pasadia m-ai înțeles greșit, îmi cer scuze dacă ce am spus a fost în acest fel interpretabil

gruiarew

Hai să mă bag și eu în seamă:

 Oricine ar fi fost și oricâtă contribuție ar fi avut și orice ar fi făcut nu e de neînlocuit. Știți la un moment dat toți ne vom duce...

Acum, într-o tentă mai puțin morbidă, unii chiar nu puteau concepe că pot să mai fie și alte păreri sau cineva poate să fie neutru. Au fost niște discuții pe aici la care efectiv te îngrozeai ce propuneri au făcut anumite persoane.

Poți să ai dreptate în 99.999% din cazuri. Modul cum gestionezi acel 0.001% face diferența.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

Quote from: pasadia on January 20, 2024, 04:42:45 PMPentru mine PUM nu a fost niciodată API și nici API nu are de ce sa fie unica voce acceptată pe PUM. Eu fac această diferențiere, dar îmi pare că nici tu și nici Ionuț nu o faceți.

Nu-nteleg. A fost cineva banat pe forum pt ca nu respecta directivele sau "vocea" API? Ce-i asta, partidul unic?

Din contra, opiniile celor care nu sunt (inca, in unele cazuri) in API  sunt binevenite.

Eu fac foarte bine diferenta API-PUM. Si cu USR n-am nicio treaba.

Nu-mi pot inchipui ce anume nu poti spune public dar astept cu interes parerea ta in privat.  Multumesc!

frunzaverde

#14062
Am zis ca plec de-aici definitiv, dar simt ca trebuie sa ma apar cand sunt atacat. Am parasit API dintr-un motiv simplu -- nu am considerat directia (confirmata aici de @cristi5 in scris) API cea corecta, si nu am dorit sa mai fac parte din organizatie cand a fost clar ca directia e alta decat cea. pe care am vazut-o eu corecta.

Nu, nu consider ca Directorul General CFR SA (Pintea), fost director de regionala sau de centrala in CFR din anii '90 pana astazi, sub "umbra" caruia gara principala a regionalei a ajuns sa aiba restrictii la 15 km/h in toate directiile, este de incredere in vreun fel. Nu dupa ce m-a chemat in Bucuresti sa-mi dea in mana (intr-o infama sedinta API-MT) un document semnat care era plin de minciuni si minciunele grave. Nu dupa ce i-a explicat cineva din audienta ce-i aia diagonala denivelata. Nu dupa ce cineva din MT, in aceiasi sedinta, zicea cu "straight face" cum Pascani - Iasi e "neteda ca in palma" (e o sectie grea). Daca oamenii astia sunt "luati de buni" si cuvintele lor, in loc sa fie monitorizate, sunt considerate corecte, eu unul nu inteleg rostul organizatiei si rostul meu in ONG. Asa ca am plecat.

In relatia cu voi, nu inteleg povestea cu "sursele". De fiecare data cand am incercat sa aduc o informatie sau sa fac un comentariu, am incercat sa va dau sursa scriptica, de prima mana, nu opinia unuia sau altuia de prin regionala sau CFR. Nu am foarte multa incredere in oamenii din CFR (rezultatele lor se vad!), mai ales din centrala, si am fost expus la suficiente barfe, aberatii si incercari de minciuna incat de obicei caut surse scriptice sau la firul ierbii. Uneori am gresit - dar cred ca per total, am nimerit-o mai des decat am gresit-o. Da, am cateva contacte in CFR, de diverse niveluri de incredere -- insa, niciodata nu am transmis insa ce mi-au spus ele fara verificare temeinica.

Demisia mi-am dat-o din API in iunie 2021. La doua luni dupa ce tocmai fusesem ales vice-presedinte din nou, cu maximum posibil de voturi, deci nici vorba de "excludere". Presedintele API (care, daca nu stiti, nu este Ionut, este @ciprebbe), mi-a refuzat-o; m-a rugat sa iau un time-out cateva luni si sa vad daca se revine la o situatie normala (in perceptia mea, desigur). Am acceptat compromisul.

Imediat dupa, Ionut a facut un vot de excludere a mea din API. A fost respins respectivul vot. Nu am inteles niciodata de ce, dar asta a fost. Am luat asta ca un fapt dat, am promis ca ma intorc si m-am intors, am vazut ca in continuare organizatia nu functioneaza intr-un fel considerat de mine normal, pozitiv etc. -- repet, pentru mine -- si mi-am dat demisia finala, acceptata de presedinte. Problema mea a fost fix asta - competentele mele, cate or fi, erau tratate de sus -- de exemplu mi s-a cerut sa vin cu liste de pret pentru locomotive -- in schimb cinstea si competenta unor oameni ca Pintea -- si altii, atat din industria feroviara cat si din mediul de stat si politic -- nu are rost sa fac o lista de nume, adica fix oamenii care ar trebui sa fie cei monitorizati si verificati si criticati de un ONG, era folosita ca "baza pentru adevar", si tratata ca realitate. Exact opusul a ce se intampla pe rutier, adica. Si exact pe dos fata de cum cred eu (repet, cred eu, nu detin adevarul) trebuie sa fie.

La fel, separarea intre politica si ONG, care in toata experienta mea anterioara cu ambele medii, era stricta si "firewalled" inclusiv cand unii treceau dintr-o barca in alta, nu s-a manifestat in acelasi fel in API, ceea ce pe mine m-a facut sa nu ma simt confortabil. Nu zic ca ce am observat si valorile mele sunt absolute -- pentru ca nu sunt -- dar sunt valorile mele, si tin la ele. Pe cale de consecinta am decis sa parasesc barca, vazand ca pozitia mea in domeniu e minoritara, si propunerile mele nu aveau vreo sansa de reusita.

Am plecat in (relativa) liniste, nu am dorit si nu doresc sa spal rufe public. Am explicat in trei fraze motivul final pe un grup inchis de pasionati feroviari, grup pe care, pana una-alta, eu am participat la initiere. Textul demisiei mele finale ar trebui sa fie disponibil public in API, daca vreti vi-l pun public, ca nu e secret, explic motivele (intr-o versiune un pic mai emotiva) pe care le repet si aici.

Cu prins cu minciuna, habar n-am despre ce vorbeste Ionut, pentru ca drumurile noastre nu s-au intersectat pe chestii profesionale (sau personale) practic niciodata. A fost, fix in ziua demisiei mele finale, o singura disputa, asupra inceputurilor organizatiei, absolut irelevanta de altfel pentru toata situatia. Si a mai fost una, in privat, in ziua primei incercari (refuzate) de demisie in 2021, cand am explicat motivele mele, care a rezultat intr-o lunga discutie in contradictoriu.

Din PUM am fost amenintat cu ban in momentul in care am criticat faptic pozitia lui Horatiu pe tema Schengen. In nici un caz nu a fost vreun atac la persoana (textul e inca acolo, nu a fost sters) -- si in nici un caz nu a fost vreun atac la macar 1% din ce s-a spus la adresa mea in ultimele zile. Nu mi se pare acceptabil ca regulile "nu facem politica" sa aplicate intr-o singura directie; nu este bine pentru democratie in general, si nu e acceptabil pentru mine. La fel, am fost acuzat ca spun "aberatii" -- bineinteles, fara vreun exemplu de "aberatie" -- dar cu amenintare cu "ban la urmatoarea postare" si un mesaj privat in care am fost tratat in zeflemea. Si acum, o serie interesanta de atacuri la persoana mea facuta de multiple persoane, pe multiple topicuri.

Toate cele bune! Daca aveti nevoie vreodata de mine, stiti unde ma gasiti.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

Minciuni peste minciuni.
Eu nu înțeleg cum te suporți, dar mă bucur că în sfârșit ți-ai dat arama pe față.

Liviu M

#14064
Domnu' Monarch, daca tot faceti afirmatii demne de ban, poate ar trebui sa si justificati afirmatiile astea. Altfel seamana cu "eu pot, ca-i forumul meu, nu-mi da nimeni bani".

Stiu, o sa stergi postul asta si eventual imi dai ban. Ca vorba aia, poti.

PS LE Nu e cazul sa continuati disputa aici, era suficient sa pastrezi un ton civilizat.

Ionut

Domnu Liviu, nu sunt dator cu nicio explicație legată de afirmațiile mele, cu atât mai puțin în legătură cu Mihai (frunzaverde).

Ce am avut de zis, am zis. Fiecare crede ce vrea. Și ce poate...

Liviu M

Explicații nu, limbaj da. Oi fi eu mai simandicos, așa, da' afirmația ta seamănă cu o înjurătură și e atac la persoană. Motiv suficient de ban, dacă nu ești Monarch.

Ionut

Și unde exact e problema de limbaj?

Liviu M

Pai am zis, aia cu "nu înțeleg cum te suporți" mi se pare mai rea ca o înjurătură, una servită "elegant" *), da' oricum o sucești tot atac la persoană e.

*) Posibil să fi rămas eu în urmă, că sunt șanse ca mai nou expresiile astea chiar să fie considerate elegante/finuțe. Din cauza eleganței ăsteia evit să mă uit la TV când vin în țară.

Ionut