Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 7 Guests are viewing this topic.

cutter

Nu, cred că în septembrie expiră perioada de proiectare, dar din ce-mi aduc aminte (nu mai găsesc sursa) guvernul nu are nicio intenție să finanțeze și lucrări la Gilău-Nădășelu anul acesta.

cricric

#3421
Cum adica "si" Gilau Nadasel? Pentru ce e purcoiul ala de bani? Ca doar la Suplacu n-au ce finanta. Ar mai ramane avansul si ceva bani pt Gilau-Nadasel si la tronsonul de la intrarea in Bucuresti.


cutter

Îmi ceri socoteală mie sau CNADNR/guvernului? :)

1) Banii respectivi sunt prevăzuți numai pentru autostrada Brașov-Borș, deci n-au legătură cu intrarea A3 în București unde e un alt purcoi de bani prevăzut care n-are cum să mai fie cheltuit pentru că contractul s-a reziliat și se vor mai plăti (cf. Șova) doar 50 de mil lei către Pizzarotti.

2) Eu doar repetam ce s-a afirmat anterior de către autorități (după cum îți ziceam nu mai am sursa la îndemînă, citez din memorie) și anume că pentru anul acesta pe Gilău-Nădășelu nu se vor efectua lucrări.

3) Purcoiul de bani, ca și celelalte purcoaie de bani prevăzute pentru proiecte care nu au cum să aiba decontare anul acesta, vor fi probabil redistribuiți la rectificarea bugetară care va urma în curînd. Același lucru s-a întîmplat anul trecut cu banii alocați pentru Pizzarotti. Era o sumă foarte mare care acoperea aproape tot contractul și la jumătatea anului a dispărut la rectificare. Urmează o toamnă electorală, încasările din creșterea accizei pe carburant sunt mult sub așteptări, deci cred că acolo e răspunsul pentru ce se va întîmpla cu purcoaiele.

nirolf

Cel mai probabil au pus bani pe unele proiecte doar ca să dea bine când anunță bugetul, altfel de ce ar aloca bani pe proiecte care n-au nicio șansă să fie începute anul ăsta? La prima rectificare vor dispărea, nu se vor duce pe alte proiecte de infrastructură pentru că nu au fost niciodată pentru așa ceva.

cricric

A, nu te belesteam pe tine :). Gandeam cu "voce tare "

Apropo, cica pe Nadaselu-Mihaiesti "se lucrează la documentația de atribuire în vederea lansării achiziției contractului de proiectare și execuție a autostrăzii". Termenul era 4 iulie. Tin minte ca si Sova pomenise de asta la un post local. Sa vedem daca apare pe SEAP

alecu26

Chiar si spre proiectanti se platesc facturi babane pentru ce or fa e ei pe acolo. Si cred ca e consistent ce fac. Oricum nu cred ca va aparea ceva curand de aia insist sa trimitem acea adresa cu ce se va licita la centuri, autostrazi, drmuri nationale.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

disney

^^^ O sa trimit eu probabil miine, intrebarile care s-au mai adunat.  ;)

NGC

A aparut azi anuntul 152116, "Realizarea autostrazii Brasov – Tagu Mures – Cluj – Oradea; Lotul 1 – Targu Mures – Ungheni + drum de legatura; Lotul 2 – Ungheni - Ogra".

Lot 1: Targu Mures–Ungheni (4,5 km) + drum de legatura (4,7 km)
Lot 2: Ungheni – Ogra avand o lungime de 10,105 km

Pentru Lotul 1: 284.143.219 Lei fara TVA. Valoarea Estimata Totala pentru Lotul 1 (incluzand si lucrarile similare) : 340.971.862,80 Lei fara TVA
Pentru Lotul 2: 381.528.506 Lei fara TVA. Valoarea Estimata Totala pentru Lotul 2 (incluzand si lucrarile similare) : 457.834.207,20 Lei fara TVA

Durata contractului este de 60 luni (12 luni perioada de constructie + 48 luni perioada de notificare a defectiunilor).

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 01.09.2014

alin_simeriaveche

12 luni perioada de constructie??? pt primul lot mai inteleg, ca este scurt dar lotul doi?

NGC

Asa apare in SEAP, si daca ati observat, din calcule rezulta ca e fara perioada de proiectare.
Inca nu am studiat documentatia, dar poate e pe FIDIC rosu.  :p


alin_simeriaveche

dupa cum ai vazut, cat % ar mai trebui de executat pana este gata? arata destul de bine si pare ca pana la finalul anului sigur trebuie sa fie gata. scuze dar nu stiu cum sta treaba pe acolo

cutter

Pare să fie FIDIC roșu - eu nu mă prea pricep, dar apare asta: "CONDIŢII SPECIALE ALE CONTRACTULUI PENTRU CONSTRUCŢII CLĂDIRI ŞI LUCRĂRI INGINEREŞTI PROIECTATE DE CĂTRE BENEFICIAR" ceea ce pare să sugereze că e FIDIC roșu, adică Proiectul Tehnic e deja făcut, nu?


panda_no 5

Pina la 200 de metri de strada Popasului e gata cam 85-90%.Exceptind pasajul peste Centura Bucuresti nu mai sunt decat de montat gardul de protectie, finalizat gropile pentru apa pluviala, marcarea si semnalizarea + de montat stalpii pe zona pe care inca nu s-au montat.
Sa nu uitam ca mai au de finalizat si o portiune de aproximativ 500-600 ml pe sensul Bucuresti-Ploiesti, (portiune la coborarea de pe pasajul peste CB), portiune pe care au stat grinzile de la viitoarele pasaje.
Poate ca astea s-au mutat asa cum posta cineva.
O sa ma duc pina acolo sa vad.
Pentru ca e reziliat contractul pentru ce lucrari au mai ramas de executat de unde s-au oprit in momentul asta, sansa de a finaliza ceva anul asta e ZERO!
Dezinteresul e cuvantul de ordine!

nicolaem

Quote from: cutter on July 10, 2014, 10:39:54 AM
Pare să fie FIDIC roșu - eu nu mă prea pricep, dar apare asta: "CONDIŢII SPECIALE ALE CONTRACTULUI PENTRU CONSTRUCŢII CLĂDIRI ŞI LUCRĂRI INGINEREŞTI PROIECTATE DE CĂTRE BENEFICIAR" ceea ce pare să sugereze că e FIDIC roșu, adică Proiectul Tehnic e deja făcut, nu?

e posibil sa lucreze pe ceva proiectat de Bechtel? sau nu a fost facut nimic de ei in zona respectiva?.
ati vazut si harta? ce scurt e lotul  1 inteleg ca nu pleaca din DN13 zona Acatari? lotul va functiona ca o centura SW la TG-M?