Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

stangabriel

#29850
Quote from: Dan_s on January 28, 2022, 10:59:02 AM
Din aceasta imagine preluata de la CJ Prahova se pare ca A3 va avea o mica cocoasa fata de traseul initial pentru a ocoli localitatea Strejnic.


Chiar ma gandeam cum o sa fie, deoarece fix pe traseul vechi al A3, langa Centura Ploiesti, zona giratoriu Strejnic se construieste acum  pe suprafata mare, ceva spatiu evenimente am inteles.

dragosm

@NGC, e o chestie de zile până se anunță câștigătorul pe Chețani sau mai urmează o amânare de câteva săptămâni?
O să .. ne bucurăm? :)

ionescu63

Quote from: Dan_s on January 28, 2022, 10:59:02 AM
Din aceasta imagine preluata de la CJ Prahova se pare ca A3 va avea o mica cocoasa fata de traseul initial pentru a ocoli localitatea Strejnic.
La Strejnic avem inclusiv un aerodrom cu zona de protectie aferenta.

florinalba

A fost emis acordul de mediu pentru conexinea A3 (zona Sandulesti) - DN1 (zona Tureni)

Zsolt_Bodola

Nu azi trebuia anunțat câștigătorul pe A3 C. Turzii - Chețani?

ludus

Avem și noi probabil cel mai ușor lot Chețani - Câmpia Turzii, cu structuri, in mare parte ridicate, dar nu suntem în stare să găsim un constructor care să finalizeze bucata lipsă. Parcă cei din CNAIR au așa o pasiune de a construi autostrazile pe cioturi.  >:(
T. Luduș

icristian

Quote from: NGC on January 26, 2022, 08:58:30 PM
In alta ordine de idei, o sa va zic curand si care este castigatorul pentru Chetani - Campia Turzii. Mai trebuie sa asteptati putin.
Poate ne zice NGC ceva

hvm

^
De spus ne spune sigur. Trebuie sa asteptati.. ;)
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

marinul

Cateva imagini de pe lotul Nusfalau-Suplacu de Barcau, am filmat unde am observat activitate. Nu sunt mari schimbari (si peisajul pare acelasi) fata de ultima filmare, se lucreaza cam in aceleasi zone


lucianluci96

Quote from: NGC on January 04, 2022, 11:49:50 PM
Exista deja decizie CNSC prin care CNAIR a fost obligata sa reevalueze oferta celor de la CONSTRUCTII ERBASU, asa ca nu se mai poate vorbi despre retragerea contestatiei celor de la TRAMECO.

Quote from: horatiu.cosma on January 04, 2022, 11:55:45 PM
Rezilierea amiabilă presupune un consens între părți. Când Trameco cere niște zeci de milioane ca să ajungă la acest consens, atunci e cam complicat. Iar despre contestația de pe Suplacu-Chiribiș, ea a fost deja admisă de CNSC, s-a mai scris pe grup. Practic Erbașu va fi descalificat fiindcă au propus în ofertă să facă organizarea de șantier pe un teren al unei firme din Oradea identificat de APM Bihor ca fiind destinat tratării unor substanței periculoase. Iar în fața CNSC acea firmă și APM Bihor au zis că ei nu știu de Erbașu și că nu se poate face organizare de șantier acolo  :D. Vedem ce va zice CAB, că s-a făcut apel.

Exista o data aproximativa la care sa stim rezultatul ?

SergiuSerj

#29860
^
Termenul afisat este: "Data limita: 28.01.2022 18:00". Cu putina rabdare cred ca o sa aflam castigatorul cat de curand (speram)

https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100162446/

NGC

"Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3C: Suplacu de Barcău – Borș, Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău - Chiribiș (km 4+200 - km 30+550)"

Decizia CAB nu va veni probabil decat spre sfarsitul lunii Februarie. In cazul in care se va mentine decizia CNSC, CNAIR tot mai trebuie sa faca reevaluarea ofertei celor de la CONSTRUCTII ERBASU pentru de a ii exclude, ceea ce inseamna alte procese verbale si un nou raport al procedurii, care poate fi contestat. Chiar daca cei de la CONSTRUCTII ERBASU vor fi exclusi, in principiu tot vor putea sa conteste oferta celor de la TRAMECO si sa ceara eventual anularea procedurii.


Proiectare și execuție Autostrada Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 2A: Ogra – Câmpia Turzii, Lot 3: Chețani – Câmpia Turzii - Relicitare"

Vrabiutele au comunicat de ceva timp castigatorul, dar au spus si ca era vorba despre cateva zile pana la anuntarea oficiala a castigatorului. Din motive obiective o sa mai astept putin inainte sa va zic. Oricum, in mod sigur nu va scapa CNAIR ocazia sa se laude. Si va folosi si semnul exclamarii.


"Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea Secțiunea 3B: Mihăiești – Suplacu de Barcău Subsecțiunea 3B3: Poarta Salajului – Zalau, km 25+500 – km 40+637, inclusiv Tunel rutier la profil de autostradă în zona Meseș și Subsecțiunea 3B4: Zalău - Nușfalău km 40+660 (km 40+637 3B3) - km 66+500

Aici este aproape aceeasi situatie ca mai sus, doar ca in loc de castigator vorbim despre ofertantii selectati. Stay tuned!

survola

Să se laude, primesc, dar să dea drumul la treabă, că acum vine primăvara!

paullie

Ceva info (neoficiale) despre nea Benny exista?

Kimi

Erau niste zvonuri ca se reziliaza in ianuarie.  O:-) Asa ca sunt foarte curios care e legatura dintre amanarile astea succesive si tacite pe cele trei loturi (Chetani - Campia, Meses si Biharia - Chiribis).