Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Duta C

Multumim!
Extraordinara mobilizarea pt o firma romaneasca cu atitea lungimi de santiere!!

marinul

Azi am fost pe lotul Suplacu de Barcau - Nusfalau si chiar mi-a placut ce am vazut. Fara drona de data asta desi aveam ce filma fata de alta data. Continua cu decopertarile dinspre Suplac spre Nusfalau, au trecut de localitatea Ip iar la Nusfalau e o mobilizare buna in zona nodului. A aparut si prima foreza pe santier la Nusfalau, in plus am vazut ca au un subcontractor nou DVF. Mai jos am marcat cu rosu  zonele atacate pana acum, adica in 2 luni.




incepem de la Suplacu de Barcau spre Nusfalau

(GPS)


(GPS)


putin mai in fata spre Nusfalau km 78 +760
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader


marinul


marinul

#29014
DJ 109P supratraverseaza A3 si CF
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Langa loc. Zauan, sapaturi arhelogice

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

marinul

#29015
 zona nodului Nusfalau poze intre DN1H si DJ110E

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

ijwtsh

#29016
Multumim @horatiu.cosma si @marinul. Nu stiu cum de fiecare data cand mergi pe-acolo, @marinul, cei de la Nurol lucreaza. Ma uit zilnic pe Sentinel Hub sa vad vreun progres pe lotul lor, dar nu a aparut pana azi :))


marinul

Cam atat deocamdata, @ijwtsh las ca i-am urmarit destul in iunie iulie, cand lucrau doar la organizarea de santier. Nu stiu de ce nu se vede din satelit dar fata de acum o luna cand am fost ultima data si-au cam dublat zona decopertata

liviu09

Ce se mai aude cu lotul 2 Zimbor - Poarta Salajului?

Sentinel Zimbor Poarta Salajului



Powered by API/PUM imgur uploader

florin74

Sunt ceva probleme generate de studiul geotehnic. Se aude ca pe doua dealuri posibil sa se renunte la deblee si sa se faca tuneluri...Inca se lucreaza la PT.
Cica configuratie solului e mai nasoala decat la Nadasel.

raulbogdan23

Update de pe A3:
- stalpul de telefonie Orange de la Sanpaul (a mentionat @horatiu.cosma de el) azi se lucra la demontarea lui. Jumate era demontat pe la ora 12:30
- la Poarta Salajului m-am intalnit cu un batalion format din 1 bucata excavator si 5 basculante mergeau inspre Cluj.
- tot la Poarta Salajului unde e finalul lotului se vedeau in departare mai multe basculante la lucru. Poate cand are timp Cristian trece pe acolo cu drona.
- pe tot lotul se lucra, plin de betoniere pe DN

Kitz

Excelente fotoreportaje. Mulțumim @horatiu.cosma și @marinul. Chiar mă gândeam ce mai face Nurol ïn zona aia, după cum se vede, cred că se vor încadra lejer în termenul contractual. Am câteva curiozități și sunt sigur că nu doar eu și poate va răspunde cineva la ele  :lol:
- care este noul termen de depunere al PT la Selina pentru Chiribiș-Biharia ?
- care sunt motivele contestării Selinei împotriva lui Erbașu pe Suplacu de Barcău-Chiribiș și cam pe când vom putea spera optimist la o semnare de contract ?
- pe Poarta Sălajului-Zalău-Nușfalău rămâne 25.10 pentru evaluarea candidaturilor ?
- ce se mai întâmplă pe Ploiești-Brașov ?
- Bonus: Credeți că vom avea vreodată construită și porțiunea Tg. Mureș-Brașov ?  :D

Kimi

Quote from: Kitz on October 09, 2021, 04:41:59 PM
- Bonus: Credeți că vom avea vreodată construită și porțiunea Tg. Mureș-Brașov ?  :D

*Tg-Mures - Fagaras.

Din pacate nu exista interes din partea celor cu putere de decizie. Eu sustin in continuare un DX, incepand cu Tg-Mures - Sighisoara (Albesti) unde e traficul mai intens. Chiar autostrada nu se justifica.

Cristian 74

#29024
Salut! Am fost azi de la Sâncrai spre Zimbor. Vestea bună e că au despădurit complet cei 100 de metri de pădure din curba de lângă E81 unde începuseră lucrul săptămâna trecută. Vestea și mai bună e că au apărut camioane și excavatoare la lucru până lângă organizarea de șantier de la Zimbor. Tocmai mă întorsesem din zonă și în urma a ceea ce a scris @raulbogdan23, am fugit până la Poarta Sălajului. Nu am văzut camioane sau utilaje, dar tocmai venise o foreză. Am pozat-o, am vrut să filmez, și aici vine vestea proastă, am ridicat drona care s-a dus incontrolabil aiurea și a căzut. Așa că o perioadă eu nu vă mai aduc filmări din zonă. :(

La ieșirea din Sâncrai spre Sutor, unde s-a despădurit pe vreo 100 de metri (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Vedere dinspre Dealul Topa spre Sâncrai (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Se lucrează la intrarea în Sutor (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


La Poarta Sălajului a ajuns azi foreza asta (GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader