Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

GAC

eu cred ca umb va asterne primul strat de asfalt peste stratul de piatra sparta, nu ca sa termine mai repede ci ca sa protejeze ce-au lucrat, sa nu se ajunga ca la aktor, sa strice ce-au lucrat... aici e meciul. daca umb vroiau sa lase in voia Domnului lasau din vara si se relocau pe A7, dar ei au ales sa duca lucrarea pana la un stadiu la care sa o poata proteja de conditiile vitrege din ardeal. acum ca straturile 2 si 3 or sa vina in vara lu '26, e partea a doua.

horatiu.cosma

Nu vine niciun asfalt anul ăsta.

Legat de contestația Ictaas, zici că au citit pe forum, praf au făcut "clarificările" CNAIR la licitația pentru viaductele noi fix cu argumentele vehiculate aici.

Că nu a fost în stare CNAIR in atâta timp sa facă un SF minimal. Nu există studii geo, topo, acord de mediu, avize, SF, traseu, culoar de expropriere, nimic nimic nimic. Și cer respectarea cu sfințenie a unui SF care nu există la licitație.

Ne îndreptăm, din păcate, spre scenariul pesimist. Daca CNSC validează contestația, licitația se va anula și CNAIR va trebui să facă SF adevărat. Adică alte luni (ca să nu zic ani) pierdute, amânarea deschiderii Nădășelu - Zimbor pentru după 2026, ratare finanțare din PNRR.

mike_us

@Cristian 74 Mulțumim pentru filmare!  :)  Foarte faina idea sa arați lungimea si procentul estimat de finalizare pentru fiecare structura. Daca îmi permiți o mică sugestie mai puteai adaugă o medie ponderata pe fiecare sector si sa o compari cu cit era media ponderata la ultima filmare. Ar da o idee mai precisa cam cit mai e de munca.

horatiu.cosma

Cred că totalul structurilor e 6+2+3, adică vreo 11km. Oricum, foarte fain exercițiul acesta. Eventual la viaductele de pe Zimbor - Poarta as vedea un procent mai ridicat, pilele alea imense de 30-40 de metri au o pondere mai mare in tot angrenajul decât un alt viaduct cu pile standard de 6-7 metri. Și atunci la pile gata ar fi mai degrabă 60% decât 50%.

shogom

Super munca Cristian!
Nu stiu daca ai acces la informatia asta, cireasa de pe tort ar fi sa treci inaltimea maxima a fiecarui viaduct.
Cele de dupa Zimbor par uriase.

oneLess

Nr. de deschideri ar fi de interes! Mulțumiiim!

ijwtsh

Nu vreau sa fiu rau, dar atatea cerinte sunt aici... saracul om si asa sta cu orele pentru 10-15 minute de filmare. Si pe YouTube era cineva care l-a-ntrebat "cand ne arati toti cei 42 de km?". Si aici unii vor x, y, unele sunt chestii care pot fi observate sau deduse ochiometric. Hai sa nu ii cerem lui Cristian o analiza de doctorand in Constructii cand nu e cazul si sa ne multumim cu ce ne da.

Multumim pentru filmarea asta si pentru toate celelalte ce au fost si ce vor urma! :)

raulbogdan23

Obiectiv: Autostrada A3 Nãdãșelu - Mihãiești - lotul filmat complet
Data filmare: 18.10.2023
Constructor: UMB



Enjoy!

AlexC


lorigergely

Filmare noua de la Fly Drone cu lotul A3 Chetani - Campia Turzii din data de 19.10.2023


Sursa: Youtube Fly Drone

Seraphymus

Ceva noutăți despre cele doua loturi din Bihor, contestația de pe Suplac - Chiribis avea termen ieri. Iar despre celalalt lot se mai stie ceva?


Cristian 74

#33597
Mulțumesc tuturor pentru aprecieri și sugestii. Voi încerca să țin cont de ele în măsura posibilităților, câteve sunt idei bune. Modul de aproximare e barbar, am mai spus, nu am studii în domeniu. Clar că nu e bine 50% pile ridicate la un pod de 120 față de unul de 740 și cu niște pile cât toate zilele. Știu asta, dar am încercat să aplic aceeași unitate de măsură, chiar dacă știu că rezultatele nu bat  O:-) Oricum, efortul meu nu lasă în urmă mare lucru, nici nu schimbă ceva. E doar așa, just for fun. @shogom: înalțimea maximă este la viaductul peste DC56 (Sântămărie), cel mai lung dintre toate, măsurat cu drona: 38 de metri. @mike_us: media ponderată pe subsecțiune nu cred că ar funcționa decât dacă aș lua în considerare și lungimile structurilor, că dacă iau și înățimile mă bag în calcule matematice care depășesc cu mult posibilitățile mele de filolog.  :D

rota

România ia 200 de milioane de Euro împrumut de la BEI pentru cofinanțarea loturilor UMB de pe Autostrada Transilvania. Memorandum în Guvern

,,Aprobarea negocierii contractului de finanțare dintre România și Banca Europeană de Investiții, în valoare de 200 mil. Euro, pentru susținerea proiectului Autostrada A3 România – Cofinanțare aferentă Mecanismului de redresare și reziliență – și a semnării acestuia; acordarea împuternicirii de semnare ministrului finanțelor. Pentru sprijinirea realizării autostrăzii A3, BEI a fost de acord cu acordarea unui împrumut în valoare de până la 200 mil. Euro, în timp ce pentru sprijinirea realizării autostrăzii A7, BEI a fost de acord cu acordarea unei serii de împrumuturi în valoare cumulată de până la 1.200 mil. Euro. Conform practicii finanțatorului, la începutul lunii februarie 2023 au fost transmise băncii scrisorile privind acceptul părții române pentru prezentarea către Consiliul de Administrație al Băncii, spre aprobare, a împrumuturilor ce vizează susținerea realizării autostrăzilor A3 și A7.

Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

zol21

Quote from: Seraphymus on October 19, 2023, 04:59:35 PMCeva noutăți despre cele doua loturi din Bihor, contestația de pe Suplac - Chiribis avea termen ieri. Iar despre celalalt lot se mai stie ceva?

Quote18.10.2023
Ora estimata: 9:00
Complet: 10-Completul 1 Recurs Achiziţii Publice
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronun?area la data de 23.10.2023. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 18.10.2023.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării    18.10.2023