Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

mike_us

Foarte bine se mișca. In sfârșit închidem si gaura asta si avem pe A3 peste 100km continui de autostrada.

Ionut

#32356
^
A3: Târgu Mureș-Chețani 36,1 km
A3: Chețani-Câmpia Turzii 15,691 km
A3: Câmpia Turzii-Nădășelu 61,246 km


Total: 113,037 km

survola

^ Sunt curios ce a făcut acel proprietar de teren cu grinzile "confiscate".  :o

montaniardul

Exista asa ceva? Cum este posibil sa confiste cineva grinzile pentru pod de autostrada?  :o

tom_sawyer

#32359
[CN1055922] Servicii de proiectare fazele PAC+PTE+AT si Executie lucrari pentru obiectivul: Centrul de Intretinere si Coordonare Autostrada A3 - km 30+600 si a Punctului de Sprijin Autostrada A3 - km 66+500.

LOT 1: Centrul de Intretinere si Coordonare Autostrada A3 - km 30+600;
Valoarea estimata fara TVA: 19.743.552,74  RON

LOT 2: Punctul de Sprijin Autostrada A3 -km 66+500
Valoarea estimata fara TVA: 9.622.684,28  RON

Data publicare: 02.06.2023
Autoritate contractanta: COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.

Depunere oferta - Data limita: 10.07.2023

bodeavictor13

Toate grinzile sus la viaductul Nadaselu





horatiu.cosma

Macaralele s-au mutat la Sâncraiu Almașului unde deja sunt sus grinzile pe 3 deschideri din 6.

E furnicar la pădurea de pile la viaductele dintre Zimbor și Poarta Sălajului.

Incepe demontarea bazei de grinzi, deci pare că UMB nu mai așteaptă după CNAIR sa rezolve relicitarea traseului modificat la Nadaselu și Topa Mică.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)




















(GPS)





(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

stangabriel

Quote from: tom_sawyer on June 03, 2023, 06:57:35 PM[CN1055922] Servicii de proiectare fazele PAC+PTE+AT si Executie lucrari pentru obiectivul: Centrul de Intretinere si Coordonare Autostrada A3 - km 30+600 si a Punctului de Sprijin Autostrada A3 - km 66+500.




Licitatia asta parca a mai fost, in 2021, cu pret mai mic.

KM 30,6 e cumva in nodul rutier de la Snagov, unde sunt masinile de intretinere Cnair, dar km 66,5 este inainte de podul peste DN1 la Barcanesti. Acum nu e nimic acolo.

mdragos

Doamne cat sunt de praf astia de la CNAIR.... Iar o sa avem muzeu.

danutzu_1069

@mdragos, unde o sa avem muzeu?
La lotul UMB de la Nadaselu?

GIV


Kitz

^
S-a mai spus de vreo 2 ori pe aici că va merge pe A1.

danutzu_1069

@GIV, UMB mai are destul de lucru în zona, și pana atunci se "negociază" și soluția pentru zona problematica...

montaniardul

Pana se negociaza solutiile pentru zonele problematice termina UMB restul de lucrari, insa loturile vor fi necirculabile pentru ca asa ne-a obisnuit CNAIR cu stilul de lucru (amanari peste amanari). Ce conteaza ca se devanseaza termene si ca pierdem bani, este o nimica toata?!  :headbash:  :headache:

Cristian 74

#32369
Mă mir că au mers la Sâncrai cu macaralele. Mă așteptam să continue dincolo de cimitir, înspre Șardu. Acolo ar mai fi 6 deschideri. Apoi aproape de Șardu alte 6 deschideri (acolo nu sunt chiar gata pilele, dar aproape). Mai sunt 7 deschideri la Sânpaul, cu acces dinspre drumul european. Ăstea toate au pilele gata sau aproape gata. Pe lotul 3A2 mai sunt doar 6 deschideri, într-o parte și cealaltă a zonei în care se propune cut and cover. Total: 25 de deschideri X 8 grinzi= exact 200 de grinzi. Nu am numărat și grinzile transversale. Ce e frumos e că după grinzi vin repede și predalele. Nu pierd vremea cu structurile. Abia aștept să văd grinzi și la Sântămărie și aici am o întrebare, dacă știe cineva. La viaductul de 721 de metri lungime și 38 înălțime de la Sântămărie cu ce se vor pune grinzile? Mi se par prea înalte pilele pentru macara. Oare vor folosi un lansator? Sau merge cu macaralele?