Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom

Vesti nu tocmai bune 95% sanse: pe ST3 se sisteaza lucrarile pana se primeste AC. Aparent la fel se procedeaza si la ST1. Plus pe lotul 3 a iesit din nou Muresul.

miraflor2007

Se pare ca dupa o vizita a celor de la CNADNR la lotul 3 din A10 s-au sistat lucrarile  pana-n luna martie.  Muncitorii care au venit de pe alte santiere si stateau cu chirie au fost trimisi acasa.

yetiman

Si acum cateva poze:
L2 - Nodul Teius (pare ca s-au apucat de decopertare pentru bretele:






,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#4428
L3: Utilajele erau deja parcate (dar nu e de mirare, era deja 17:30):




Si o betoniera care si-a incheiat treaba:


Si nodul (nici un progres vizibil):
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#4429
L4: Podurile de la Inoc:




Si pasajul peste A10 de la Manastire:



Doar atat pentru azi. Mai asteptam pana la "intrarea in forta in teren".
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

#4430
Quote from: NGC20 on February 14, 2016, 03:25:03 PM
A aparut cu mare intarziere si un OP in valoare de 29,178,537.59 RON emis in 30.12.2015 catre PORR.
Inca mai asteptam sa apara si cele 2 OP emise in 30.12.2015 catre TIRRENA, care se pare ca sunt foarte greu de gasit ... ;)

Gata, a gasit si CNADNR cele 2 OP din 30.12.2015 pentru ST3. ;)

adiarc

in continuare nici o miscare pe lotul 1,,,cu exceptia zonei de langa localitatea Limba,pe drumul spre Oarda de Jos,unde se lucreaza in continuare la descarcarea arheologica

aici....pe drumul Drambar-Alba...in apropiere de Supremia...liniste si pace











langa Limba







chiar nu stie nimeni nimic ?e deja exasperanta asteptarea...cutter, bridge ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


yetiman

In aceasta saptamana, update-ul de miercuri vine cu o zi mai devreme. :D

In continuare, nu exista nici o "mobilizare generala". Oare inca mai asteptam dupa AC? Sau ne ghidam dupa calendar si nu dupa situatia meteo?

L4: Nici o miscare in zona nodului Turda si nici la subtraversarea DN in varful dealului. cele doua sunt legate, asa ca, probabil, cand va fi miscare intr-o parte va fi si in cealalta. Viaductul e stationar.
In schimb, prima noutate semnificativa - in zona dintre Viaduct si lacul Stejeris, unde era o zona total neatacata, acum au inceput cu decopertarea. Sunt curios in cat timp vor ajunge cu terasamentul pe aceasta portiune la nivel cu celelate.
La poduri (cam la jumatate din ele) se lucra. Si se mai lucra la noul traseu al DJ din zona manastirii Dumbrava. Podul peste A10 a progresat serios, acum s-a inceput munca pentru relocarea DJ-ului.

L3: Nimic in zona adiacenta DN. Mai mult, intre Decea si viitorul pasaj peste DN, s-au acoperit toate semnele provizorii de restrictii pe timpul lucrarilor, ceea ce nu e deloc un semn bun (toata iarna, cand, de fapt, nu s-a lucrat datorita anotimpului, semnele au fost vizibile, bine-mersi).
In schimb, parea a fi ceva miscare in zona Aiud (dar prea departe de DN ca sa-mi dau seama ce)

L2 (nod Teius): nici o modificare fata de saptamana trecuta (sunt trasate si decopertate o parte din viitoarele bretele, dar atat).

In orice caz, toate promisiunile legate de termenele de dare in folosinta (si nu numai de A10 e vorba), par a fi contrazise de realitatile din teren. Atat vremea de acum, cat si prognozele meteo arata ca s-ar putea lucra foarte bine, daca nu am fi, in continuare, blocati in hatisul birocratic.
Stiu, anul 2016 nu e inca pierdut. Abia incepe. Dar dupa experienta nefasta din 2015, eu nu mai cred in Mos Craciun.
Pana nu vad utilaje care sa lucreze serios pe santiere, nu mai cred un cuvant dint toate promisiunile politicienilor (pardon, tehnocratilor).
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voyageros

ma doare sufletul cand vad ca trec zile si nu se posteaza nimic aici iar asta in mare parte inseamna ca nici pe "acolo" nu se lucreaza nimic. TRIST. scuze...nu m-am putut abtine

yetiman

#4435
Si acum cateva poze de azi dimineata:
L4: Dupa cum ziceam, au inceput decopertarea si in zona neatinsa dintre Lacul Stejeris si Viaduct:




Se lucreaza la podul de langa lac:


Podul peste A10, la Dumbrava:




Macaraua mare a ridicat macaraua mica pe pod.  :D




L3: In zona Decea, mai mult inspectie decat lucrari:




Si unul din semnele de care ziceam:


L2: Organizarea de santier Aktor de langa Teius:


Nod Teius:




Daca vrea cineva sa vada mai multe poze (inclusiv "natura moarta"): http://imgur.com/a/sTxGk
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

rocklee

#4436
yetiman@...acesta este nodul Teius  ???...eu vad doar o zgarmaneala pe pamint  :D :D

multumesc de imagini   :cheers:




horatiu.cosma

#4437
Poze pe fb-ul ministerului transporturilor de pe Sebes-Turda.

https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/1774827179412830

Adaug si eu imaginile pentru cine nu are fb. Incerc sa adaug si descrierea, dar nu garantez ca o nimeresc :).

As zice capatul lotului 4 de la Inoc.

Stejaris.


Dupa dealul Turda, inainte de viaductul mare, cu fata spre Turda.

Cu fata spre Alba Iulia.

Probabil undeva intre Dumbrava si Unirea, dar chiar nu stiu.




TibiV

Quote
Cluj-Napoca, 25 feb /Agerpres/ - Ministrul Transporturilor Dan Costescu a declarat, joi, pe şantierul de autostradă Sebeş-Turda, că va promova în perioada următoare o Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului pentru simplificarea obţinerii avizelor necesare construirii de autostrăzi, căi ferate şi alte obiective de infrastructură.
[...]

Potrivit acestuia, pe două din cele patru tronsoane ale autostrăzii Sebeş-Turda ar urma să se circule până la sfârşitul anului în curs.

'Suntem în faza în care nu s-au putut începe lucrările pentru terasamente din cauza umidităţii. (...) Efectivele sunt mobilizate pentru lucrările de infrastructură, viaducte, poduri şi se lucrează într-un ritm care va putea fi îmbunătăţit. (...) Ne propunem să finalizăm acest tronson 4 în acest an şi asta am discutat şi cu constructorul şi am primit asigurări că acest lucru se va întâmpla. (...) Cu restul de trei tronsoane urmează să facem analize, le avem deja schiţate, şi tronsonul 3 are aceleaşi şanse. Pentru celelalte două tronsoane, spre Sebeş, suntem mai puţin optimişti, dar credem că şi acolo pot fi găsite anumite soluţii. Acestea vor trebui reevaluate din momentul în care reuşim să promovăm ordonanţa de urgenţă. Din acel moment se vor simplifica foarte multe lucruri şi pe acele tronsoane şi sperăm să le tragem cât mai aproape ca să putem circula pe Sebeş-Turda cât mai curând', a completat Dan Costescu.

Ministrul Dan Costescu a vizitat, joi, şantierele de pe autostrada A3 Transilvania, pe tronsonul Sebeş -Turda, loturile 1, 2, 3 şi 4.
AGERPRES
Mama proștilor este mereu gravidă... :)