Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 41 Guests are viewing this topic.

Granata06

Nu e o hotărâre pe fond, adică nu verifică dacă s-a reziliat sau nu contractul corect. Doar opreşte temporar rezilierea pentru că există motive urgente.

alexV

Quote from: alecu26 on March 23, 2021, 10:02:47 AM
daca va amintiti...si la A1 la faimoasa reziliere la 99% s-a dat ordonanta presidentiala prin care s-a incercat stoparea executarii SGB. Dar cumva prin niste mish mahuri CNAIR atunci a reusit sa execute.

asa e, Comsa a obtinut si acolo ordonanta presidentiala care ar fi suspendat executarea SGB pana la lamurirea situatiei. Dar CNAIR deja executase scrisoarea, vineri dupa-masa, la cateva ore dupa ce Cuc a anuntat rezilierea. Astfel ca ordonanta a ramas fara obiect.  Cand esti rapid de mana ...

Kimi

Quote from: Granata06 on March 23, 2021, 12:55:30 PM
Doar opreşte temporar rezilierea pentru că există motive urgente.
Sunt curios care erau motivele alea urgente care i-au convins pe judecatori.

rhemaxos

Evident, nu cunosc detaliile - și diavolul se ascunde întotdeauna acolo - dar juriștii CNAIR ar putea să arunce un ochi pe Decizia ÎCCJ nr. 27/2020 privind inadmisibilitatea suspendării executării garanției de bună execuție pe calea ordonanței președințiale.

Tare sunt curios cum au abordat avocații Straco fondul, aici ar putea fi cheia.

hefaistos

Nu s-a anulat, s-a suspendat pana la judecarea contestației. Asa e normal. O decizie unilaterala a unei parti poate fi contestata in instanta și pana la judecarea pe fond efectele deciziei trebuie suspendate.
Altfel abuzurile unui partener comercial rauvoitor nu pot fi contracarate. Din păcate în cazul de fata un drept procedural este folosit (bănuim noi) abuziv în scopul taraganarii rezilierii. Iar instanta cel mai probabil a aplicat legea.
Iar motivul urgent este chiar executarea garanției.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

lighthotspot

Quote from: hefaistos on March 23, 2021, 02:49:15 PM
Altfel abuzurile unui partener comercial rauvoitor nu pot fi contracarate.
Ce face STRACO nu e un abuz? E un Premiu?

hefaistos

S-ar putea numi abuz de drept ( nu sunt jurist, m-am lovit doar tangențial de spete litigioase și am mai prins de la profesioniști idei). Dar asta nu o stabilim nici eu nici tu ci o alta instanta. Care ar putea fi sesizata doar de o parte vătămată de decizie și doar după ce se respinge contestația Straco.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

keeda

Salutare, am gasit o stire de ieri cum ca s-ar fi produs o alunecare de teren intre Gilau si Nadaselu... Poate sa confirme cineva? In reportaj se vorbeste de o portiune de cca. 50 m. Nu am gasit alte surse...

TibiV

Din linkul pus de keeda...

Quote
Este vorba despre un lot de doar 10 km de autostradă, care începe din Cluj și se termină în camp. A fost finalizat în 2017, dar a rămas nefolosit până în 2019, pentru că cel care l-a construit nu a făcut și un pod peste Someș, care să permită urcarea pe autostradă.

Mama, ce nesimtiti aia de la UMB ca nu au facut un pod pe care NU il aveau in contract...

Nea Alex Prunean, du-te si mai documenteaza-te inainte sa scrii prostii, ca te citeste lumea si te crede - ca, deh, esti "jurnalist". Jurnalist facut la "apelul bocancilor"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

PlayStation

In acel loc a mai alunecat o data prin 2019 parca

mvmocanu

Am trecut azi pe A3. E o alunecare intr-adevar in zona unde e si trambulina. Este pe sensul Nadaselu - Gilau si este semnalizata zona.
In alta ordine de idei UMB a ajuns cu decopertarea dupa iesirea din Sancraiu Almasului spre Zalau, mai exact in zona asta: https://goo.gl/maps/9Wq6xrkweuJ1tpyU7

Tudor99


rota

gata, s-a finalizat proiectul A3 Ploiesti Brasov: LINK
ah doar site-ul  :lol:
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

C0ndu

E bun şi acela. Măcar şi-au pus problema să vadă care este situaţia actuală în teren la început de proiect.

RaduG

Interviu cu Petre Ene - Director General Adjunct/ Manager Contract Consitrans despre A3 Ploiești - Brașov