Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 29 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Sunt miscari imense de trupe ..... :lol:

Nu ai ce face la -10-12 grade. Dupa 15 ianuarie poate fi si 15 februarie...
O sa urmeze( in curand sper) si o filmare"( facuta "pe verdeata") cu traseul doar sa finalizam procesarea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gicu

Am trecut vineri pe DN si nu se vede nimic in nici un punct.

Kitz

#26477
Am văzut azi pe A3 în zona nodului de la Turda două cap tractor cu trailerele goale de la UMB venind din direcția Nădășelu, deci așa ușor apar utilajele și acolo.

De asemenea, am văzut și câteva tiruri cu grinzi în seara asta după ora 22:00, tot pe A3, în zona Iernut îndreptându-se spre Ungheni/Târgu Mureș, semn că de mâine chiar vor începe instalarea lor.

altr

Nu exista o estimare/data noua pentru stadiul lucrarilor la lotul Ungheni - Tg. Mures?
Data afisata pe map e din 13.10.2020 si am impresia ca Strabag a lucrat mult in Noiembrie-Decembrie.

florin74

Azi au inceput sa ridici grinzi (Retter subcontractant)

naivu

A dat la ProTV că Două grinzi din beton, de 15m, care se aflau pe semiremorca unui autotractor, care circula pe direcția Dej-Beclean, au căzut pe carosabil. Ale cui o fi fost și pt ce proiect?

alarma

#26481
La ora 14 macaraua a terminat pe ziua de azi cu ridicatul grinzilor din spatele Auchan. https://imgur.com/gallery/T820FGY

alecu26

^^Posibil grinzi de la Samus Dej pentru un proiect a lui Dimex de la Colibita. Sunt doar presupuneri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adiarc

Dimex din Bistrita lucreaza si pe DJ care merge de la Tarnaveni,Ganesti...Cerghiz,Ungheni....refac si poduri...si aici ar fii posibil...e doar o presupunere
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Kimi

#26484
1. Se intampla ceva la Nadaselu:



Un excavator, un buldozer si un greder daca bine am vazut. Chiar intre capatul A3 si intrarea/spatele Nadaselu.


2. Straco: nimic. Nici macar un paznic nu vezi. Balize de plastic la intrarea in baza.

3. Strabag: singura activitate intensa era in spate la promenada, nu am vazut daca ridicau ceva. Iar la supratraversarile de la Ungheni nu era nicio grinda pregatita. Intamplator sau nu, tot la Ungheni, in zona santierului, am trecut pe langa o macara mare de la Deme.  O:-)

mirceaeliade

>Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a prelungit până pe 5 februarie 2021 evaluarea singurei oferte depuse pentru revizuirea studiului de fezabilitate (SF) și proiectul tehnic (PT) al tronsonului Ploiești - Brașov din Autostrada București - Brașov. Asta după ce ministrul Transporturilor Cătălin Drulă a sugerat negocieri cu singurul ofertant pentru preluarea în contractul de proiectare a încă 5 kilometri de la Comarnic, scoși deja la licitație pentru construcție

https://www.economica.net/autostrada-ploiesti-brasov-studiu-de-fezabilitate-prelungire-termen-evaluare_195734.html

cris_ct

Aseară,  la interviurile Europa FM premierul Cîțu, întrebat fiind despre A3, a spus că există discuția dacă "să fie A de la Ploiești sau de la Comarnic", spre Brașov.

rt25

sa se faca de la Comarnic ar fi cel mai ok momentan.

Singurele schimbari intre Ploiesti si Comarnic sunt denivelarea a 4 intersectii  + 1 trecere la nivel cu CF + 3 giratorii pe centura Ploiesti si poti spune ca e DX :D

Oricum asa se circula acolo, regim autostrada 130km/h. Exista si NJ pe toata lungimea, chiar e relativ ok.

AlexxC

Chiar daca nu se construieste pana la Ploiesti, de SF tot avem nevoie pentru a face corelatia cu DX Gaesti-Ploiesti in zona de vest a Ploiestiului.

alecu26

care e ultima varianta de traseu pe Ploiesti Comarnic? Era in una din variante un pod hobanat peste triaj Ploiesti. Destul de scump.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).