Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 44 Guests are viewing this topic.

Iceman

Aoleu mai repede face omul infarct în cei 7 ani decât să apuce să circule între Nădășelu și Bors 🤣🤣
Cluj-Napoca Oradea se face în 3:30 minute... 165 km amărâți

miszlik

 Cred ca pana la sfarsitul lui 2025 va fi gata Suplac-Biharia. Trebuie sa fie..

Iceman

Oricum dacă câștigă nea Beni nu am emoții că nu va termina în 2025 având în vedere că știe lotul ca în palmă nu mai are nevoie de 6 luni de proiectare... proiectarea o depune în maxim 2 săptămâni Și uite așa am câștigat 6 luni pentru finalizarea mai rapidă a lotului..😂😂

hefaistos

Quote from: miszlik on September 23, 2023, 09:43:47 AMCred ca pana la sfarsitul lui 2025 va fi gata Suplac-Biharia. Trebuie sa fie..
Admir optimismul. În 28 de luni, cand lotul se plimba încă prin instante....
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

realfanady

Poarta-Nusfalau ar fi frumos sa fie etapizat. Prima data Nusfalau-Zalau, inclusiv cu nodul Zalau, iar dupa ... tunelul. Asa am castiga destul de mult, daca si chinezii ar termina centura. Venind dinspre Nusfalau, cobori la Zalau, te bagi pe centura, esti direct pe Meses, cobori, si imediat la Poarta te bagi inapoi pe A. Eu zic ca ar fi rezonabil, pana se finalizeaza tunelul.  :D

ovicor

Pai era vorba ca folosesc materialul extras din tunel pentru terasamentul lotului extra-tunel. Deci greu cu etapizarea!

danvoicu

Pai exact portiunile care trebuiau facute primele, cele prin munti, sunt cele de care aveam cel mai mult nevoie. Noi suntem pe invers.

naivu

^aici pe forum sunt doua "scoli" de gandire  :lol: .
Unii, ca si tine, sunt de parere ca ar trebui inceput cu zonele dificile geografic, unde viteza de tranzit este redusa din cauza de serpentine si pante si pt ca daca se incepe cu ceea ce dureaza mai mult A/DX-ul complet va fi gata mai repede.
Altii sunt de parere ca ar trebui cu zonele mai usor de construit, pt ca ar fi mai ieftine, ar fi gata mai rapid, iar tranzitul prin localitati afecteaza mai mult traficul decat serpentinele!

Cristian 74

Bună dimineața! Ieri m-am trezit iar foarte devreme și înainte de răsărit umblam de nebun pe șantier să prind imagini de neuitat. Am prins unele dintre cele frumoase cadre de când filmez autostrăzi. Acum din zona nodului de la Zimbor, unde crește terasamentul pe bretele, și dealul de la Zimbor unde se lucrează nonstop.


california

dupa atatea filmari de la nadaselu la zimbor si de la zimbor la poarta salajului am ajuns sa cunosc traseul chiar mai bine decat imprejurimile unde locuiesc, asa ca pun si eu cateva intrebari:
-tot traseul amintit e plin de vai si rape, unde e nevoie de viaducte in jur de 60-70 m inaltime; oare nu se putea gasi un traseu mai aproape de actualul DN 60 cluj-oradea, mai accesibil si mai scurt? zalaul il puteau racorda la autostrada ulterior si fara sa trebuiasca strapuns mezesul; mai repede de 3 ani eu nu vad terminat nadaselu - poarta salajului si asta daca totul merge bine, apoi inca dublu pe atat pt. poarta salajului- nusfalau
-de ce gtrebuie escavat tot dealul de la zimbor, pt. ca din ce vad pe filmari, autostrada poate trece bine- merci pe langa el?
-bechtel a plecat mai bine de 10 ani si probabil trebuiesc inca pe atat ca sa se poata circula pe autostrada cluj-oradea; vazand ritmul in care se construieste in alte parti si ce dificultati tehnice au de rezolvat, fara a fi laudati permanent, intreb, ar mai fi unde sunt us, china, dar si altii mai mici, la stilul si ritmul nostru ?

vasile.silion

Azi dimineață, mergând dinspre Zimbor către Cluj, am întâlnit 2 coloane de camioane Marcu Company, în total cred că vreo 12 camioane, cu mașini însoțitoare venind dinspre Cluj.
Oare vor lucra pe șantierele UMB de pe A3? Mai departe spre Zalău nu-mi dau seama unde ar putea merge să lucreze acum. La Centura Zalău, poate?

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

horatiu.cosma


Ionut

#33342
Merg la Zimbor, încep săptămâna viitoare. Pardon. De pe 2 octombrie, nu știu pe ce lume mă aflu.

Cristian 74

#33343
Lucrări de nopte și zi la Sântămărie și Poarta Sălajului. Surpriza este că au început să pună grinzi la ultimul viaduct mare dinspre Poarta. Acolo erau mai în urmă cu structurile, dar au terminat câteva pile și au mutat macaralele de la viaductul de 720 de metri de la Sântămărie.


ivladbogdan

Cei de la UMB nu dau doi bani pe protectia muncii, nici macar acum, dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat...