Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 35 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

În momentul acesta, șantierul de la Chețani e cel mai efervescent din țară în materie de autostrăzi. Sunt vreo 170 de basculante, s-au mai deschis 2 gropi de împrumut, s-a reglat în mare și dansul excavatoare-basculante, s-a ajuns la o viteză de croazieră de 20.000 de mc de umplutură pe zi plină de lucru (mai sunt vreo 800.000), testele de capacitate portantă arată foarte bine (la nivel de strat superior de balast), structurile merg bine, se pregătesc de pus grinzi la structura mare de la Hădăreni, zilele astea o să facă secțiunea experimentală de balast stabilizat, e în stand by și un schimb de noapte dacă cumva mai plouă și au de recuperat eventuale întârzieri, stațiile de asfalt Strabag și Geiger sunt puse la punct pentru marea asfaltare de la vară, nu se precupețește niciun efort pentru deschiderea de la finalul anului. Ar fi mare păcat ca povestea cu certificatul negativ (pentru un proiect nefinanțat niciodată de statul român din 2010 de la semnare încoace) să dea peste cap unul dintre constructorii care face astfel de treabă bună pe șantiere.

mike_us

Poate iau si capătul de A8. Strabag face treaba buna si aici si la legătura A3 cu Oradea.

Cristian 74


mirceaeliade

UMB au angajat cumva un artist? Ca pe lotul asta toate stabilizarile alea cu pietre de la capetele viaductelor (nu stiu termenul exact din jargon) arata, asa cum ar zice americanii 'sexy as hell'!

Cristian 74

Te referi la gabioane, bănuiesc. Din ce am mai observat eu pe teren, oamenii sunt conștiincioși, deși necalificați. Dar sunt supervizați de ingineri, care sunt foarte atenți la calitate. Și apropo de "farmacia" din șantier, vorbind constant cu un inginer de la UMB, îmi spune întruna de curățenia pe care o păstrează. Când au plecat în vacanța de iarnă au curățat tot, apoi au plecat. La fel înainte de Paște. Acum îmi spunea că mai au câteva zile până când ajung la nivelul pe care ei îl așteaptă din acest punct de vedere.

lorigergely

Intentioneaza cineva in viitorul apropiat sa-l filmeze cu drona lotul Chetani - Campia Turzii? chiar si fara podul de peste Aries  :)

p.s: eu personal de ceva timp dau refresh in fiecare ora pe forum si sper sa apara o filmare noua  :lol:  :D
si multumiri celor care fac asta din pasiune din resursele lor proprii  :)

Cristian 74

Eu am de gând să merg înainte de 1 iunie, dar nu știu când. Să văd cum stau cu timpul (1) și banii (2). Poate merge altcineva mai repede.

Earthchild

Quote from: horatiu.cosma on May 07, 2023, 02:52:30 PMAr fi mare păcat ca povestea cu certificatul negativ (pentru un proiect nefinanțat niciodată de statul român din 2010 de la semnare încoace) să dea peste cap unul dintre constructorii care face astfel de treabă bună pe șantiere.
Certificatul negativ ar trebui să aibă greutate la proiecte în licitație, nu la cele deja în lucru.
Oricum s-a scurs cam jumătate din perioada de 3 ani.

raulbogdan23

O sa incerc eu sa merg pe Chetani - Campia dupa ce scap de Covid (da, aparent mai exista si a venit cu simptome minore) si am aprobarile, in aprox 1-2 saptamani mai repede nu cred ca reusesc.

carutasul

ăsta nou ține doar vreo cinci zile, din care doar vreo două sau trei ai și simptome,am avut și eu prin februarie. E varianta de urgență :)  Asta dacă nu ești "conservator" și ai din ăla vechi... Așa că poți să începi să  dai drona cu vaselină :)

Cristian 74


mike_us

Incredibil cit de multe grinzi. Mai au de produs sau aproape au terminat?

Cristian 74

4 poze de la colegul meu Szilard (mulțumesc!) făcute acum dimineață la Nădășelu, respectiv Hădăreni.
Viaduct Nădășelu


Viaduct Nădășelu


Hădăreni


Hădăreni



Powered by API/PUM imgur uploader

ivladbogdan

Mi-ai luat-o inainte.  :)
Asta e de azi dimineata de la 9:30 aprox.
Asa ca idee, in jur de ora 7 incepe treaba, mobilizarea este extraordinara pe tot parcursul zilei.




Powered by API/PUM imgur uploader

ijwtsh

Cum adica ti-a luat-o inainte? El a pus de la A3 Nadaselu, iar tu de la A3 Chetani.