Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

pbh

Si faptul ca sunt doar la 100 km de casa. Costuri mai mici de deplasare si flexibilitate mai mare in cazul in care sunt perioade de vreme rea. Si mai vin si sarbatorile (un mic "cadou" pentru amgajatii din moldova)

sprite

E pe bune, se pot incepe lucrările sau e doar politica (e luat de pe facebook-ul unui politician local)?

"De astăzi pot începe lucrările la Autostradă, Lotul 3: Chețani – Câmpia Turzii!
De astăzi, 21.11.2022, ora 8, potrivit comunicării emise de CNAIR, pot începe lucrările de construcții aferente infrastructurii de transport rutier de interes național "Lotul 3: Chețani – Câmpia Turzii" din investiția "Autostrada Brașov – Tg. Mureș – Cluj – Oradea, secțiunea 2A: Ogra – Câmpia Turzii, km 21 + 500 – km 37 + 191".
Contractul pentru proiectare și execuție a fost semnat la data de 31.10.2022 cu Antreprenorul SC STRABAG SRL – SC GEIGER TRANSILVANIA SRL.
Tronsonul de autostradă are o lungime de 15,70 km și prevede realizarea a 2 poduri, 7 pasaje și un nod rutier la Chețani.
Mai rămâne de rezolvat problema accesului direct la terenurile agricole ale fermierilor din comuna Chețani, situație pentru care am avut deja o întâlnire de lucru, în data de 31 octombrie, la sediul Ministerului Transporturilor."

Duta C

@hefaistos - Fiecare isi are meritele lui. Sa fim obiectivi. Autostrazile sunt f importante dar o tara nu inseamna numai asta!Ma refeream la modul general!
p.s. - rautatea nu este constructiva! :)

Cristian 74



ijwtsh

QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere informează...

Deja ma enerveaza stirea asta. Am cautat si postarea de pe Facebook a doamnei care a postat initial chestia asta. Sursa unde e? Unde scrie? Am inteles ca probabil a vrut sa ia startul si face un fel de ce face Grindeanu cand da anuntul cu cateva ore inainte de CNAIR pe Facebook, dar macar la cateva ore distanta vine si comunicatul oficial.

gicu

Confirm și eu că luni s-a dat OIL la Strabag. Din păcate sursa mea e... telefonica :)

TeoH9

Deci termen 21.02.2023 predare P.T. si dupa pot intra in teren.
Sanse deschidere final de 2023?

Ionut

Da, am mai zis, sunt șanse pentru 2023, la limită. Să vedem.

mirceaeliade

"Devil's advocate": ce motivatie au Strabag-ul sa se grabeasca?  Contractual parca au 3+18 luni, iar 13 luni (pana la sfarsit de 2023) e 62% din 21 luni.  Fatza de UMB nu prea au nimic aliniat decat DEx-ul de la Oradea - dar si pe ala deja il cam dau devreme in 2023.  Mie baietii de la Strabag chiar imi sunt simpatici (parca si la Mogosoaia s-au grabit) dar nu mi-e clar cum pot sa iasa pe profit taiind din executie 9 luni, cam o treime din contract. Au sanse sa li se alinieze noi santiere la inceput de 2024? Ca parca nu au licitat pe A7 si orice alt contract chiar daca se anunta maine si se semneaza poimaine, tot vine cu vreo 12 luni de proiectare.

RazesIesean

Mi-as dori ca Strabag sa castige loturile de la A8, cel putin cel din partea vestica a Carpatilor le-ar veni ca o manusa.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

alecu26

Terenul e pregătit la Chetani. Și dacă nu ar termina...ar fi aproape sa termine la final de 2023. Asa ca de ce sa ni forțeze și sa se finalizeze în 2023? După aia te duci pana în Aprilie...mai dacă nu termini în Decembrie.
În plus pt o companie mare, sau cel puțin pt.timpul ala de șantier (ca strabag are și șantiere foarte mici) trebuie sa faci o producție minima ca altfel nu îți recuperezi costurile interne fixe).
Deja echipele și de la Strabag și de la Geiger sunt mobilizate în fosta organizare Straco.
Momentul semnării și al ordinului de începere e ideal.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dumbravaandrei

Probabil ca o sa se cirucle pana la final de 2023, chiar daca or sa ramana lucrari de facut inafara partii carosabile :)

StefanCelMare

Posibil ca ritmul de lucru să depindă și de cum stau în alte licitații.
Eu trag speranțe să liciteze pe centura Cluj.
Cred că e posibil să o lungească pe A3 ca să aibă mobilizare în zonă pentru licitațiile anunțate.
Sunt două loturi la centura Cluj, cu sume frumoase fiecare, pe la jumătate de miliard de euro.

elphax

asa ma gandesc si eu, ca vor licita pe centura metropolitana si pe DX de la A3 la Tureni, acea bucatica le-ar veni ca manusa