Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Ionut

Nu înțeleg de unde și până unde ar trebui să aflăm AZI soluția. :o
E doar primul termen...

tom_sawyer

WEBUILD S.P.A.   Petent
MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET AS   Intimat
COMPANIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE SA   Intimat

10.05.2024
Ora estimata: 9:00
Complet: 10-Completul 3 Recurs Achiziţii Publice
Tip solutie: Ia act de renunţarea la judecata recurs
Solutia pe scurt: Ia act de cererea de renuntare la judecata plangerii. Obliga petenta catre intimata Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret AS la plata sumei de 6000 lei, cu titlu de cheltuieli de judecata. Definitiva. Pronuntata azi, 10 mai 2024, prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin intermediul grefei instantei.
Document: Hotarâre    10.05.2024

https://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000433970&id_inst=2

Ionut

Bun așa, și-au retras acțiunea.
Deci rămâne ca la CNSC.

tom_sawyer

Sunt curios dacă mai depun vreo contestație după declararea câștigătorului.

Ionut

Păi depinde dacă le convine sau nu evaluarea CNAIR. :lol:

Eu aș zice că se va depune contestație indiferent cine va fi dat câștigător.

UMB are ofertă validă sau nu? Că nu îmi e clar.

TeoH9

Stati asa sa inteleg. Licitatia a fost castigata de Makyol. Webuild a contestat la CNS, care a respins contestatia si a dat dreptate Makyol.
Webuild contesta si mai departe, la CAB, iar apoi isi retrage contestatia.
Asta inseamna ca nu mai exista niciun impediment pentru semnarea cu Makyol, nu?
Sau imi scapa mie ceva?

tom_sawyer

#34926
Licitația nu a fost câștigată de nimeni încă, oficial. Nu s-a finalizat evaluarea.
CNAIR a cerut clarificări suplimentare Makyol în privința ofertei lor financiare.
Makyol a contestat această cererea la CNSC și CNSC i-a dat dreptate (se anulează cererea de clarificări a CNAIR și se continuă evaluarea ofertelor; Makyol zice că de fapt a și răspuns la cererea de clarificări asupra propriei oferte, dar a contestat-o pentru că nu o consideră legală).
Webuild a atacat în instanța decizia CNSC și apoi și-a retras plângerea.
CNAIR urmează să desemneze oficial primul câștigător al licitației după evaluarea financiară a ofertelor.
După desemnarea câștigătorului, ceilalți ofertanți pot depune contestații, dacă doresc.

LE: Oferta financiară a Makyol este >80% din valoarea estimată, după cum reiese din decizia CNSC.

@Ionut Solicitări de clarificări asupra ofertelor financiare au primit Makyol, Webuild și UMB. Deci are oferta validă.